«Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել՝ կենդանու նկատմամբ դաժան վերաբերմունք դրսևորելու համար 12/09/2019   11:23  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության Դիլիջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ կենդանու նկատմամբ դաժան վերաբերմունք դրսևորելու դեպքի առթիվ: Մեղադրանք է առաջադրվել «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին:
2019թ. դեկտեմբերի 1-ին՝ ժամը 14:50-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի բնակչուհուց ահազանգ է ստացվել՝ «Գետափ» ռեստորանային համալիրի բակում գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով շուն հայտնաբերելու վերաբերյալ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության Դիլիջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Իրականացված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով հանդիսանում է «Դիլիջան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը, առգրավվել է հանցագործության գործիք հանդիսացող որսորդական հրացանը:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ՊՈԱԿ-ի տնօրենը 2019 թվականի դեկտեմբերի 01-ին` ժամը 13:15-ի սահմաններում, «Գետափ» ռեստորանային համալիրի բակում, կենդանու նկատմամբ դաժան վերաբերմունք դրսևորելու դիտավորությամբ, իրեն ամրակցված «ՏՕԶ»-16 մոդելի որսորդական ակոսափող հրազենով կրակել է շան գլխի հատվածին, որը հանգեցրել է կենդանու մահվան:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ ՊՈԱԿ-ի տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով:  Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

Директору нацпарка "Дилижан" предъявлено обвинение в жестоком обращении с животным 12/09/2019   13:33  |  Криминальная хроника
Дилижанским следственным отделом СУ СК РА по Тавушской области возбуждено уголовное дело по факту жестокого обращения с животным. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
1-го декабря около 14:50 от жительницы Еревана поступило сообщение о том, что во дворе ресторанного комплекса “Гетап” обнаружена собака с огнестрельным ранением в голову.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 258.2 УК Армении
В результате проведенных следственных действий установлен ряд обстоятельств, в том числе личность предполагаемого преступника. Им оказался директор Национального парка “Дилижан”. Изъято орудие преступления -  охотничье ружье.
Следствием установлено, что директор нацпарка 1-го декабря около 13:15 во дворе ресторанного комплекса “Гетап” выстрелил из закрепленного за ним акустического охотничьего ружья “ТОЗ”-16 в голову собаке, что привело к смерти животного.
На основании полученных достаточных доказательств, директору нацпарка предъявлено обвинение по части 1 статьи 258.2 УК Армении. В отношении избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.