Գեղարքունիքում 40-ամյա տղամարդու սպանության գործով 30-ամյա տղամարդ է կալանավորվել 11/21/2019 11:38 | Քրեական խրոնիկոն
Նոյեմբերի 2-ին Սևան-Մարտունի ավտոճանապարհին 40-ամյա Գուրգեն Հակոբյանի սպանության գործով Երևան քաղաքի բնակիչ, 30-ամյա տղամարդ է կալանավորվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՔԿ դեպարտամենտի տեղեկատվական և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանը։ Նրա փոխանցմամբ՝ տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ սպանության օժանդակման համար։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 2-ին վաղ առավոտյան Սևան-Մարտունի ավտոճանապարհին հնչած կրակոցների հետեւանքով սպանվել է նույն մարզի բնակիչ, 40-ամյա Գուրգեն Հակոբյանը։ Չարագործները ճանապարհի մեջտեղում՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ինքնաձիգից կրակահերթ են արձակել նրա «ՈՒԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենայի դիմացի և ձախ կողային հատվածի ուղղությամբ, որի հետևանքով Գուրգեն Հակոբյանն ստացել է կյանքի հետ անհամատեղելի հրազենային բազմաթիվ մարմնական վնասվածքներ, իսկ ուղեւորը՝ ծնված 1962 ծնված տղամարդը վիրավորվել։
«ՈՒԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենայի դիմացի և ձախ կողային հատվածում հայտնաբերվել է շուրջ 30 հրազենային գնդակային վնասվածք, իսկ ճանապարհի եզրից՝ 21 հատ պարկուճ: Ասել է թե՝ սպանությունը եղել է ծրագրված, թիրախային, ինչին չի խոչընդոտել նաեւ ավտոմեքենայում այլ անձի ներկայությունը։ Սա վկայում է, որ մարդասպանն ունեցել է անձնական թշնամանք տուժողի հետ, կամ էլ գործ ունենք պատվիրված սպանության հետ։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ սպանվածի ընտանիքը արդեն տեւական ժամանակ է, ինչ լարված հարաբերություններ ունի Գեղարքունիքի նախկին փոխմարզպետ Անդրանիկ Հակոբյանի ընտանիքի հետ։ Իսկ վերջիններս էլ, ինչպես հայտնի է, ազգակցական կապեր ունեն քրեական հեղինակություն համարվող Նորատուսցի Ալիկի հետ։ Նշենք, որ Անդրանիկ Հակոբյանը 2017 թվականի հունվարի 7-ին սպանված 29-ամյա Հայկ Հակոբյանի հայրն է, իսկ փոխմարզպետի որդու սպանության մեջ մեղադրվող Մեխակ Հարությունյանը՝ նոյեմբերի 2-ին սպանված Գուրգեն Հակոբյանի զարմիկը։

30-летний житель Еревана арестован по делу об убийстве 40-летнего мужчины в Гегаркунике 11/21/2019 12:02 | Криминальная хроника
30-летний житель Еревана взят под стражу по делу об убийстве 40-летнего Гургена Акопяна на трассе Севан-Мартуни 2-го ноября. Об этом “ФактИнфо” сообщила и.о. руководителя отдела информации и общественных связей департамента Следственного комитета Армении Наира Арутюнян.
Она проинформировала, что обвинение мужчине предъявлено по признакам части 1 статьи 38-104 Уголовного кодекса Армении.
Напомним, 40-летний житель Гегаркуника Гурген Акопян был убит в результате стрельбы, прогремевшей утром 2-го ноября на трассе Севан-Мартуни. Злоумышленники прямо посередине дороги открыли огонь по его автомобилю марки “УАЗ”. В результате стрельбы Гурген Акопян получил несовместимые с жизнью множественные огнестрельные ранения. В результате инцидента был ранен также 57-летний пассажир.
В передней и боковой частях автомобиля марки “УАЗ” обнаружены порядка 30 повреждений от пуль, а на обочине дороги – 21 пуля.
По сведениям “ФактИнфо”, семья убитого с давних пор находится в натянутых отношениях с семьей бывшего заместителя губернатора Гегаркуникской области Андраника Акопяна. А последние, как известно, состоят в родственных связях с криминальным авторитетом Аликом Норатусским. Отметим, что Андраник Акопян является отцом Айка Акопяна, убитого 7-го января 2017 года. А обвиняемый в убийстве сына замгубернатора Мехак Арутюнян приходится племянником убитого 2-го ноября Гургена Акопяна.