Խնդրում եմ մի քրեական գործ` Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ, 400 մլն դրամի սահմաններում. Մարդիկ կարծում են՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարը հայտերով է. Փաշինյան 12/09/2019   11:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր անդրադարձել է խոսակցություններին, թե ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին մոտ 400 մլն դրամի համար առաջադրված մեղադրանքը զավեշտ է։
Հիշեցնենք, որ ըստ ՀՔԾ–ի` ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի կազմակերպմամբ` պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով հափշտակվել է, ընդհանուր առմամբ 489.160.310 ՀՀ դրամ։
«Ես հասկանում եմ, որ կան մարդիկ ՀՀ-ում, ովքեր կոռուպցիայի դեմ պայքարը պատկերացնում են ինչպես համերգ հեռուստադիտողների հայտերով, երբ կառավարության կամ վարչապետի կողմից հայտ է ներկայացնում, որ խնդրում եմ մի քրեական գործ՝ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ, 400 մլն դրամի սահմաններում»,-այս մասին այսօր «Կոռուպցիայի դեմ պայքարը՝ հանուն կայուն զարգացման նպատակների» փորձագիտական համաժողովին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ավելացրեց, որ այս տրամաբանությամբ բխում է հաջորդ հարցը՝ ինչու՞ ես պատվիրել 400 մլն դրամանով և ոչ թե 4 մլրդ դոլարանոց գործ։
Վարչապետի խոսքով, կոռուպցիոն մտածողությունն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի այս տեսակ ընկալումը մեկը մյուսի շարունակությունն է. «Այսինքն, ըստ էության, գործ ունենք  նույն ծագման հետ՝ ինչպես է ընկալվում կոռուպցիայի դեմ պայքարն ու դրա անհրաժեշտությունը»։
13:05 06/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչ ծանր է Նիկոլ Փաշինյանի վիճակը, որ Մարուքյանն է փորձում իրեն պաշտպանել. Աշոտյան
10:49 06/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱմբողջ աշխարհում սննդամթերքի գներն աճել են 6 տոկոսով, իսկ ՀՀ-ում սննդամթերքն աճել է ընդամենը 0.1 տոկոսով. Փաշինյան
10:35 06/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ2020 թվականի պետբյուջեով աննախադեպ մեծ թիվ է տրամադրվել աղետի գոտու խնդիրներին. Փաշինյան
09:12 06/12/2019  |  ՄամուլՔննարկվում է կիսանախագահական համակարգի անցնելու հարցը. հանրաքվեն կլինի Փաշինյանի ժամկետի վերջում. «Փաստ»

“Это не концерт по заявкам”: Пашинян прокомментировал заявления о смехотворности обвинения против Сержа Саргсяна 12/09/2019   11:58  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня прокомментировал утверждения о смехотворности выдвинутого против третьего президента Сержа Саргсяна обвинение из-за 400 млн. драмов.
Напомним, ранее Специальная следственная служба Армении  сообщила, что Сержу Саргсяну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-179(Соучастие в присвоении или растрате в особо крупных размерах) УК Армении.
“Я понимаю, что в Армении есть люди, которые борьбу с коррупцией представляют как "концерт по заявкам телезрителей", когда правительство  или премьер подают заявку с просьбой возбудить одно уголовное дело в отношении Сержа Саргсяна в пределах 400 млн. драмов”. По этой логики напрашивается другой вопрос - почему заказали дело на 400 млн драмов, а не на 4 млрд. драмов”, - заявил не без иронии Пашинян, выступая с речью на экспертной форуме “Борьба с коррупцией во имя целей устойчивого развития.
По словам премьера, менталитет коррупционера и подобное восприятие борьбы с коррупцией являются продолжением другу друга, поскольку имеют одни и те же истоки.