Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ենթակա չէ զիջման. Զ.Մնացականյան 12/05/2019 17:47 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախի ժողովորդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը հանդիսանում է խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքը և հիմքը,- Բրատիսլավայում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
Նշենք, որ նախարարը Բրատիսլավայում է գտնվում՝ մասնակցելու ԵԱՀԿ 26-րդ նախարարական համաժողովին։ Այցի շրջանակներում դեկտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ հանդիպումը, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հերթական խորհրդակցությունները։
Նախարարն այսօր ելույթ է ունեցել համաժողովում, որի ժամանակ ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման առանցքային խնդիրների վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը:
Առաջին. Հակամարտությունը, որը հասցեագրվում է միջազգային մանդատ և աջակցություն վայելող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չունի։
Երկրորդ. Արցախի ժողովորդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը հանդիսանում է խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքը և հիմքը։ Այս սկզբունքի ճանաչումը ենթադրում է, որ Արցախի վերջնական կարգավիճակի որոշումը չի կարող ենթարկվել որևէ սահմանափակման, ինչը պետք է հստակորեն և միանշանակորեն ընդունվի: «Առանց սահմանափակման» տերմինն պարզորոշ կերպով մատնանշում է Արցախի ժողովրդի իրավունքը ունենալ և որոշել իրենց կարգավիճակը՝ Ադրբեջանի իրավասությունից, ինքնիշխանությունից և տարածքային ամբողջականությունից դուրս: Ադրբեջանի կողմից որդեգրած շարունակական թշնամական քաղաքականությունն ու դրանից բխող գործողությունները ստեղծում են Արցախի ժողովրդի համար էքզիստենցիալ ֆիզիկական անվտանգության սպառնալիք, ինչ արտահայտվեց նաև 2016թ-ի ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացված վերջին ագրեսիան. այս ամենն ընդգծում են Ադրբեջանի՝ Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրավասության պահանջի ոչ լեգիտիմությունը և իրականացման անհնարինությունը։
Ադրբեջանը պետք է ստանձնի Արցախում բնակվող ժողովրդի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող ազատ կամարտահայտման միջոցով առանց որևէ սահմանափակման իրենց ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման անմիջական պարտավորություն:
Երրորդ․ Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ենթակա չէ զիջման։ Ոչ մի պարագայում Արցախի ժողովուրդը չպետք է մնա առանց պաշտպանության համար անհրաժեշտ անվտանգության գծերի։ Չի կարող լինել որևէ իրավիճակ, որը ձևավորի Արցախի ժողովրդի էքզիստենցիալ անվտանգության անմիջական վտանգ, ինչպես դա եղավ 1991-1994 թվականներին և 2016թ.-ին: Այս միտքն առավել ընդգծելու նպատակով՝ ցանկանում եմ վկայակոչել Արցախի՝ ներկայումս Ադրեջանի օկուպացիայի ներքո գտնվող տարածքներում ստեղծված իրավիճակը, որտեղ հայերը ենթարկվել են էթնիկ զտումների և որոնք այժմ լիովին վերաբնակեցված են ադրբեջանցիներով։ Այս իրականությունը վերջերս ներկայացվել է Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից որպես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման լավ օրինակ։
Չորրորդ. խաղաղ կարգավորումը պետք է լինի ներառական՝ հակամարտության բոլոր կողմերի անմիջական ներգրավմամբ: Ուստի, Արցախն իր ժողովրդի կողմից ընտրված ներկայացուցիչների միջոցով պետք է բանակցային գործընթացի անմիջական կողմ լինի: Այս առնչությամբ մենք ընդգծում ենք խաղաղ գործընթացում, մասնավորապես բովանդակային հարցերում Արցախի ընտրված ներկայացուցիչների լիակատար ներգրավման անհրաժեշտությունը: Հայաստանի կառավարությունը երբեք չի դիմի այնպիսի գործողությունների, որոնք կարող են խախտել Արցախի ժողովրդի` իր սեփական քաղաքական կարգավիճակը ազատորեն վճռելու իրավունքը և զրկել նրանց այս գործընթացի նկատմամբ սեփականության զգացումից:
Հինգերորդ․ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացն այլընտրանք չունի։ Արցախն ունի իրեն և իր ժողովրդին պաշտպանելու լիարժեք կարողություն։ Հայաստանը շարունակում է մնալ Արցախի անվտանգության միակ երաշխավորը։ Խաղաղ կարգավորումը չի կարող ընթանալ լարվածության և ռիսկերի էսկալացիայի միջավայրում։ Հետևապես, Ադրբեջանի, Արցախի և Հայաստանի միջև 1994 և 1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերը պետք է խստագույնս պահպանվեն և ամրապնդվեն։ Ռիսկերի նվազեցման մեխանիզմները պետք է ներդրվեն, այդ թվում հրադադարի խախտումները հետաքննող և հրադադարի ռեժիմի մոնիտորինգի ԵԱՀԿ մեխանիզմները, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների ընդլայնման միջոցով։
Վեցերորդ. պետք է անվերապահորեն հավատարիմ մնալ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման հիմնարար սկզբունքին: Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հրահրվող և ուղղորդվող ատելության, անհադուրժողականության, այլատյացության, հայատյացության քաղաքականությունը պետք է դատապարտվի: Պետք է ջանքեր ներդրվեն ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու և խաղաղությանը նպաստող միջավայր ձևավորելու ուղղությամբ:
Յոթերորդ Ադրբեջանի առավելապաշտական դիրքորոշումները, որոնք հաշվի չեն առնում Արցախի ժողովրդի կամքն ու մտահոգությունները, խաղաղ կարգավորման գործընթացի բովանդակային առաջընթացի հիմնարար խոչընդոտներն են։ Դրա վկայությունն է Ադրբեջանի իշխանությունների անկարողությունը փոխադարձել Հայաստանի փոխզիջման կոչը։ Հիշեցնեմ, որ Հայաստանի վարչապետը ցուցաբերեց քաղաքական ուժեղ կամք՝ հայտարարելով, որ ցանկացած կարգավորում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար, ինչը նշանակում է, որ կարգավորումը հնարավոր է միայն փոխզիջումների միջոցով։
«Հայաստանը հավատարիմ է բանակցային գործընթացին և շարունակելու է հետևողականորեն աշխատել խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Միևնույն ժամանակ, անընդունելի է, երբ Ադրբեջանում ներկայիս ներքաղաքական զարգացումների լույսի ներքո վերջինս խաղաղության գործընթացի համար ներկայացնում է նախապայմաններ, որոնք հրապարակվել են նախարարական խորհրդի նախօրեին շրջանառված փաստաթղթում: Հայաստանը մերժում է նման ոչ կառուցողական մոտեցումը»,- հայտարարել է Զ.Մնացականյանը եւ ավելացրել. «Անցյալ ամիս մենք ցույց տվեցինք հակամարտության բոլոր կողմերի միջև վստահության ձևավորման համեստ, բայց կարևոր օրինակ։ Հայաստանից, Արցախից և Ադրբեջանից լրագրողների փոխանակումը վստահության ձևավորման և կողմերի միջև հանրային մակարդակում ներառական երկխոսության խոստումնալից օրինակ է։ Մենք պատրաստ ենք հետագայում կառուցել այս փորձառության հիման վրա։ Նաև, շփման գծի երկայնքով և միջպետական սահմաններում խախտումների հարաբերականորեն ցածր մակարդակը, իչպես նաև ուղիղ կապի կիրառումը պետք է պահպանվի և ընդլայնվի։ Այնուհանդերձ, մեզ շարունակում է լրջորեն մտահոգել այն փաստը, որ չնայած այս միջոցների շարւնակվել են արձանագրվել զոհեր և վիրավորներ, որոնցից հնարավոր էր խուսափել»։
«Արդեն իսկ ստանձնած հանձնառությունների իրականացումը առանցքային նշանակությունի ունի հիմնախնդրի վերջնական կարգավորման հեռանկարի ուղղությամբ վստահության ձևավորման համար»,- ընդգծել է Զ.Մնացականյանը։

“Безопасность народа Арцаха не подлежит уступкам”: Мнацаканян представил позицию Еревана по карабахскому урегулированию 12/05/2019   18:23  |  Карабахский конфликт
Неотъемлемое право народа Арцаха на самоопределение является основополагающим принципом и фундаментом урегулирования конфликта. Об этом заявил министр иностранных дел  Зограб Мнацаканян на заседании совета министров стран ОБСЕ.
Он напомнил, что накануне провел пятую уже за этот год встречу со своим азербайджанским коллегой и очередные консультации с сопредседателями Минской группы ОБСЕ. В этой связи он подчеркнул позицию Армении относительно ключевых вопросов мирного урегулирования карабахского конфликта.
Он отметил, что мирное урегулирование конфликта не имеет альтернативы.
Как указал Мнацаканян, неотъемлемое право народа Арцаха на самоопределение является основополагающим принципом и фундаментом урегулирования конфликта.
“Признание этого принципа подразумевает, что окончательное определение статуса Арцаха не может подвергаться каким-либо ограничениям, что должно быть четко и однозначно принято. Термин “без ограничений” ясно указывает на право народа Арцаха иметь и определять свой статус вне юрисдикции, суверенитета и территориальной целостности Азербайджана”, - подчеркнул глава МИД Армении.
По его словам, взятая на вооружение Азербайджаном продолжительная политика вражды и вытекающие из этого действия создают экзистенциальную физическую угрозу для народа Арцаха, что  проявилось и в апреле 2016 года, когда Азербайджан осуществил агрессию против Арцаха. “Все это подчеркивает нелегитимность и нереалистичность претензий Азербайджана на юрисдикцию в отношении народа Арцаха", - заявил Зограб Мнацаканян.
Он отметил, что Азербайджан должен взять на себя непосредственное обязательство по признанию права проживающего в Арцахе народа на самоопределение путем свободного волеизъявления, имеющего обязательную юридическую силу, без каких-либо ограничений.
Мнацаканян подчеркнул, что безопасность народа Арцаха не подлежит уступкам.
“Народ Арцаха ни при каком раскладе не может остаться без необходимых для обороны линий безопасности. Не может быть какой-либо ситуации, которая сформирует непосредственную экзистенциальную угрозу для народа Арцаха, как это было в 1991-1994 гг. и 2016 году. Дабы акцентировать внимание на этой мысли, я хочу сослаться на ситуацию, создавшуюся на территориях Арцаха, находящихся ныне под оккупацией Азербайджана, где армяне подвергались этническим чисткам и которые теперь полностью заселены азербайджанцами. Эта реальность руководством Азербайджана недавно была представлена в качестве хорошего примера карабахского урегулирования”, - отметил глава МИД Армении.
Он указал, что мирное урегулирование должно быть инклюзивным - с участием всех сторон конфликта.
“Арцах посредством избранных народом представителей должен быть непосредственной стороной переговорного процесса. В этой связи мы подчеркиваем необходиость полноценного участия избранных представителей Арцаха в мирном процессе, в частности в содержательных вопросах.  Правительство Армении никогда не предпримет действий, которые могут нарушить право народа Арцаха свободно определять свой политический статус. Мирное урегулирование невозможно в атмосфере напряженности и эскалации рисков. Следовательно, подписанные в 1994 г. и 1995 г. между Азербайджаном, Арцахом и Арменией соглашения о прекращении огня должны строго соблюдаться”, - подчеркнул он.
Мнацаканян заявил о необходимости  внедрения механизмов минимизации рисков, в том числе посредством механизмов расследования случаев нарушения перемирия, расширения полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
По его словам, надо безоговорочно придерживаться принципа неприменения силы и угрозы силой.
“Проводимая Азербайджаном политика ненависти, нетерпимости, ксенофобии, армянофобии должны быть осуждены. Следует приложить усилия для подготовки народов к миру и формирования способствующей миру атмосферы. Максималистская позиция Азербайджана, которая не учитывает волю народа Арцаха, является основным препятствием к содержательному прогрессу в процессе урегулирования. Свидетельством тому является неспособность властей Азербайджана ответить взаимностью на призыв Армении”, - отметил он, напомнив о заявлении премьера Армении, согласно которому любое урегулирование должно быть приемлемым для народов Армении, Арцаха и Азербайджана.
Мнацаканян отметил, что Армения привержена переговорному процессу и продолжит последовательно работать в направлении мирного урегулирования.
“В то же время неприемлемо, когда в свете внутриполитических событий в Азербайджане эта страна выдвигает предварительные условия, которые были опубликованы до министерской встречи в Братиславе. Армения отвергает подобный неконструктивный подход", - подчеркнул Зограб Мнацаканян.