Դավիթ Գրիգորյանի գործով բողոքի քննությունը մակագրվել է Կարեն Ֆարխոյանին 11/28/2019   15:26  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակը օրենքի խախտմամբ խուզարկելու դեպքի առթիվ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշման դեմ բողոքի քննությունը մակագրվել է Կենտրոն նստավայրի դատավոր Կարեն Ֆարխոյանին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ փաստաբան Գեորգի Մելիքյանից։
Ավելի վաղ՝ հոկտեմբերի 17-ին, Դավիթ Գրիգորյանի պաշտպաններն ինքնաբացարկի միջնորդություն էին ներկայացրել դատավոր Աննա Մաթևոսյանին։ Դատական նիստի ժամանակ Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբաններից Երվանդ Վարոսյանն նկատել էր՝ տարօրինակ է ինչու է արհեստական բանականություն ունեցող համակարգիչը բողոքը մակագրել նույն դատավորին, ով տվել էր խուզարկության թույլտվությունը.
«Դուք, Գրիգորյանի աշխատասենյակում խուզարկություն իրականացնելու թույլատրություն տալով, օրինական եք համարել քննիչի կողմից մինչ այդ իրականացված գործողությունները։ Խուզարկություն կատարելու որոշման պահին Գրիգորյանը եղել է մեղադրյալի կարգավիճակում, և նրա նկատմամբ իրականացվել է քրեական հետապնդում առանց ԲԴԽ համաձայնության, ինչի պայմաններում Դուք բավարարել եք նրա աշխատասենյակում խուզարկություն կատարելու միջնորդությունը»,-ասել էր Երվանդ Վարոսյանը։
Հիշեցնենք, որ Դավիթ Գրիգորյանն այն դատավորն է, որը մայիսի 18-ի որոշմամբ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրել անձնական երաշխավորությունը։ Այդպիսի միջնորդությամբ դատարանում հանդես էին եկել Արցախի գործող եւ նախկին նախագահները, իսկ մայիսի 20-ին որոշում էր կայացրել նաեւ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ դիմելու մասին։
Հուլիսի 16-ին ՀՔԾ աշխատակիցները մեկ այլ քրեական գործի շրջանակում խուզարկել էին Գրիգորյանի աշխատասենյակը եւ կնիքել այն։ Աշխատասենյակից կատարվել էին առգրավումներ։ Սրանից հետո նրա պաշտպանը հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել ոստիկանություն, որտեղից նյութերն ուղարկել էին Դատախազություն: Դատախազությունն էլ հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերը ուղարկել էր ԱԱԾ: Հուլիսի 30-ին Ազգային անվտանգության ծառայությունը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 147-րդ հոդվածով և 308-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործությունների հանցակազմի բացակայության հիմքով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշում էր կայացրել:
Դավիթ Գրիգորյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար։ Նրա լիազորությունները դադարեցված են։
հեղինակ՝ Հասմիկ Կոշկարյան
11:30 28/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունը մերժել է դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբանի բողոքը
17:22 22/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակի խուզարկության դեպքի առթիվ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին ԱԱԾ որոշումը բողոքարկվել է
10:14 17/08/2019  |  ՄամուլԱրագածոտնի մարզպետի թանկարժեք գործուղումը. նրան նույնիսկ պաշտոնական ընթրիքին չեն հրավիրել. «Հրապարակ»
16:10 08/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱնկախ նրանից, թե մեր գործը ում կմակագրվի, մենք չենք ունենալու օրինական դատարան. Էրիկ Ալեքսանյան

Жалоба по делу Давида Григоряна попала на рассмотрение к судье Карену Фархояну 11/28/2019   16:04  |  Судебный репортаж
Жалоба на решение об отказе в возбуждении уголовного дела по факту проведения с нарушениями обыска в кабинете судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна  поступило на рассмотрение к судье Карену Фархояну. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат судьи Георгий Меликян.
Ранее, 17-го октября, адвокаты Давида Григоряна подал ходатайство об отводе судьи Анны Матевосян. В ходе заседания суда адвокат Ерванд Варосян, представляющий интересы судьи Давида Григоряна, назвал странным тот факт, что искусственный интеллект отдал на рассмотрение жалобу тому же судье, который выдал санкцию на обыск.
“Вы, выдав разрешение на проведение обыска в кабинете Григоряна, сочли законным предпринятые до этого следователем действия. В момент вынесения решения о проведении обыска Григорян был в статусе обвиняемого, и уголовное преследование в отношении него осуществлялось без согласия Высшего судебного совета. И в этих условиях вы удовлетворили ходатайство о проведении обыска в его кабинете”, - сказал Ерванд Варосян.
16-го июля сотрудники Специальной следственной службы в рамках другого уголовного дела обыскали кабинет Григоряна и опечатали его. В кабинете были произведены выемки. После этого, его адвокат подал заявление о преступлении в Полицию, откуда материалы были направлены в Прокуратуру. В свою очередь Прокуратура передала подготовленные на основании заявления материалы в СНБ. 30-го июля Служба национальной безопасности приняла решение об отказе в возбуждении уголовного дела ввиду отсутствия в деянии состава преступлений, предусмотренных ст. 147  и ст. 308 УК РА.
Давиду Григоряну предъявлено обвинение по признакам части 1 статьи 314(“Внесение должностным лицом в официальные документы заведомо ложных сведений или записей, подделка, подчистка или внесение иных числовых записей или изменений, а также составление или выдача ложных документов в корыстных целях, или из иных личных побуждений, или исходя из групповых интересов”) Уголовного кодекса РА. Его полномочия приостановлены.