Եթե փորձենք մեկ գործողությամբ լուծենք բոլոր խնդիրները 100% հավանականությամբ երկիիրը կկանգնի կոլապսի առաջ. Նիկոլ Փաշինյան 12/05/2019 11:54 | ԼՐԱՀՈՍ
30 տարի Հայաստանում կուտակված խնդիրները մեկ գործողությամբ հնարավոր չէ լուծել,- կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքերով՝ «Երբ մի խմբի, մի սուբյեկտի, մի բնակավայրի խնդիր լուծում ենք, պարտադիր «չուզող հարևանի» տրամաբանությամբ ի հայտ է գալիս մեկ այլ խումբ, բնակավայր, սուբյեկտ և ասում է՝ ինչու իր հարցը լուծեցիր և ոչ թե մեր հարցը լուծեցիր»,- ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ վարչապետի՝ դա քաղաքակրթական և սոցիալ հոգեբանական խնդիր է և երբեմն տպավորություն է ստեղծվում, որ պետք է ընդհանրապես ոչինչ չանել, որ բոլորը հանգիստ, համակերպված հուսահատության հետ, իրենց յուղի մեջ տապակվեն։
Վարչապետն ընդգծեց, որ 30 տարի Հայաստանում կուտակված խնդիրները մեկ գործողությամբ հնարավոր չէ լուծել։
«Եթե մենք փորձենք մեկ գործողությամբ լուծենք բոլոր խնդիրները 100% հավանականությամբ մեր երկիրը կկանգնեցնենք կոլապսի և ձախողումների առաջ»,- ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանը միշտ էլ առանձնապես ուժեղ չի եղել շատ պրիմիտիվ մի քաղաքակրթական մեխանիզմում՝ հերթ կանգնելու գործում։
«Երբ որևէ տեղ որևէ ծառայություն է առաջարկվել, բոլորը աշխատել են հնարավորինս շուտ վազել և բռնել ծառայությունը մատուցողի կոկորդից, որ առաջինը հենց իրենց մատուցի»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ սա լուրջ քաղաքակրթական խնդիր է և ուրախ է, որ Հայաստանում սկսել է տարածվել հերթ արձանագրող մեքենաների օգտագործումը։
Մյուս քաղաքակրթական խնդիրը, որին անդրադարձավ Նիկոլ Փաշինյանը, շինարարական աղբն է։ Վերջինս նշեց, որ շինարարն առաջին հերթին պետք է իր շուրջը մաքրի և աշխատանքից առաջ, և հետո և այս առումով քաղաքաշինական տեսչությունն ունի շատ կոնկրետ անելիք։
«Չեմ հասկանում, թե ինչու պետք է շինարարությունում աշխատել, նշանակի աշխատել՝ տանից վերցված հին շորերով։ Այդ մարդիկ համազգեստ պետք է ունենան։ Դա նույնն է, որ մենք գանք Կառավարության նիստին, տանը ինչ մաշած շոր ունենք, հագնենք գանք ցնցոտիներով նստենք Կառավարչության նիստին»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ շինարարական ընկերությունները մեծ գումարներ են աշխատում և պետք է աշխատակիցներին տրամադրեն համապատասխան հագուստ։

Пашинян порассуждал о логике "завистливого соседа", культуре очередей и последствиях решения проблем одним махом 12/05/2019   12:23  |  Лента новостей
Накопившиеся в Армении за 30 лет проблемы невозможно решить одним махом, заявил на сегодняшнем заседании правительства премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, когда мы решаем проблему одного субъекта, одного населенного пункта, то обязательно по логике "завистливого соседа" появляется другая группа, населенный пункт, субъект и спрашивает: "Почему решен их вопрос, а не наш?"
Как отметил премьер, это цивилизационная и социально-психологическая проблема. Порой создается впечатление, что вообще делать ничего не надо, чтобы все успокоились и смирились со своей безысходностью и варились дальше в собственном соку.
По его мнению, накопившиеся за 30 лет проблемы невозможно решить одним махом. “Если мы попытаемся решить проблемы одним действием, то со стопроцентной вероятностью можно утверждать, что это обернется коллапсом и крахом для страны”, - пояснил премьер.
По словам Никола Пашиняна, Армения никогда не была сильна в простых механизмах, к примеру, стоять в очереди.
"У нас все пытаются  пробиться в не очереди и первыми заполучить предоставляемую услугу", - сказал Пашинян. Он с радостью констатировал, что эта проблема ныне находит решение.
Пашинян также коснулся внешнего вида строителей и проблемы мусора на стройплощадках. Он отметил, что строитель в первую очередь должен убирать за собой. По его словам, градостроительной инспекции в этом плане предстоит многое сделать.
"Я не понимаю, почему в Армении строительство означает мусорить повсюду, причем я, г-н Вермишян (глава Комитета по градостроительству – Прим. ред.), дал вам конкретное поручение пару месяцев назад. Не понимаю, почему комептентное ведомство не прибегает к штрафам и санкциям в отношении строителей, которые оставляют за собой мусор", - сказал Пашинян.
Он также указал на необходимость выдачи строителям униформы.
"Я не понимаю, почему работа строителя подразумевает работу в старой домашней одежде, в то время как они должны носить форму. Это то же самое, если мы будем приходить на заседание правительства в домашней изношенной одежде, в каких-нибудь лохмотьях",- сказал Пашинян, добавив, что строительные компании зарабатывают огромные суммы и должны предоставлять своим работникам соответствующую одежду.