Գեւորգ Կոստանյանին վերագրվում է 5 մեղադրանք 12/05/2019   15:14  |  Քրեական խրոնիկոն
Նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 5 հոդվածներով։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը։ Նրա փոխանցմամբ՝ Կոստանյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-334-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 38-349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այսինքն՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, ծանր հետևանք առաջացնող պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման օժանդակման, պաշտոնեական կեղծիքի օժանդակման, ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության պարտակելը օժանդակելու և ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով ապացույցների կեղծմանը օժանդակելու համար ։
Հիշեցնենք, որ Գևորգ Կոստանյանին «Մարտի 1»-ի գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին ՀՔԾ-ն հայտարարել է դեռ նոյեմբերի 25-ին, սակայն ձեռնպահ էր մնում հրապարակել, թե կոնկրետ որ հոդվածով է ներգրավվել որպես մեղադրյալ։
Նոյեմբերի 28-ին արդեն հայտնի դարձավ, որ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել և քննիչը նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացրել դատարան, ինչի դեկտեմբերի 4-ին բավարարվել է։
Ի դեպ, Գեւորգ Մհերյանին վերագրվող գործողություններին իրավական գնահատական չի տրվել։«Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան, ՀՔԾ-ից հայտնեցին, որ մահվան հիմքով նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու որոշում չի կայացվել։
Այսինքն՝ մահացած մարդուն հրապարակավ վերագրվել են հանցավոր արարքներ, սակայն իրավական գնահատական չի տրվել, դատավարական որեւէ որոշում չի կայացվել։
18:23 04/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀիմք չկա, որ Կոստանյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրվի. Փաստաբանը պատրաստվում են բողոքարկել դատարանի որոշումը
17:34 04/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴատարանը բավարարեց Գևորգ Կոստանյանին կալանավորելու միջնորդությունը

Бывшего генпрокурора Армении Геворка Костаняна обвиняют по 5 статьям УК 12/05/2019   15:43  |  Криминальная хроника
Бывший генеральный прокурор Армении привлечен в качестве обвиняемого по пяти статьям Уголовного кодекса Армении. Об этом “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Марина Оганджанян.
Она заявила, что Костаняну инкриминируют ч. 1 ст. 314(“Служебный подлог”), ч.2 ст. 38-308(“Соучастие в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия”), ч.1 ст. 38-314(“Соучастие в служебном подлоге”), ч.1 ст. 38-334(“Соучастие в укрывательстве тяжкого или особо тяжкого преступления”) и ч.3 ст. 38-349("Соучастие в фальсификации доказательств”) УК РА.
Напомним, о привлечении Геворка Костаняна в качестве обвиняемого по делу о событиях 1 марта 2008 года ССС сообщила еще 25-го ноября. Ведомство при этом воздерживалась от оглашения статей, по которым экс-чиновника  привлекли в качестве обвиняемого.
28-го ноября стало известно о том, что Геворк Костанян объявлен в розыск. Следователь обратился в суд с ходатайством об аресте Костаняна. Накануне, 4-го декабря, суд удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении бывшего генерального прокурора Армении Геворка Костаняна меры пресечения в виде заключения под стражу,