Սուրիկ Խաչատրյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և որպես խափանման միջոց ընտրվել կալանավորումը 11/20/2019   11:19  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված այն հանցավոր արարքների կատարման համար, որ նա դուրս է եկել իր լիազորությունների շրջանակից, ինչպես նաև, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով  և անձանց ապօրինի կարգադրություն տալով, դրդել է կատարել առանձնապես խոշոր չափերի վատնում ու պաշտոնեական կեղծիք, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառել  պետության օրինական շահերին: Այս մասին հայտնում են Հատուկ քննչական ծառայությունից։
Մասնավորապես, պարզվել է, որ Սուրիկ Խաչատրյանը, 2011-2012թթ ընթացքում զբաղեցնելով Սյունիքի մարզպետի պաշտոնը, մարզպետարանի պաշտոնատար անձի միջոցով Սյունիքի մարզի Նորավան համայնքի ղեկավար Լավրենտիկ Առաքելյանին տվել է ապօրինի կարգադրություն՝ Սյունիքի մարզի Նորավան համայնքին պատկանող մետաղական խողովակներն առանց որևէ օրինական հիմքի իր եղբորը հանձնելու վերաբերյալ:
Լավրենտիկ Առաքելյանը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, առանց խողովակներն օտարելու մասին համայնքի ավագանուն առաջարկություն ներկայացնելու, ապա` այն համայնքի ավագանու որոշմամբ և սահմանած պայմաններով օտարելու կամ օգտագործման տրամադրելու փոխարեն, Սուրիկ Խաչատրյանի դրդմամբ, Նորավան համայնքի սեփականություն հանդիսացող առանձնապես խոշոր չափերով՝ 5.132.891 ՀՀ դրամ արժողությամբ մետաղական խողովակները տրամադրել է Սուրիկ Խաչատրյանի եղբորը:
Բացի այդ, 2016թ. օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին Սուրիկ Խաչատրյանը Ակներ համայնքի ղեկավարին տվել է ապօրինի կարգադրություն՝ Ակներ համայնքում գտնվող հողամասը ճանապարհին միացնող 0.43 հա մակերեսով հողատարածքի հատվածը կեղծ աճուրդի միջոցով իր կողմից նշված անձին` Աշոտ Գևորգյանին օտարելու վերաբերյալ:  Այդ նպատակով Ակներ համայնքի աշխատակազմի ղեկավարը համայնքի ղեկավարի  ցուցումով ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ մտցնելով` կազմել է նշված հողատարածքի աճուրդի անցկացման և արդյունքների մասին կեղծ արձանագրություններ, որոնց համաձայն՝ իբր 2016թ. սեպտեմբերի 16-ին անցկացված աճուրդով նշված 0.43 հա մակերեսով հողամասը 70.000 ՀՀ դրամով վաճառվել է Աշոտ Գևորգյանին:
19.11.2019թ.-ին Սուրիկ Խաչատրյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Նույն օրը Ս. Խաչատրյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաև Լավրենտիկ Առաքելյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և Աշոտ Գևորգյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
15:21 23/07/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՍուրիկ Խաչատրյանի որդու նկատմամբ հետախուզումը շարունակվում է
17:24 10/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը սնանկ է ճանաչվել
09:32 03/11/2018  |  ՄամուլԳորիսում որոշել են «գիտությունների դոկտոր» Լիսկայի դասախոսություններով սերունդ կրթել. «Հրապարակ»
11:00 02/11/2018  |  ՄամուլՍուրիկ Խաչատրյանը հանգրվանել է Լոնդոնում. «Ժամանակ»
17:48 06/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունը  Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան մասին հրապարակման  հիման վրա ուսումնասիրություն է սկսել

Экс-губернатор Сюника стал фигурантом уголовного дела: он заочно арестован и объявлен в розыск 11/20/2019   12:05  |  Криминальная хроника
Бывший губернатор Сюникской области Армении Сурик Хачатрян привлечен в качестве обвиняемого по делу, расследуемому в Специальной следственной службе(ССС) Армении. Об этом сообщает пресс-служба ССС РА.
“По совокупности добытых ходе следствия  доказательств экс-глава администрации Сюникской области привлечен в качестве обвиняемого в совершении деяний, предусмотренных частью 1 статьи 30("Превышение должностных полномочий"), пунктом 1 части 3 статьи 38-179("Присвоение или растрата в особо крупных размерах") и частью 1 статьи 38-314"Пособничество в совершении служебного подлога) УК Армении”, - говорится в сообщении.
В частности, установлено, что Сурик Хачатрян, занимая в 2011-2012 году должность губернатора Сюника, через чиновника областной администрации дал руководителю общины Нораван Лаврентику Аракеляну незаконное распоряжение о передаче принадлежащих общине Нораван металлических труб своему брату в условиях отсутствия какого-либо законного основания.
Лаврентик Аракелян в нарушение требований закона, не представив Совету старейшин села  предложения об отчуждении труб, а затем по решению общины и вместо отчуждения или предоставления в пользование  по установленным условиям передал являющиеся собственностью общины Нораван металлические трубы стоимостью 5.132.891 драмов брату Сурика Хачатряна. Отмечается, что на это его подбил экс-губернатор Сюника.
Кроме того, в августе-сентябре 2016 года Сурик Хачатрян дал главе общины Акнер незаконное распоряжение об отчуждении посредством фиктивного аукциона  части земельного участка площадью 0.43 га, соединяющей расположенный в общине Акнер участок с дорогой, указанному им лицу – Ашоту Геворкяну. С этой целью руководитель аппарата общины Акнер по указанию главы общины путем внесения заведомо ложных данных подделал протокол о проведении аукциона по продаже земельного участка и его результатах, согласно которым якобы по итогам состоявшихся 16-го сентября 2016 года  торгов вышеупомянутый земельный участок площадью 0.43 га был продан Ашоту Геворкяну за 70 тыс. драмов.
19 ноября 2019 года Сурик Хачатрян был объявлен в розыск. В тот же день в отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Обвинение по уголовному делу предъявлено и Лаврентику Аракеляну; ему инкриминируют пункт 1 части 3 статьи 179 УК РА. Кроме того, обвиняемым по делу проходит и Ашот Геворкян, которому вменяют часть 1 статьи 38-314 УК Армении. Предварительное следствие продолжается.
18:02 10/06/2019  |  Лента новостейЭкс-губернатор Сюника Сурик Хачатрян признан банкротом
09:25 09/10/2018  |  Криминальная хроникаУголовное дело возбуждено по следам публикации об особняке экс- губернатора Сюникской области Армении