Աննա Դանիբեկյանը գրավի միջնորդությունը մերժել է հղում կատարելով հակասահմանադրական ճանաչված նախադեպին. Դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելը՝ կրկին օրակարգում 11/21/2019   14:41  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Պետք է ծանոթանալ բացարկը մերժելու վերաբերյալ դատարանի որոշմանը, բայց ցանկացած ինքնաբացարկի միջնորդության մերժման պատճառաբանությունների ուսումնասիրությունն ավելի է մտահոգում մեզ։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ՍԴ-ում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք պատրաստվում են դատավոր Աննա Դանիբեկյանին կրկին ինքնաբացարկի միջնորդություն հայտնել, թե ոչ։
«Միջնորդությունները մերժելը չէ, որ հանդիսանում է ինքնաբացարկի հիմք, այլ այն պատճառաբանությունները, որոնք դրվում են դրանց հիմքում։ Նիստի ժամանակ միանալով Հովհաննես Խուդոյանի միջնորդությանը՝ որպես լրացուցիչ հիմք հստակ ընդգծեցի, որ հոկտեմբերի 15-ին Դավիթ Վարդանյանի նախադեպը հակասահմանադրական էր ճանաչվել, այսինքն դա իրավական համակարգում գոյություն չունի։ Բայց Աննա Դանիբեկյանը մեր վերջին գրավի միջնորդությունը մերժելու որոշման մեջ կրկին հղում է անում այդ նախադեպին։ Սա նաև որոշակի արհեստավարժության խնդիր էր։ Նիստի ժամանակ բարձրաձայնեցի այս հարցը, բայց ինքնաբացարկի միջնորդությունը մերժելու որոշման մեջ որևէ անդրադարձ չէր արվել դրան»,-ասաց Վարդևանյանը։
Վերջինս նշեց, որ բացարկի մերժման որոշման ներածական հատվածում կա իր դիրքորոշումը, բայց դրա վերաբերյալ հիմնավորում, թե դատարանն ինչու Արամ Վարդևանյանի դիրքորոշման հետ համակարծիք չէ, հիմնավորում չի ստացել։ Այսինքն որևէ պատճառաբանություն չկա. «Փաստաբանական թիմը կքննարկի և դրանից հետո որոշում կկայացվի ինքնաբացարկի միջնորդություն կներկայացնենք, թե ոչ»,-հավելեց Վարդևանյանը։

Защита Кочаряна обсудит возможность подачи повторного ходатайства об отводе судьи и называет причину 11/21/2019   15:19  |  Суд по делу второго президента РА
Защита второго президента Армении Роберта Кочаряна намерена обсудить возможность подачи повторного ходатайства об отводе судьи Анны Данибекян.
"Надо ознакомиться с решением суда об отказе в отводе, однако изучение доводов в пользу отклонения ходатайства вызвало у нас еще большую обеспокоенность", -заявил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” специалист по конституционному праву Арам Вардеванян,  представляющий интересы второго президента Армении Роберта Кочаряна в ответ на вопрос о намерении подать повторное ходатайство об отводе судьи Анны Данибекян.
По его словам, основанием для самоотвода служит не отключение ходатайств, а те доводы, которые были положены в основу.
"Присоединившись в ходе заседания к ходатайству Ованнеса Худояна, я четко акцентировал внимание на том, что 15-го октября прецедент Давида Варданяна был признан антиконституционным, то есть этого в правовой системе не существует. Однако Анна Данибекян в решении об отклонении нашего ходатайства о применении залога вновь ссылается на этот прецедент. Это также в некотором роде вопрос профессионализма. Я в ходе заседания поднял этот вопрос, однако в решении об отказе в удовлетворении ходатайства он никак не затронут”, - сказал Вардеванян.
Юрист отметил, что в вводной части решения суда об отказе в отводе обозначена ее позиция, однако обоснований относительно того, почему суд не согласен с позицией Арама Вардеваняна, нет, то есть отсутствует всякая аргументация. “Команда адвокатов обсудит и после этого решит, подавать ходатайство или нет”, - добавил он.