Մխիթար Պապոյանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ. Որոշումը կհրապարակվի 3 օրից 12/06/2019 14:04 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու գործով Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ քննարկելու մեղադրող կողմի ներկայացրած դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, որ մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը դատավոր Մխիթար Պապոյանին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդություն է ներկայացրել։ Ներկայացված միջնորդությանը դեմ արտահայտվեց պաշտպանական կողմը, իսկ տուժող կողմը միացավ ներկայացված միջնորդությանը։ Ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանը, միանալով իր պաշտպանների դիրքորոշմանը՝ նշեց, որ որ այս գործիքը միակողմանի օգտագործվող գործիք է և այս ճանապարհով կարելի է չեզոքացնել բարձր վարկանիշ ունեցող դատավորներին՝ շարքից հանելով ։
Դատարանի որոշումը կհրապարակվի դեկտեմբերի 9-ին՝ ժամը 16:00-ին։
Հիշեցնենք, որ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, 2019 թվականի նոյեմբերի 7-ին մերժել է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց գրավի կիրառումը թույլատրելու մասին՝ անփոփոխ թողնելով Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը։ Դատարանի այս որոշման դեմ փաստաբան Հայկ Ալումյանը բողոք է ներկայացրել, ինչը վերաքննիչ քրեական դատարանում ստացվել է նոյեմբերի 12-ին, իսկ քրեական գործ՝ նոյեմբերի 20-ին եւ նույն օրը այն մակագրվել է դատավոր Մխիթար Պապոյանին։ Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու եւ անձնական երաշխավորություն կիրառելու մասին դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի մայիսի 18-ի որոշումից հետո Արտակ Գալստյանը, որը հայտնի է որպես «Վանոյի Արտակ», գրառում էր կատարել, թե այդ որոշումը Դավիթ Գրիգորյանի փոխարեն գրվել է դատավորներ Մխիթար Պապոյանի, Վազգեն Ռշտունու և Արշակ Վարդանյանի կողմից: Մխիթար Պապոյանը հաղորդում էր ներկայացրել իրեն զրպարտելու վերաբերյալ, որի հիման վրա ԱԱԾ-ում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ-ի 344-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է` դատավորին զրպարտելը, սակայն դատավորները չեն հրավիրվել հարցաքննության։

Дело Кочаряна: суд огласит решение по ходатайству об отводе судьи Мхитаряна Папояна 9 декабря 12/06/2019   14:23  |  Суд по делу второго президента РА
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Мхитара Папояна удалился в совещательную комнату для вынесения решения по ходатайству стороны обвинения об  отводе судьи. Суд огласит решение 9-го декабря, в 16:00.
В Ереване под председательством судьи Мхитара Папояна сегодня прошло заседание Апелляционного уголовного суда по вопросу об освобождении второго президента РА Роберта Кочаряна под залог.
С ходатайством об отводе судьи выступил прокурор Геворк Багдасарян, которое поддержала потерпевшая сторона.Прокурор на заседании суда по делу Кочаряна потребовал отвода судьи Мхитара ПапоянаПротив прошения высказалась сторона защиты. Роберт Кочарян присоединился к позиции адвокатов, заявив, что "данный  инструмент - однобоко используемое средство, и этим способом можно нейтрализовать судей с высоким рейтингом, выводя их из строя".
Напомним, 7-го ноября суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян отклонил ходатайство защиты о признании допустимым применение в отношении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде залога, оставив экс-президента под стражей.
Данное решение суда обжаловал адвокат экс-президента Айк Алумян. Жалоба поступила на рассмотрение к судье Апелляционного уголовного суда Мхитару Папояну.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что после вынесенного 18-го мая судьей Давидом Григоряном решения об изменении Роберту Кочаряну меры пресечения с заключения под стражу на личное поручительство, Артак Галстян(Артак Вано) оставил запись, согласно которое данное решение написали судьи Мхитар Папоян, Вазген Рштуни и Аршак Варданян.
Мхитар Папоян подал заявление о клевете в свой адрес, на основании которого в СНБ возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 344("Клевета в отношении судьи") УК Армении, однако судей не вызвали а допрос.