Օդի ջերմաստիճանը նոյեմբերի 27-ի գիշերը ամենուրեք կբարձրանա 8-10 աստիճան. Սուրենյան 11/25/2019 13:15 | Մեկնաբանություն
Տեղումներ կանխատեսվում է միայն նոյեմբերի 28-ին, հատկապես լուսադեմին։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է ԱԻն հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը։
Առաջիկա օրերին հարավ արևմուտքից սպասում ենք արևադարձային տաք օդային հոսանքների ներթափանցում։ Օդի ջերմաստիճանը նոյեմբերի 27-ի գիշերը ամենուրեք կբարձրանա 8-10, 26-30-ին՝ ցերեկը Լոռիում, Տավուշում, Սյունիքում և Արցախում աստիճանաբար կբարձրանա 8-10, մնացած շրջաններում՝ 4-5 աստիճանով:
Նոյեմբերի 27-ից սկսած հանրապետության հովտային և նախալեռնային գոտում օդի ջերմաստիճանը դառնում է դրական, 0-ից բարձր։ Օրինակ եթե Առաջիկա գիշերը Արարատյան դաշտում օդի ջերմաստիճանը կանխատեսվում է -5․․․-8 աստիճան ցուրտ, ապա արդեն նոյեմբերի 28-ի գիշերը ջերմաստիճանը կտատանվի +2․․․+4 աստիճան տաքության սահմաններում։ Տեղումներ կանխատեսվում է միայն նոյեմբերի 28-ին, հատկապես լուսադեմին։ Մնացած օրերեին հանրապետությունում գերակշռելու է փոփոխական ամպամածությամբ առանց տեղումների եղանակ։

В Армении снова потеплеет 11/25/2019   13:53  |  Информационная платформа
"В ближайшие дни мы ожидаем проникновения теплых тропических воздушных потоков с юго-запада. Температура воздуха в ночь на 27-ое ноября повсеместно повысится: 26-30 ноября в Лори, Тавуше, Сюнике и Арцахе потеплеет на 8-10 градусов, а в остальных районах – на 4-5 градусов", - написал он на своей странице в Facebook.
По прогнозам синоптика, начиная с 27-го ноября, в долинах и предгорных районах температура воздуха поднимется выше нуля.
"К примеру, если в прошлую ночь в Араратской долине прогнозировалось 5-8 градусов мороза, то уже в ночь на 28-ое ноября воздух прогреется до 2-4 градусов тепла", - написал он.
По словам Гагика Суреняна, осадки прогнозируются только 28-го ноября, особенно, на рассвете.
"В остальные дни в республике будет преобладать переменная облачность без осадков", - сообщил Суренян.
13:58 22/11/2019  |  Информационная платформаГлавный синоптик Армении показал борьбу зимы и осени в Дилижане
16:43 21/11/2019  |  Информационная платформаСнег пойдет: синоптики рассказали о погоде в Армении на ближайшие несколько дней