Սա հերթական քաղաքական ռեյդն է. խուզարկել են Միքայել Մինասյանի հետ «առնչություն ունեցող» անձանց բնակարանները 11/27/2019   21:48  |  Մեկնաբանություն
Այսօր առավոտյան 8-ից արդեն որերորդ անգամ խուզարկել են ինձ հետ իրենց կարծիքով «առնչություն ունեցող» անձանց բնակարանները։ Խուզարկված բնակարանների քանակը մեկ տասնյակից ավելի է։ Սա հերթական քաղաքական ռեյդն է։ Այս մասին տեղեկացնում է Միքայել Մինասյանը։
«Քաղաքական մրցակիցների հետ շփման բոլոր հնարավոր միջոցներից այս ռեժիմն ընտրել է ռեպրեսիաներով նրանց լռեցնելու մեթոդը։ Ու որքան մրցունակ է ռեժիմի ընդդիմախոսը, այնքան ավելի եռանդով են հարցաքննում, հետապնդում և խուզարկում նրա շրջապատին, նրան ճանաչողներին, նախկին կոլեգաներին, ընկերներին ու բարև տվածներին։ Կապ չունի, որ մեղադրանքը մտացածին է, որ ուղիղ ճնշում է գործադրվում ոչ թե ճշմարտությունն իմանալու, այլ որևէ ցուցմունք կորզելու համար։ Չէ՞ որ մեկուկես տարի սպառնում են, անոնս անում, բայց էական ու փաստացի ոչինչ չունեն։ Կարևորը՝ ընդդիմախոսի շրջապատին անընդհատ ահաբեկելն է։
Սա ո՛չ չափազանցություն է, ոչ էլ կարեկցանք առաջացնելու մանիպուլյատիվ ձև։ Սա դառը ճշմարտությունն է, որը ռեժիմը չի էլ թաքցնում ու կիրառում է բոլորի նկատմամբ նույնիսկ սեփական շարքերը վերջերս լքածների (օրինակ, գործիչը պետական համակարգից դուրս է գալիս, հաջորդ օրը 6-րդ վարչությունը գնում է նրա տուն խուզարկության)։ Մեր դեպքում էլ, առանց ձևականության, ռեպրեսիայի հրամանը կա, կատարողները՝ նույնպես։ Ահա դրանք։
Արդեն կա հարուցված 10 քրեական գործ, որոնք ռեժիմի կարծիքով, առչնություն ունեն իմ, իմ ընտանիքի կամ շրջապատի հետ։ Իրավապահներն արդեն անցկացրել են ավելի քան 25 խուզարկություն, հարցաքննել ավելի քան 400 մարդու։ Ամեն անգամ նույն մոլուցքով` պարտադրել մարդկանց ինչ-որ բան ասել իմ կամ իմ ընտանիքի մասին:
Իրականում այս իշխանությունը ռեպրեսիաները սխալ ուղղությամբ է թիրախավորել։ Նախ, որովհետև, որքան էլ ստուգեն, հետապնդեն և խուզարկեն՝ միևնույն է ոչինչ չեն գտնի։ Համակերպվեք` կան մարդիկ, ովքեր գործել և գործում են օրենքի շրջանակում։ Եվ համակերպվեք, որ այդ մարդիկ Ձեր հետ չեն, բայց չեք կարող նրանց դեմ քրեական հետապնդում իրականացնել։ Ու որքան էլ լինի ինչ որ բան հայտնաբերելու ուղիղ հրաման, դե յուրե և դե ֆակտո ոչինչ չհայտնաբերելով, բայց շարունակելով, ավելի զավեշտալի դրության մեջ եք հայտնվում։
Այս իշխանությունը ռեպրեսիաները սխալ ուղղությամբ է թիրախավորել, որովհետև, ի տարբերություն շատերի, առաջին օրվանից գիտեինք, թե իշխանությունը ինչի է ընդունակ։ Հիմա էլ գիտենք, թե ով, որտեղ և ինչպես է կատարում ռեժիմի ղեկավարից եկած ուղիղ հրահանգները։ Գիտենք և միշտ հիշելու ենք։ Ու հիմա, այս ամենն ուղղակի զավեշտալի է, պարզունակ ու մանկամիտ։
Իսկ մենք, որ համախոհների շատ մեծ բանակ ենք, որն ավելանում է ամեն օր, միակամ ենք ոչ թե ինչ-որ մեկի դեմ, ոչ թե ինչ-որ ուժի գահընկեց անելու համար, այլ մեզ միավորող արժեքների ու նպատակների շուրջ։ Այն ապագայի պատկերի շուրջ, որ որոշել ենք միասին կառուցել։ Ու մեզ ոչինչ և ոչ ոք հետ չի պահելու։
Շարունակեք հարձակվել։ Մենք պինդ ենք, կանք ու կլինենք»:
14:31 21/11/2019  |  ՄեկնաբանությունԱնձամբ փրկիչը պետք է լավ ապրի. պետք է թանկարժեք չարտերով օվկիանոս կտրի, առանձնատունը շքեղ նորոգի, լինի շրջապատված հարյուրավոր թիկնապահներով, հաճախ շրջագայի, որովհետև նա արժանի է . Մինասյան
16:09 14/11/2019  |  Մեկնաբանություն«Հեռացնել շարքային պացիենտին»
09:57 16/10/2019  |  Մամուլ«Երկիր-«Հայկական ժամանակ». Միքայել Մինասյան. «Հրապարակ»
17:33 09/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄիքայել Մինասյան. Առաջիկայում հիմնելու ենք «Ազատ հասարակության հիմնադրամը»
20:03 23/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՍերժ Սարգսյանը և Միքայել Մինասյանը որևէ քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված չեն. ՀՔԾ
16:19 23/09/2019  |  ՄեկնաբանությունՊացիենտի դիագնոզը հստակ է: «Ուռուցքը» պետք է հեռացվի.Միքայել Մինասյան
17:43 17/09/2019  |  ՄեկնաբանությունՀետևում եմ Արթուր Վանեցյան-Նիկոլ Փաշինյան էպոպեային. Միքայել Մինասյան

"Очередной политический рейд": обыски проведены в домах людей, "имеющих отношение " к Микаелу Минасяну 11/28/2019   11:48  |  Комментарий
Бывший посол Армении при Святом Престоле, в Португалии и при Суверенном Мальтийском ордене Микаел Минасян сообщил об обысках в квартирах людей, которые, как отметил он, по мнению режима, "имеют отношение к нему". Об этом он написал на своей странице в Facebook.
"Сегодня с 8 утра уже в который раз проводят обыски в квартирах людей, по их мнению, "имеющих ко мне отношение". Обыски были проведены в более чем 10 квартирах. Это очередной политический рейд", - написал он.
Он отметил, что из всех возможных средств общения с политическими конкурентами этот режим в целях заставить их замолчать, выбрал метод репрессий.
“И чем более конкурентоспособным является оппонент режима, тем с большим усердием они допрашивают, преследуют и обыскивают его окружение, знакомых, бывших коллег, друзей и тех, кто поздоровался с ним. Не имеет значения, что обвинение является надуманным, что прямое давление оказывается не с тем, чтобы узнать правду, а чтобы выудить какие-то показания. Ведь на протяжении полутора лет они угрожают, анонсируют, но ничего существенного и фактического у них нет. Главное – постоянно запугивать окружение оппонента”, - пишет Минасян.
По его словам, это вовсе не преувеличение, и не манипулятивный способ вызвать сочувствие.
“Это горькая правда, которую режим и не скрывает и применяет ко всем, даже недавно покинувшим их ряды (например, деятель оставляет государственную систему, уже на следующий день 6-й отдел отправляется к нему домой на обыск). В нашем случае же, без формальностей, приказ на репрессии есть, как и исполнители. Вот они. Уже возбуждены 10 уголовных дел, которые, по мнению режима, имеют отношение ко мне, моей семье или моему окружению. Правоохранители уже провели более 25 обысков, допросили более 400 человек. Каждый раз с тем же пристрастием: заставить людей что-то говорить обо мне или моей семье”, - заявил он.
В действительности, как указал Минасян, действующая власть выбрала неверную мишень для репрессий.
“Во-первых, потому, что сколько бы они ни проверяли, преследовали и обыскивали, все равно они ничего не найдут. Смиритесь: есть люди, которые действовали и действуют в рамках закона. И смиритесь, что эти люди не с Вами, но не можете осуществлять против них уголовного преследования. Вне зависимости от наличия прямого приказа найти что-то, де-юре и де-факто ничего не находя, но продолжая, вы оказываетесь в более смехотворной ситуации”, - отметил он.
“Действующая власть выбрала неверную мишень для репрессий, потому что, в отличие от многих, мы с первого дня знали, на что способна власть. И сейчас знаем, кто, где и как выполняет прямые указания, поступающие от лидера режима. Знаем и всегда будем помнить. И теперь все это просто смехотворно, примитивно и инфантильно. Мы же, являющиеся большой армией единомышленников, которая растет день ото дня, единодушны не против кого-то, не для того, чтобы свергнуть какую-то силу, но вокруг ценностей и целей, которые нас объединяют, вокруг той картины будущего, которое мы решили построить вместе. И ничто и никто не заставит нас отступить. Продолжайте атаковать. Мы крепки, есть и будем”, - отметил он.
13:37 06/04/2017  |  Лента новостейМикаел Минасян призвал Армена Мартиросяна и Никола Пашиняна прекратить бессмысленную и неуместную полемику