Live.Դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ մեկնարկել է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու գործով դատական նիստը 12/06/2019   12:21  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Վերաքննիչ քրեականան դատարանում ՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, մեկնարկել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու գործով դատական նիստը։
Այս դատական նիստին ներկա է Ռոբերտ Քոչարյանը։ Նախորդ դատական նիստին նրա պաշտպանական թիմը տեղեկացրել էր, որ դատական նիստին երկրորդ նախագահի ներկայության մասին դիրքորոշումը կներկայացվի գրավոր։
Դատարանի այս որոշման դեմ փաստաբան Հայկ Ալումյանը բողոք է ներկայացրել, ինչը վերաքննիչ քրեական դատարանում ստացվել է նոյեմբերի 12-ին, իսկ քրեական գործ՝ նոյեմբերի 20-ին եւ նույն օրը այն մակագրվել է դատավոր Մխիթար Պապոյանին։
Նշենք, որ փաստաբան Հայկ Ալումյանը մեկ այլ բողոք էլ ներկայացրել է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 20.09.2019թ. կայացված որոշման դեմ՝ պահանջելով բեկանել այն, փոփոխել` Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքը վերացնել և նրան ազատ արձակել կալանքից , հակառակ դեպքում գրավի կիրառումը ճանաչել թույլատրելի և որոշում կայացնել Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից գրավով ազատ արձակելու մասին , սահմանելով գրավի ողջամիտ չափ։ Այս բողոքը մակագրվել է դատավոր Տիգրան Սահակյանին։

В Ереване проходит заседание Апелляционного суда по вопросу об освобождении Роберта Кочаряна под залог(Прямое включение) 12/06/2019   12:38  |  Суд по делу второго президента РА
В Ереване под председательством судьи Мхитара Папояна стартовало заседание Апелляционного уголовного суда по вопросу об освобождении второго президента РА Роберта Кочаряна под залог.
На судебном заседании присутствует и экс-президент Армении Роберт Кочарян.
Напомним, 7-го ноября суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян отклонил ходатайство защиты о признании допустимым применение в отношении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде залога, оставив экс-президента под стражей.
Данное решение суда обжаловал адвокат экс-президента Айк Алумян. Жалоба попала на рассмотрение к судье Апелляционного уголовного суда Мхитару Папояну.
Адвокат Айк Алумян подал еще одну жалобу на вынесенное 20-го сентября 2019 года судом общей юрисдикции Еревана решение, требуя отменить его, изменить избранную в отношении Роберту Кочаряну меру пресечения в виде заключения под стражу, отменить арест и освободить экс-президента из-под стражи, в противном случае признать применение залога допустимым, определив его сумму в разумных пределах. Эта жалоба поступила на рассмотрение к Тиграну Саакяну.