Գեւորգ Կոստանյանին կալանավորելու որոշումը կբողոքարկվի 12/05/2019 16:49 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի փաստաբանը առաջիկայում կբողոքարկի Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու և նրան կալանավորելու որոշումները։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Գևորգ Կոստանյանի փաստաբան Համբարձում Մելիք-Սարգսյանը։ Նրա փոխանցմամբ՝ մոտակա ժամանակաշրջանում կներկայացնեն բողոքը։
Հիշեցնենք, որ Գևորգ Կոստանյանին «Մարտի 1»-ի գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին ՀՔԾ-ն հայտարարել է դեռ նոյեմբերի 25-ին, սակայն ձեռնպահ էր մնում հրապարակել, թե կոնկրետ որ հոդվածով է ներգրավվել որպես մեղադրյալ։ Միայն շուրջ 10 օր անց՝ դեկտեմբերի 5-ին, հայտարարվեց, որ
Նա որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի միանգամից 5 հոդվածներով՝ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-334-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 38-349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այսինքն՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, ծանր հետևանք առաջացնող պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման օժանդակման, պաշտոնեական կեղծիքի օժանդակման, ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության պարտակելը օժանդակելու և ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով ապացույցների կեղծմանը օժանդակելու համար ։
Գ.Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել նոյեմբերի 28-ին և քննիչը նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն է ներկայացրել դատարան, ինչի դեկտեմբերի 4-ին բավարարվել է։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ սեպտեմբերի 26-ին ՀՔԾ-ն հաղորդագրություն տարածեց ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին մեղադրանք առաջադրելու վերաբերյալ, որտեղ նշվում էին նաեւ Գևորգ Կոստանյանի եւ նախկին փոխոստիկանապետ Գեւորգ Մհերյանի անունները:Նույն օրը հայտարարությամբ հանդես եկավ նաեւ Գեւորգ Կոստանյանը. «ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով նախատեսված բոլոր հնարավորություններն օգտագործելու եմ այս անհեթեթ մեղադրանքներից իմ, ինչպես նաև Գևորգ Մհերյանի անունը պաշտպանելու համար», - ասել է նախկին գլխավոր դատախազը։

Защита обжалует решение об аресте Геворка Костаняна 12/05/2019   17:15  |  Лента новостей
Решения об объявлении в розыск и аресте бывшего генерального прокурора Армении Геворка Костаняна  будет обжаловано в ближайшее время. Об этом заявил адвокат экс-генпрокурора Амбарцум Мелик-Саркисян.
О привлечении Геворка Костаняна в качестве обвиняемого по делу о событиях 1 марта 2008 года ССС сообщила еще 25-го ноября. Ведомство при этом воздерживалась от оглашения статей, по которым экс-чиновника  привлекли в качестве обвиняемого. Только спустя 10 дней, 5-го декабря, стало известно, что  его обвиняют по пяти статьям Уголовного кодекса Армении.
Костаняну инкриминируют ч. 1 ст. 314(“Служебный подлог”), ч.2 ст. 38-308(“Пособничество в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия”), ч.1 ст. 38-314(“Пособничество в служебном подлоге”), ч.1 ст. 38-334(“Пособничество в укрывательстве тяжкого или особо тяжкого преступления”) и ч.3 ст. 38-349(Пособничество в фальсификации доказательств”) УК РА.
28-го ноября Геворк Костанян был объявлен в розыск. Следователь обратился в суд с ходатайством об аресте Костаняна. Накануне, 4-го декабря, суд удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении бывшего генерального прокурора Армении Геворка Костаняна меры пресечения в виде заключения под стражу,
26-го сентября ССС распространила заявление, в котором сообщила о предъявлении обвинения экс-главе Армении Алику Саркисяну; в нем муссировались также имена Геворка Костаняна и бывшего заместителя начальника Полиции Геворка Мгеряна.
В тот же день с заявлением выступил и Геворк Костанян. Экс-генпрокурор отметил, что воспользуется всеми возможностями, предусмотренными законодательством Армении и международными договорами для защиты своего имени, а также имени Геворка Мгеряна от этих нелепых обвинений.