Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ՍԴ դատավորներին վաղ կենսաթոշակի ուղարկելու օրինագիծը 12/10/2019   12:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ 83 կողմ դեմ 33 ձայներով ընդունեց ՍԴ դատավորներին վաղ կենսաթոշակի ուղարկելու օրինագիծը։
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները նախապես հայտնել էին՝ դեմ են քվեարկելու օրինագծին։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը նկատեց՝ սխալ է Սահմանադրական դատարանից սկսել, որովհետև այսօր ՍԴ-ի ծառայություններից օգտվում է քաղաքացիների մեկ երրորդը, իսկ ընդհանուր. «Սա անձերի դեմ մղվող օրենք է, այլ ոչ թե ինստիտուցիոնալ համակարգի»,-հավելեց Գևորգ Պետրոսյանը։
ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանն ասաց, որ հեռու է այն մտքից, որ այս նախագիծը լուծելու է ՍԴ-ի շուրջ ճգնաժամը, բայց միանում է «Իմ քայլը» դաշինքին և կողմ է քվեարկելու։
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն ընդգծեց, որ նպատակը մեկն է՝ զարգացնել, կայացնել ինստիտուտները, կատարել խորքային բարեփոխումներ. «Մեր կարծիքով այս քայլը նպաստելու է դրան։ «Իմ քայլը» խմբակցությունն ունի առաջարկներ առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում որոշակի խմբագրական շտկումներ կատարելու վերաբերյալ»,-հավելեց Լիլիթ Մակունցը։
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանն էլ ասաց. «Դուք այս ամբիոնից Ձեր գիտելիքներով ջարդուփշուր արեցիք ՍԴ-ն, բայց այդպես էլ մեզ չկարողացաք բացատրել, որ եթե նրանք այդքան վատն են, ինչու ենք մենք նրանց բարձր կենսաթոշակով, պատվով ուղարկում հանգստի։ Դուք մեզ չհամոզեցիք, որքան էլ փորձեցիք ամբիոնի մոտ միկրոֆոնը ծռել»,-նշեց Անի Սամսոնյանը։
12:25 10/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄեզ առաջարկվում է մեր հարկերից վճարել ՍԴ դատավորներին, որ նրանք գնան տուն նստեն թախտին և ամսական 1 միլիոն դրամից ավել գումար ստանան. Զոհրաբյան
11:41 09/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց վարորդների համար բալային համակարգ ներդնելու մասին նախագիծը

Парламент Армении принял в первом чтении законопроект о досрочном выходе судей КС на пенсию 12/10/2019   13:22  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении на заседании во вторник приняло в первом чтении законопроект о досрочном выходе судей Конституционного суда на пенсию.
Документ поддержали 83 депутата, против высказались 33 парламентария.
Министр юстиции Армении Рустам Бадасян отметил, что поправками предусмотрено, что отныне полномочиями по выдвижению кандидатов в судьи КС должны быть наделены три органа – Общее собрание суде, правительство и президент.
Фракции “Просвещенная Армения” и “Процветающая Армении” заранее заявили, что проголосуют против законопроекта.
Депутат от фракции ППА Геворк Петросян считает неправильной инициацию процесса с Конституционного суда, поскольку сегодня услугами КС пользуются лишь одна треть граждан.
“Это закон против отдельных лиц, а не институциональной системы”, - добавил Геворк Петросян.
Депутат НС Арман Бабаджанян отметил, что он далек от мысли, что данная инициатива разрешит кризис вокруг КС, но присоединяется к правящей фракции “Мой шаг” и проголосует за принятие законопроекта.
В свою очередь глава фракции “Мой шаг” Лилит Макунц подчеркнула, что проект преследует одну цель -  развивать и содействовать становлению институтов, провести коренные реформы. На наш взгляд, этот шаг поспособствует этому. Фракция “Мой шаг” предложила внести в проект определенные корректировки в ходе его рассмотрения во втором второго чтении.
В свою очередь депутата от фракции “Просвещенная Армения” Ани Самсонян не убедили доводы сторонников законопроекта.
”Вы своими знаниями с этой трибуны разнесли в пух и прах КС, однако так и не сумели объяснить нам, почему мы должны их достойно отправлять на отдых, обеспечив их высокой пенсией, если они такие плохие. Вы и себя не убедили, как бы ни старались у трибуны гнуть микрофон”, - отметила депутат.