Գեւորգ Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել 11/28/2019   15:57  |  Քրեական խրոնիկոն
Նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափահնման միջոց ընտրելու համար։
Հիշեցնենք, որ ՀՔԾ-ն Գևորգ Կոստանյանին «Մարտի 1»-ի գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշում է կայացրել և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 203֊րդ հոդվածի 1֊ին մասի կարգով նրան առաջարկվել է 48 ժամվա ընթացքում ներկայանալ վարույթն իրականացնող մարմին՝ մեղադրանք առաջադրելու համար, սակայն Գևորգ Կոստանյանը գտնվում է ՌԴ-ում՝ դասավանդում է, և հայտարարել է, որ նշված ժամկետներում չի  կարող ներկայանալ  վարույթն իրականացնող մարմին։ Նա նշել է, որ Հայաստան կվերադառնա կիսամյակն ավարտվելուց հետո։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ սեպտեմբերի 26-ին ՀՔԾ-ն հաղորդագրություն տարածեց ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին մեղադրանք առաջադրելու վերաբերյալ, որտեղ նշվում էին նաեւ Գևորգ Կոստանյանի եւ նախկին փոխոստիկանապետ Գեւորգ Մհերյանի անունները:
Սեպտեմբերի 26-ին հայտարարությամբ է հանդես եկել նաեւ Գեւորգ Կոստանյանը. «ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով նախատեսված բոլոր հնարավորություններն օգտագործելու եմ այս անհեթեթ մեղադրանքներից իմ, ինչպես նաև Գևորգ Մհերյանի անունը պաշտպանելու համար», - ասել է նախկին գլխավոր դատախազը։
Հարցին, թե ինչ հոդվածով է մեղադրանք առաջադրվել, Մարինա Օհանջանյանն ասաց, որ այդ մասին ՀՔԾ-ն դեռ չի մանրամասնում։
10:13 28/11/2019  |  ՄամուլՀայաստանըւ միջազգային հարթակներում լրջագույն պրոբլեմ է ունենալու. «Հրապարակ»
20:52 26/11/2019  |  ՀարցազրույցԻրենց նպատակը քրեական գործի քննության իմիտացիա ստեղծելն է. Գեւորգ Կոստանյանը՝ ՀՔԾ-ի շտապողականության մասին
13:16 26/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿգործենք ըստ օրենքի. Սասուն Խաչատրյանը՝ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզում մասին (տեսանյութ)
18:47 25/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ-ն 48 ժամ է տվել ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանին՝ ներկայանալու համար
17:00 18/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵկել է ժամանակը, թող գա և պատասխան տա նախաքննական մարմնի հարցերին. Անդրանիկ Քոչարյանը՝ Գեւորգ Կոստանյանին
09:31 24/10/2019  |  ՄամուլՀաց բերո՞ղն էր Կոստանյանի հրաժարականի պատճառը․ ովքե՞ր են պատասխանատուները. «Ժողովուրդ»
09:44 22/10/2019  |  ՄամուլԳևորգ Կոստանյանը Մոսկվայում հանդիպել է ՌԴ գլխավոր դատախազին. Ընթրել են կանանց հետ. «Փաստ»

Экс-генпрокурор Армении Геворк Костанян объявлен в розыск 11/28/2019   16:20  |  Криминальная хроника
Бывший генеральный прокурор, экс-депутат Национального Собрания Армении от Республиканской партии Геворк Костанян объявлен в розыск. Об этом  сообщила агентству "ФактИнфо” пресс-секретарь Специальной следственной службы Марина Оганджанян.
По ее словам, в суд подано ходатайство об избрании в отношении Гевока Костаняна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Ранее стало известно, что Специальная следственная служба Армении приняла решение о привлечении Геворка Костаняна в качестве обвиняемого по уголовному делу о событиях 1 марта 2008 года. В соответствии с частью 1 статьи 203 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения ему было предложено в течение 48 часов явиться в осуществляющий производство орган для предъявления обвинения. Однако Геворк Костанян находится в России, где занимается преподавательской деятельностью. Он заявил, что не может в указанные сроки явиться в следственный орган. Костанян отметил, что вернется в Армению после окончания семестра.
Напомним, 26-го сентября ССС распространила заявление, в котором сообщила о предъявлении обвинения экс-главе Армении Алику Саркисяну; в нем муссировались также имена Геворка Костаняна и бывшего заместителя начальника Полиции Геворка Мгеряна.
26-го сентября с заявлением выступил и Геворк Костанян. Экс-генпрокурор отметил, что воспользуется всеми возможностями, предусмотренными законодательством Армении и международными договорами для защиты своего имени, а также имени Геворка Мгеряна от этих нелепых обвинений.
11:34 23/02/2019  |  ПрессаГазета “Жоговурд" поинтересовалась у Артура Ванецяна, достоверны ли сведения о возможном назначении Геворка Костаняна замглавы СНБ