Ռուսաստանը կկալանավորի՞ Գեւորգ Կոստանյանին. Մեկնաբանում է Արթուր Դավթյանը 11/29/2019 12:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Մեր գործը հույս ունենալով չէ։ Կան սահմանված ընթացակարգեր, մեր պարտքն է այդ ընթացակարգերն ապահովել, անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնել։ Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ հույս ունե՞ն, որ ՌԴ-ն կկալանավորի նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին։
Վերջինս նկատեց՝ ինքը Գևորգ Կոստանյանի հետ անձամբ կապ չի հաստատել. «Քննիչն է կարծեմ կապ հաստատել ու բացառիկ իրավիճակ է, շատ հրապարակային շփումներ են եղել, դուք բոլորդ գիտեք դրա մասին»,-նշեց Արթուր Դավթյանը։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն հայտնել է՝ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել։
Հիշեցնենք, որ ՀՔԾ-ն Գևորգ Կոստանյանին «Մարտի 1»-ի գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշում է կայացրել և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 203֊րդ հոդվածի 1֊ին մասի կարգով նրան առաջարկվել է 48 ժամվա ընթացքում ներկայանալ վարույթն իրականացնող մարմին՝ մեղադրանք առաջադրելու համար, սակայն Գևորգ Կոստանյանը գտնվում է ՌԴ-ում՝ դասավանդում է, և հայտարարել է, որ նշված ժամկետներում չի կարող ներկայանալ վարույթն իրականացնող մարմին։ Նա նշել է, որ Հայաստան կվերադառնա կիսամյակն ավարտվելուց հետո։

Генпрокурора Армении расспросили о возможном аресте Геворка Костаняна в России 11/29/2019 12:56 | Лента новостей
Генерального прокурора Армении Артура Давтяна спросили, рассчитывают ли они, что РФ арестует его предшественника Геворка Костаняна.
“Наше дело не в том, чтобы надеяться. Есть установленные процедуры. Наш долг – соблюсти эти процедуры, представить необходимые документы”, - сказал Артур Давтян.
Он отметил, что лично он не выходил на связь с Геворком Костаняном. “Кажется, с ним связался следователь. Сложилась исключительная ситуация, контакты довольно публичные, и все вы знаете об этом”, - сказал Артур Давтян.
Ранее агентство “ФактИнфо” сообщило, что Геворк Костанян объявлен в розыск.
Ранее стало известно, что Специальная следственная служба Армении приняла решение о привлечении Геворка Костаняна в качестве обвиняемого по уголовному делу о событиях 1 марта 2008 года. В соответствии с частью 1 статьи 203 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения ему было предложено в течение 48 часов явиться в осуществляющий производство орган для предъявления обвинения. Однако Геворк Костанян находится в России, где занимается преподавательской деятельностью. Он заявил, что не может в указанные сроки явиться в следственный орган. Костанян отметил, что вернется в Армению после окончания семестра.