Դատարանը բավարարեց Գևորգ Կոստանյանին կալանավորելու միջնորդությունը 12/04/2019   17:34  |  Քրեական խրոնիկոն
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարեց նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։ Այս մասին տեղեկացնում է «Փաստինֆո»-ի թղթակիցը դատարանից։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 25-ին ՀՔԾ-ն հայտարարեց, որ Գևորգ Կոստանյանին «Մարտի 1»-ի գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշում է կայացրել և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 203֊րդ հոդվածի 1֊ին մասի կարգով նրան առաջարկվել է 48 ժամվա ընթացքում ներկայանալ վարույթն իրականացնող մարմին՝ մեղադրանք առաջադրելու համար, սակայն Գևորգ Կոստանյանը, ով գտնվում է ՌԴ-ում, հայտարարեց, որ նշված ժամկետներում չի կարող ներկայանալ վարույթն իրականացնող մարմին։ Նա նշեց, որ Հայաստան կվերադառնա ուսումնական դասընթացի կիսամյակն ավարտվելուց հետո, քանի որ Մոսկվայում դասախոսություններ է կարդում ԲՈՒՀ-ում։
Նոյեմբերի 28-ին արդեն հայտնի դարձավ, որ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել և քննիչը նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացրել դատարան։ Ընդ որում՝ ՀՔԾ-ն ձեռնպահ է մնում հրապարակայնացնել, թե ինչ հոդվածով է Գ.Կոստանյանը ներգրավվել որպես մեղադրյալ։

Суд удовлетворил ходатайство следствия об аресте экс-генпрокурора Армении Геворка Костаняна 12/04/2019   17:49  |  Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции Еревана удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении бывшего генерального прокурора Армении Геворка Костаняна меры пресечения в виде заключения под стражу, передает корреспондент “ФактИнфо” из здания суда.
Как ранее сообщалось, что Специальная следственная служба Армении приняла решение о привлечении Геворка Костаняна в качестве обвиняемого по уголовному делу о событиях 1 марта 2008 года. В соответствии с частью 1 статьи 203 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения ему было предложено в течение 48 часов явиться в осуществляющий производство орган для предъявления обвинения. Однако Геворк Костанян находится в России, где занимается преподавательской деятельностью. Он заявил, что не может в указанные сроки явиться в следственный орган. Костанян отметил, что вернется в Армению после окончания семестра.
28-го ноября стало известно, что Геворк Костанян объявлен в розыск. Следователь обратился в суд с ходатайством об аресте Костаняна. При этом ССС воздерживается от огласки статьи, по которому Костанян привлечен в качестве обвиняемого. Адвокат бывшего генпрокурора заявил о намерении обжаловать решение в Апелляционном суде.