Դատարանում սկսվել է Ռեստարտի անդամների գործով դատավարությունը . Ուղիղ միացում 12/10/2019   13:41  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ՝ դատավոր Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ, մեկնարկել է «Ռեստարտ» նախաձեռնության անդամների և Նարեկ Մալյանի գործով առաջին դատական նիստը։
Քրեական գործով մեղադրյալի կարգավիճակում են «Ռեստարտ» նախաձեռնության անդամներ Դավիթ Պետրոսյանը, Հրաչ Խլղաթյանը, Յուրի Ավագյանը, Գարիկ Միսկարյանը, Դավիթ Սիմոնյանը, Արամայիս Պետրոսյանը։ Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, այսինքն՝ միմյանց հետ նախնական համաձայնության գալով, բացահայտ կերպով խմբակային առևանգում կատարելու փորձի հատկանիշներով։ Քրեական գործով Նարեկ Մալյանը ճանաչվել է տուժող։
Հիշեցնենք, որ մարտի 4-ի գիշերը Նարեկ Մալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ «Ռեստարտ»-ի անդամների կողմից ենթարկվել է հարձակման։ «Ռեստարտ»-ի անդամները նշել էին, որ իր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերներում Մալյանը մշտապես վիրավորանքներ էր հնչեցնում իրենց հասցեին: Անդամներից Դավիթ Պետրոսյանի խոսով՝ ի պատասխան հնչեցրած վիրավորանքների՝ փորձել են Մալյանին գցել աղբամանը, ապա՝ տարածել նաև միջադեպի վերաբերյալ տեսագրությունը։

В Ереване начался суд над членами инициативы “Рестарт”(Прямое включение) 12/10/2019   14:01  |  Судебный репортаж
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Арутюняна начался судебный процесс по делу об инциденте между членами студенческой инициативы “Рестарт” и бывшим советником главы Полиции Армении, ныне общественным деятелем Нареком Маляном.
Обвиняемыми по делу проходят члены инициативы “Рестарт” -  Давид Петросян, Грач Хлгаян, Юрий Авагян, Гарик Мискарян, Давид Симонян, Арамаис Петросян. Им инкриминируют пункт 1 части 2  статьи 34-131(“Попытка похищения человека”) Уголовного  кодекса РА. Нарек Малян признан потерпевшим по уголовному делу.
Напомним, 4 марта ночью Нарек Малян сообщил, что подвергся нападению со стороны членов движения “Рестарт”, добивавшихся отставки ректора Ереванского государственного университета. В свою очередь глава инициативы "Рестарт" Давид Петросян рассказал, что в ответ на озвученные Маляном оскорбления они пытались бросить его в мусорный бак. Позже “рестартовцы” опубликовали видео инцидента.