Մխիթար Պապոյանը վարույթ է ընդունել Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանի բողոքը 11/26/2019 13:05 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Մխիթար Պապոյանը վարույթ է ընդունել Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց գրավի կիրառումն անթույլատրելի համարող Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ փաստաբանի բողոքը։
Դատարանի այս որոշման դեմ փաստաբան Հայկ Ալումյանը բողոք է ներկայացրել, ինչը վերաքննիչ քրեական դատարանում ստացվել է նոյեմբերի 12-ին, իսկ քրեական գործ՝ նոյեմբերի 20-ին եւ նույն օրը այն մակագրվել է դատավոր Մխիթար Պապոյանին։
«Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ, որ դատավոր Պապոյանը բողոքը վարույթ է ընդունել, որի քննարկումը նախատեսված է այսօր։
Նշենք, որ դատավոր Մխիթար Պապոյանը մեծ հարգանք ունի փաստաբանների շրջանում՝ որպես պրոֆեսիոնալ դատավոր, սակայն նրա անունը ամիսներ առաջ շահարկվեց որպես իրավապաշտպան հանդես եկող Արտակ Գալստյանի կողմից, ով հայտնի է որպես «Վանոյի Արտակ»։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու եւ անձնական երաշխավորություն կիրառելու մասին դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի մայիսի 18-ի որոշումից հետո Արտակ Գալստյանը, գրառում էր կատարել, թե այդ որոշումը Դավիթ Գրիգորյանի փոխարեն գրվել է դատավորներ Մխիթար Պապոյանի, Վազգեն Ռշտունու և Արշակ Վարդանյանի կողմից:
Նշենք, որ փաստաբան Հայկ Ալումյանը մեկ այլ բողոք էլ ներկայացրել է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 20.09.2019թ. կայացված որոշման դեմ՝ պահանջելով բեկանել այն, փոփոխել` Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքը վերացնել և նրան ազատ արձակել կալանքից , հակառակ դեպքում ` գրավի կիրառումը ճանաչել թույլատրելի և որոշում կայացնել` Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից գրավով ազատ արձակելու մասին , սահմանելով գրավի ողջամիտ չափ։ Այս բողոքը մակագրվել է դատավոր Տիգրան Սահակյանին։

Судья Мхитар Папоян принял к производству жалобу защиты Роберта Кочаряна 11/26/2019   13:33  |  Суд по делу второго президента РА
Судья Апелляционного уголовного суда Армении Мхитар Папоян принял к производству жалобу защиты на решение суда общей юрисдикции Еревана об отказе в удовлетворении ходатайства об освобождении второго президента Армении Роберта Кочаряна под залог.
Напомним, что 7-го ноября суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян отклонил ходатайство защиты о признании допустимой применения в отношении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде залога, оставив под стражей экс-президента.
Данное решение суда обжаловал адвокат экс-президента Айк Алумян.
Как стало известно “ФактИнфо”, судья Папоян принял жалобу к производству; ее рассмотрения намечено на сегодня.
Отметим, что судья Мхитар Папоян пользуется большим уважением среди адвокатского сообщества как профессионал, однако его имя несколько месяцев назад подверглось спекуляциям со стороны правозащитника Артака Галстяна, известного как “Артак Вано”.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что после вынесенного 18-го мая судьей Давидом Григоряном решения об изменении Роберту Кочаряну меры пресечения с заключения под стражу на личное поручительство, Артак Галстян оставил запись, согласно которое данное решение написали судьи Мхитар Папоян, Вазген Рштуни и Аршак Варданян.
Мхитар Папоян подал заявление о клевете в свой адрес, на основании которого в СНБ возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 344("Клевета в отношении судьи") УК Армении, однако судей не вызвали а допрос.
Отметим, что адвокат Айк Алумян подал еще одну жалобу на вынесенное 20-го сентября 2019 года судом общей юрисдикции Еревана решение, требуя отменить его, изменить избранную в отношении Роберту Кочаряну меру пресечения в виде заключения под стражу, отменить арест и освободить экс-президента из-под стражи, в противном случае признать применение залога допустимым, определив его сумму в разумных пределах. Эта жалоба поступила на рассмотрение к Тиграну Саакяну.