ԼՂ հակամարտության գոտում նոր ռազմական էսկալացիան հետաքրքիր միջավայր կդառնա Սիրիայում իրենց հենարանը կորցնող իսլամական ահաբեկիչների համար. ՀՀ վարչապետ 12/04/2019 16:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Մեր ասելիքն ավելի ըմբռնելի է դառնում մեր գործընկերների համար։ Դրա մասին են վկայում այդ թեմայով վերջին շրջանում հրապարակային հնչած հայտարարությունները,- Ազգային ժողովում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ որքանով հույսեր կան, որ Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ անդամ երկրների կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու հարցում փոփոխություններ կլինեն։
Վարչապետն ընդգծեց, որ բոլոր հարթակներում պետք է հետևողականորեն պաշտպանել ազգային շահերը, ազգային հետաքրքրությունները։
«Եթե ուշադրություն եք դարձրել Բիշքեկում ես հարցն առաջադրեցի բոլորովին ուրիշ կոնտեքստում՝ ասելով, որ վստահ եմ՝ ՀԱՊԿ-ն ունի բոլոր լծակները մեր տարածաշրջանում, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում, նոր էսկալացիա թույլ չտալու համար։ Ես ցույց տվեցի, որ տվյալ դեպքում խոսքը ոչ միայն Հայաստանի անվտանգության մասին է, այլև ՀԱՊԿ պայմանագրի երկրների և մեծ հաշվով տարածաշրջանի համար»,-նշեց վարչապետը։
Նրա համոզմամբ, եթե ԼՂ հակամարտության գոտում ունենանք նոր ռազմական էսկալացիա, դա հետաքրքիր միջավայր կդառնա Սիրիայում իրենց հենարանը կորցնող իսլամական ահաբեկիչների համար, որոնց համար այդ վիճակում գտնվող Ադրբեջանը շատ լավ հենարան կարող է դառնալ. «Ուզում եմ տեղեկացնել, որ տեղեկություն ունենք, որ իսլամական պետության կազմում են բազմաթիվ Ադրբեջանի քաղաքացիներ և եթե սխալ քաղաքականության արդյունքում նրանց հաջողվի Ադրբեջանում որոշակի հենակետ ունենալ, Ադրբեջանն աշխարհագրորեն նրանց համար հարմար է գործելու դեպի արևելք և հյուսիս, հարավ և արևմուտք, որտեղ նրանք իրենց պատկերացմամբ կարող են ունենալ նպաստավոր միջավայր, իսկ այդ ուղղություններից առնվազն երկուսում ՀԱՊԿ երկրներ են և ես ասացի, որ ոչ միայն Հայաստանի, այլև սեփական անվտանգտության նկատտառումներից ելնելով այս հարցը պետք է մեր գործընկերները լրջորեն դիտարկեն»,-հավելեց վարչապետը։

В случае новой эскалации Азербайджан может стать удобным плацдармом для террористов - Пашинян 12/04/2019   17:27  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе правительственного часа прокомментировал возможность изменений в вопросе продажи Россией и остальными странами-членами ОДКБ Азербайджану оружия.
Премьер Армении подчеркнул, что на всех площадках необходимо защищать национальные интересы, особенно в контексте национальной безопасности. Он отметил, что высказываемые Арменией опасения все лучше воспринимаются партнерами, а звучащие в последнее время публичные заявления подтверждают это.
Он напомнил свое заявление на саммите ОДКБ.ОДКБ обладает необходимыми средствами для предотвращения новой эскалации вокруг Нагорного Карабаха - ПашинянНикол Пашинян указал, что позиция руководства Азербайджана угрожает безопасности не только Южного Кавказа, но и стран ОДКБ.
По его словам, новая эскалация будет иметь катастрофические последствия, выходящие далеко за рамки Южного Кавказа.
Пашинян сообщил, что есть информация, согласно которой в рядах террористической группировки “Исламское государство” много граждан Азербайджана.
“Азербайджан может стать удобным плацдармом для террористов, которые, теряя почву в Сирии, ищут новые территории для развертывания своей деятельности. При этом, Азербайджан в географическом плане является очень удобной площадкой, через который экстремисты могут развернуть свои действия на Север, Запад, Восток и Юг”, - напомнил Пашинян о своем заявлении в Бишкеке.
Он добавил, что наши партнеры должны уделить этому вопросу серьезное внимание, исходя не только из соображений безопасности Армении, но своей собственной.
12:05 02/12/2019  |  Лента новостейПашинян рассказал, зачем он сфотографировал и выложил в Facebook подписи лидеров стран ОДКБ
17:48 28/11/2019  |  Лента новостейПашинян опубликовал фото с подписями глав стран ОДКБ
15:19 28/11/2019  |  Лента новостейПашинян: Армения продолжит вносить свою лепту в дело дальнейшего повышения эффективности деятельности ОДКБ
13:57 28/11/2019  |  Лента новостейПредставитель Беларуси утвержден генсеком ОДКБ с 1 января 2020 года
10:27 28/11/2019  |  Лента новостейЛидеры стран ОДКБ рассмотрят в Бишкеке "солидный пакет" документов - Лавров