«NOPRIZ» -2019 Լավագույն նախագիծ» մասնագիտական մրցույթի բարձրագույն մրցանակը՝ «Դավթաշեն-2» բազմաֆունկցիոնալ բնակելի համալիրին 11/28/2019 13:11 | ԼՐԱՀՈՍ
2019 թվականի նոյեմբերի 22-ին Մոսկվայում, Ռուսաստանի Գեղարվեստի ակադեմիայի շենքում տեղի է ունեցել «Նախագծողների և հետազոտողների ազգային ասոցիացիայի» (NOPRIZ) 2019 թվականի լավագույն նախագծի համար միջազգային մասնագիտական մրցույթի հաղթողների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցում էին մրցութային հանձնաժողովի և «NOPRIZ» մրցույթի կազմկոմիտեի նախագահ, ակադեմիկոս Միխայիլ ՊՈՍՈԽԻՆԸ, Ռուսաստանի Գեղարվեստի ակադեմիայի նախագահ, ակադեմիկոս Զուրաբ ԾԵՐԵԹԵԼԻՆ, Ռուսաստանի ճարտարապետների միության նախագահ Նիկոլայ ՇՈՒՄԱԿՈՎԸ, Ռուսաստանի Գեղարվեստի ակադեմիայի ճարտարապետության բաժանմունքի ակադեմիկոսներ:
Վեցերորդ անգամ անցկացվող և արդեն ավանդական դարձած այս մրցույթի հիմնական նպատակներն ու խնդիրներն են՝ Ռուսաստանում և արտերկրում քաղաքաշինության և ճարտարապետաշինարարական նախագծման ոլորտի լավագույն ձեռքբերումների բացահայտումն ու ցուցադրումը, ճարտարապետի մասնագիտության հեղինակության արժևորումը, ինչպես նաև՝ երիտասարդ մասնագետների և ուսանողների դաստիարակության ու կայացման աջակցության «ինստիտուտի» զարգացումը: Մրցույթի պայմանների համաձայն, մասնակիցների կողմից ներկայացվող նախագծերը (հայեցակարգերը) պետք է մշակված լինեին վերջին 3 տարիների ընթացքում:
Մրցույթին ներկայացվել էր 550 հայտ՝ Ռուսաստանից, Հայաստանից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Բելառուսից, Ուզբեկստանից, Հարավային Օսիայից և Սերբիայից: «ՆԱՐԵԿ ՍԱՐԳՍՅԱՆ ճարտարապետական արվեստանոցը» մրցույթին մասնակցել է «NOPRIZ»-ի նախագահ, ՌԴ ժողովրդական ճարտարապետ Միխայիլ ՊՈՍՈԽԻՆԻ հրավերով:
Մրցութային հանձնաժողովի որոշմամբ պարգևատրված՝ 19 անվանակարգերում ներկայացված 346 նախագծերից 97-ը արժանացել են առաջին կարգի մրցանակների, որոնք հանդիսավոր պայմաններում հաղթողներին է հանձնել «NOPRIZ»-ի նախագահ Միխայիլ ՊՈՍՈԽԻՆԸ:
«Էկոնոմ դասի բնակելի նշանակության լավագույն օբյեկտի նախագիծ» անվանակարգում առաջին կարգի մրցանակին արժանացած 4 նախագծերի թվում, հաղթող է ճանաչվել նաև «ՆԱՐԵԿ ՍԱՐԳՍՅԱՆ ճարտարապետական արվեստանոց» ՍՊԸ կողմից ներկայացված «Դավթաշեն-2» բազմաֆունկցիոնալ բնակելի համալիրի նախագիծը (քաղ.Երևան, Դավթաշեն վարչական շրջան, Սասնա Ծռեր N3):
Նախագծի հեղինակն է՝ ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ, պրոֆեսոր Նարեկ ՍԱՐԳՍՅԱՆԸ: Նախագծի մշակմանը մասնակցել են երիտասարդ ճարտարապետներ Միքայել ՏԵՐ-ԱՎԵՏԻՔՅԱՆՑԸ, Լուսինե ՋԱՎԱԴՅԱՆԸ, Անահիտ ՄՈՒՐԱՋՅԱՆԸ և Հայկ ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆԸ:
Նախագծի գլխավոր ինժեներն է Հրաչ ՍԱՐԳՍՅԱՆԸ, գլխավոր ճարտարագետը՝ Պոլ ՉԱԹԱԼԲԱՇՅԱՆԸ, գլխավոր շինարարական կապալառու-համակարգող կազմակերպությունը՝ «ՄԵՏՐՈՇԻՆՎԵՐԱՆՈՐՈԳՈՒՄ» ԲԲԸ, կառուցապատողը՝ «ՌԵՆՇԻՆ» ՍՊԸ:
«NOPRIZ» մասնագիտական մրցույթում հաղթողներին պարգևատրելու հանդիսավոր արարողությանը Մոսկվայում մասնակցել է «ՆԱՐԵԿ ՍԱՐԳՍՅԱՆ ճարտարապետական արվեստանոցի» ներկայացուցիչ Միքայել ՏԵՐ-ԱՎԵՏԻՔՅԱՆՑԸ:

Проект многофункционального жилкомплекса “Давташен 2” удостоен высшей награды на международном конкурсе 11/28/2019   14:14  |  Лента новостей
22 ноября 2019 года в здании Российской академии художеств (РАХ) состоялась торжественная церемония награждения победителей Международного профессионального Конкурса «Национального объединения изыскателей и проектировщиков» (НОПРИЗ) на лучший проект 2019 года.
Участие в церемонии награждения приняли председатель Конкурсной комиссии и Оргкомитета Конкурса «НОПРИЗ», академик Михаил ПОСОХИН, президент РАХ, академик Зураб ЦЕРЕТЕЛИ, президент Союза архитекторов России Николай ШУМАКОВ, а также академики отделения архитектуры РАХ.
Конкурс проходит уже в шестой раз. Основными целями и задачами Конкурса являются: выявление и демонстрация лучших достижений в области градостроительного и архитектурно-строительного проектирования в России и за рубежом,  повышение престижа профессии архитектора, а также развитие института наставничества и поддержки молодых специалистов и студентов. По условиям Конкурса представляемые участниками проекты (концепции) должны были быть разработаны в течение последних трех лет.
На участие в Конкурсе было подано 550 заявок из России, Армении, Казахстана, Кыргызстана, Беларуси, Узбекистана, Южной Осетии, Сербии. «Архитектурная мастерская НАРЕК САРГСЯН» участвовала в Конкурсе по приглашению президента «НОПРИЗ», народного архитектора РФ Михаила ПОСОХИНА.
Конкурсная комиссия, рассмотрев все представленные проекты, приняла решение о награждении 346 проектов в 19-и номинациях, в том числе 97 проектов –дипломами первой степени. Президент «НОПРИЗ» Михаил ПОСОХИН провел церемонию награждения лауреатов, занявших первые места.
В числе 4-х проектов, удостоенных высшей награды  в номинации «Лучший проект объекта жилого назначения экономкласса» был признан Проект «Многофункционального жилого комплекса экономкласса «Давташен 2» (г.Ереван, административный район Давташен, ул. Сасна Црер №3)», представленный компанией ООО «Архитектурная мастерская НАРЕК САРГСЯН». Автор проекта-заслуженный архитектор РА, профессор Нарек САРГСЯН. В разработке проекта приняли участие молодые архитекторы Микаел ТЕР-АВЕТИКЯНЦ, Лусине ДЖАВАДЯН, Анаит МУРАДЖЯН и Гайк ОГАНИСЯН. Главный инженер проекта - Грач САРГСЯН, главный конструктор - Поль ЧАТАЛБАШЯН, главная строительная подрядная организация-координатор - ОАО «МЕТРОСТРОЙРЕМОНТ», застройщик - ООО «РЕНШИН».
На церемонии вручения премии в Москве присутствовал представитель архитектурной мастерской  Микаел ТЕР-АВЕТИКЯНЦ.