«Ֆլեշ» ՍՊԸ նախագահ Բարսեղ Բեգլարյանին նոր մեղադրանք առաջադրվեց 12/05/2019   19:35  |  Քրեական խրոնիկոն
«Ֆլեշ» ՍՊԸ նախագահ Բարսեղ Բեգլարյանին նոր մեղադրանք է առաջադրվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրեցին ՀՔԾ-ից։
ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանի փոխանցմամբ՝ Բարսեղ Բեգլարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (Պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի հափշտակության կատարմանը դրդելու համար)։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ ՀՔԾ-ն երեկ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։ Ըստ նախաքննական մարմնի՝ Ս.Սարգսյանը, զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2013 թվականին կազմակերպել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի՝ 489.160.310 ՀՀ դրամի հափշտակության կատարումը: Երրորդ նախագահի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։Ըստ առաջադրված մեղադրանքի` 2013 թվականի հունվարի 24-ի որոշմամբ ՀՀ կառավարությունը հաստատել է ՀՀ հողօգտագործողներին 2013 թվականի գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների համար մատչելի գներով դիզելային վառելանյութի ձեռքբերման նպատակով պետական աջակցության ծրագիրը, որի շրջանակներում նախատեսվել է ՀՀ մարզպետարանների և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության համակարգի կազմակերպությունների կողմից ներկայացված հայտերի հիման վրա հողօգտագործողներին վաճառել 17.041.300 լիտր դիզելային վառելիք: Ծրագրի շրջանակներում մատակարարում իրականացնելու պատրաստակամություն են հայտնել մի շարք, այդ թվում` «Մաքսհուր» և «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերությունները:
Սերժ Սարգսյանը, տեղյակ լինելով ծրագրի շրջանակներում ավելի էժան գնով դիզելային վառելիքի մատակարարի առկայության մասին, գիտակցել է, որ այլ մատակարարների առաջարկած՝ պետության համար շահավետ գների առկայության պայմաններում դրանց համեմատ ավելի բարձր գին առաջարկած «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության հետ դիզելային վառելիքի մատակարարման սուբսիդիայի պայմանագիր կնքելու արդյունքում պետությունից անհիմն ելքագրվելու են առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ:
Նշենք, որ Բ.Բեգլարյանին մեղադրանք է առաջադրել նաեւ Քննչական կոմիտեն՝ ինքնիրավչության համար, որը գտնվում է դատախաքննության փուլում։
13:53 11/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Ֆլեշ» ՍՊԸ ընկերությանն առնչվող 3-րդ քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է. մեղադրյալը ընկերության տնօրենն է
12:42 18/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԲարսեղ Բեգլարյանի ընկերությանն առնչվող երրրոդ գործը դեռ ՔԿ չի հասել

Главе компании "Флеш" Барсегу Бегларяну предъявлено обвинение 12/06/2019   09:14  |  Криминальная хроника
Главе ООО "Флеш" Барсегу Бегларяну предъявлено обвинение, сообщила агентству “Фактинфо” пресс-секретарь Специальной следственной службы Марина Оганджанян.
"Барсегу Бегларяну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-179 Уголовного кодекса Армении ("Соучастие в растрате госсредств в особо крупных размерах”), - сказала она.
4-го декабря Специальная следственная служба Армении предъявила третьему президенту Армении Сержу Саргсяну обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-179(Соучастие в присвоении или растрате в особо крупных размерах) УК Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.Экс-президенту Армении Сержу Саргсяну предъявлено обвинениеПо данным следствия, Серж Саргсян, занимая пост президента Армении с 9-го апреля 2008 года по 9-ое апреля 2018 года, используя свое должностное положение, в период с 25-го января 2013 года до 7-го февраля  того же года, организовал хищение суммы в размере 489.160.310 драмов путем растраты госсредств группой чиновников.
По данным следствия, 24-го января 2013 года правительство утвердило программу господдержки землепользователям, в рамках которой на основании представленных организациями областных администраций и министерства сельского хозяйства заявок планировалось продать 17.041.300 литров дизельного топлива.
Сообщается, что Серж Саргсян, зная о более выгодном для государства предложении "Макхсур", проигнорировал его и, используя свое должностное положение, с помощью ряда подчиненных поручил сделать выбор в пользу компании "Флеш", предложившей более высокую цену.
Отметим, что ранее Следственный комитет предъявил Бегларяну обвинение в самоуправстве. Дело находится на этапе судебного разбирательства.