Արդարադատությունից խուսափելու համար Քոչարյանի պաշտպանները հնարավոր է բարձրացնեն դատավոր Մխիթար Պապոյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարց 12/09/2019   17:03  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
«Չի բացառվում հաղորդում ներկայացնենք կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին, եթե կգտնենք, որ արդարադատությունն իրականացնելուց խուսափել է»,-լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադառնալով ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Մխիթար Պապոյանի ինքնաբացարկի որոշմանը, հայտարարեց  ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Օրբելյանը։
Փաստաբանը շեշտեց՝ դատավորը, ինչպես պետք է արդար որոշումներ կայացնի, այնպես էլ չպետք է խուսափի որոշումներ կայացնելուց։ Նա նշեց, որ դատարանի որոշումն ստանալուն պես կուսումնասիրեն, կգնահատեն նաեւ  կարգապահական պաըտասխանատվության հարց,ը։
Անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը անձնական երաշխավորությամբ փոխելու միջնորդությանը, Արամ Օրբելյանն ասաց, որ գործընթացները կգնահատեն Ամանաորից հետո, քանի որ դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հրաժարվեց եւս մեկ նիստ նշանակել մինչեւ արձակուրդ գնալը։
«Այդ ուղղությամբ աշխատանք էր տարվում, որոշակի  գործընթացներ կային, որոնք պետք է ամբողջացվեն՝ հասկականք դրա հետ կապված որոշակի տեխնիկակակն հարցեր։ Քննարկվում էր մի քանի հոգու հարցը, մի քանի հոգի են ցանկություն հայտենլ, ավել ինֆորմացիա չեմ տալու, քանի դեռ անձինքն իրենք չեն եկել եւ չեն հայտնել ցանկություն»,-նշեց փաստաբանը։
14:11 06/12/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՍա միակողմանի օգտագործվող գործիք է, որովհետև քրեական գործ հարուցող մարմինները գործադիր իշխանության ազդեցության տակ են գտնվում. Քոչարյան
13:38 06/12/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատարանը չունի ինքնաբացարկի իրավական հիմքեր, բացարկի դեպքում կխախտվի Ռոբերտ Քոչարյանի արդար դատաքաննության իրավունքը. Օրբելյան

Защита Кочаряна не исключает вероятность подачи заявления о привлечении судьи Папояна к дисциплинарной ответственности 12/09/2019   17:17  |  Суд по делу второго президента РА
Защита второго президента Армении Роберта Кочаряна не исключает вероятность подачи заявления о привлечения судьи Мхитара Папояна к дисциплинарной ответственности, если они сочтут, что он уклонился от осуществления правосудия. Об этом заявил в беседе с журналистами адвокат экс-президента Армении Арам Орбелян, комментируя решение судьи Апелляционного уголовного суда Армении Мхитара Папояна, взявшего самоотвод.
Судья Мхитар Папоян, на рассмотрение которого поступила жалоба на решение суда первой инстанции об отказе в удовлетворении ходатайства об освобождении второго президента Армении Роберта Кочаряна под залог, заявил о самоотводе. С ходатайством об отводе судьи выступил поддерживающий в суде обвинение прокурор Геворк Багдасарян.
Адвокат отметил, что судья должен как выносить справедливые решения, так и не уклоняться от вынесения решений. По его словам, по итогам изучения решения суда они рассмотрят вопрос о дисциплинарной ответственности.
Коснувшись ходатайства об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство, Арам Орбелян отметил, что команда адвокатов изучит процессы после Нового года, поскольку судья Анна Данибекян отказалась назначить еще одно заседание до ухода в отпуск.
Адвокат заявил, что несколько человек изъявили желание поручиться за экс-президента. Иные подробности он отказался сообщить.