Վերաքննիչ քրեական դատարանն արձանագրել է Արսեն Բաբայանի իրավունքների խախտումները 11/20/2019   12:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, արձանագրել է Աժ աշխատակազմի նախկին ղեկավարի տեղակալ Արսեն Բաբայանի իրավունքների խախտումները, բայց ֆորմալ առումով մերժել նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ փաստաբանների բողոքը։ Այս մասին դատարանում հայտարարել է Արսեն Բաբայանի փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը։ Երվանդ Վարոսյանի խոսքով՝ դատարանը մերժել է այն պատճառաբանությամբ, որ Արսեն Բաբայանն արդեն ազատության մեջ է գտնվում և նրա խափանման միջոցը փոփոխված է։
«Միևնույն ժամանակ դատարանն արձանագրել է իրավունքների խախտման բոլոր փաստերը, որոնց մասին մենք բարձրաձայնել ենք։ Այսինքն՝ ըստ էության գնահատական է տվել սկսած հիմնավոր կասկածից, հիմքերից մինչև ձերբակալման օրինաչափություն, համաներման չկիրառում և այլն։ Գրեթե ամբողջ ծավալով, ինչ ծավալով մենք բողոք ենք ներկայացրել, Վերաքննիչ դատարանը գտել է, որ մեր բողոքը հիմնավորված է և արձանագրել է, որ Արսեն Բաբայանի իրավունքները խախտվել են»,- ասաց Վարոսյանը՝ հավելելով, որ Վերաքննիչ դատարանին ուղղված պահանջն օրենքով կարող է լինել անձին ազատ արձակելը, իսկ փաստացի Արսեն Բաբայանը ազատ արձակված է, դատարանը մերժելու որոշում է կայացրել։ Երվանդ Վարոսյանն ընդգծեց, որ, նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ իրավունքների խախտման փաստն ամբողջ ծավալով արձանագրված է, որոշմանն ամբողջությամբ ծանոթանալուց հետո պարզ կլինի՝ որոշումը բավարարում է, թե ոչ։
«Փաստինֆո»-ի հարցին, թե արդյո՞ք պատրաստվում են բողոքարկել նաև Արսեն Բաբայանին մեղադրանք առաջադրելու որոշումը՝ Երվանդ Վարոսյանը պատասխանեց. «Տակտիկական իրավիճակից ելնելով։ Չի բացառվում, բայց ես առհասարակ դրա կողմնակիցը չեմ»։
Արսեն Բաբայանն էլ նշեց՝ այս որոշումը կանխատեսելի էր։ «Մենք պաշտպանական թիմի հետ մտածել էինք, որովհետև այդտեղ կա նաև իրավաբանական խնդիր»,- ասաց Բաբայանը։ Ըստ Բաբայանի՝ կարևոր է, որ արձանագրվեն իր իրավունքների խախտումները։ «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Արսեն Բաբայանը նոյեմբերի 12-ին ազատ է արձակվել «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ից. Դատախազությունը նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառել անձնական երաշխավորությունը։
Հիշեցնենք, որ նա ձերբակալվել է հոկտեմբերի 21-ին պաշտոնեական կեղծիք կատարելու կասկածանքով։ Նույն օրը փաստաբանները դատարան են մուտքագրել բողոքը՝ ձերբակալելու որոշման դեմ, սակայն դատարանը ձգձգեց բողոքի քննարկումը։ Հոկտեմբերի 22-ի երեկոյան՝ Արսեն Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարքների՝ իշխանության յուրացմանը օժանդակելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներով։ Հոկտեմբերի 24-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը ոչ իրավաչափ համարեց Արսեն Բաբայանին ձերբակալությունը, սակայն բավարարեց նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։ Ընդ որում՝ ձերբակալությունը ոչ իրավաչափ ճանաչելու մասին դատարանի որոշումը դատախազության կողմից չի բողոքարկվել։
Հոկտեմբերի 29-ին իրավապաշտպան, «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» ՀԿ նախագահ Ավետիք Իշխանյանը և Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը (անձնական կարգավիճակով) գրավոր դիմել են քրեական հետապնդման մարմիններին՝ պատրաստակամություն հայտնելով իրենց խոսքով և վճարվող գումարով երաշխավորելու Արսեն Բաբայանի պատշաճ վարքագիծը քրեական գործի քննության ընթացքում։ Սակայն դատախազությունը հայտարարեց, թե երաշխավորություն է ներկայացրել իշխող ուժի պատգամավոր, սորոսական թեւի ներկայացուցիչ Սիսակ Գաբրիելյանը։ Արցախի ՄԻՊ-ի երաշխավորության քննարկման արդյունքների մասին տեղեկություն չկա։
13:31 16/11/2019  |  ՄեկնաբանությունՀՀ-ում օրենքի գերակայություն լինելու է.որևէ պաշտոնյայի մտքում չի պտտվելու «պատերով ծեփելու» սպառնալիքները.Արսեն Բաբայան
14:00 14/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրսեն Բաբայանը կզբաղվի իրավապաշտպան գործունեությամբ
13:49 14/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԻրավաբանությունն այս մակարդակի չի իջեցվել դեռ երբեք. Երվանդ Վարոսյան
13:10 14/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔրեական գործ հարուցելու որոշումը չէր կարող գույություն ունենալ.Արսեն Բաբայան

Апелляционный суд Армении констатировал нарушение прав Арсена Бабаяна 11/20/2019   12:31  |  Лента новостей
Апелляционный уголовный суд РА под председательством судьи Арсена Никогосяна констатировал нарушение прав бывшего заместителя главы аппарата парламента Армении Арсена Бабаяна. Однако Апелляционный суд формально отклонил жалобу защиты на  решение суда общей юрисдикции Еревана об избрании в отношении Бабаяна меры пресечения в виде заключения под стражей. Об этом в суде заявил Ерванд Варосян – адвокат Арсена Бабаяна.
По его словам, суд отклонил жалобу, мотивировав свое решение тем, что Арсен Бабаян уже находится на свободе и что ему уже изменили меру пресечения.
“В то же время суд констатировал все факты нарушения прав, о которых мы говорили. По сути дела, дана оценка, начиная от обоснованного подозрения, оснований до законности задержания, неприменения амнистии и т.д.. Почти в полном объеме, в котором мы подали жалобу, Апелляционный суд посчитал, что наша жалоба обоснованна, и констатировал, что права Арсена Бабаяна были нарушены”, - сказал Варосян.
На вопрос “ФактИнфо” о том, собираются ли они обжаловать решение о предъявлении Арсену Бабаяну обвинения, Ерванд Варосян отметил: “Исходя из тактической ситуации. Не исключено, но я в целом не сторонник этого”. В свою очередь Арсен Бабаян отметил, что это решение было предсказуемым.
По словам Бабаяна, важна констатация нарушения его прав.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что Арсен Бабаян 12-го ноября был освобожден из-под стражи под личное поручительство.
Арсен Бабаян был задержан 21-го октября по подозрению в служебном подлоге. В тот же день адвокаты обжаловали решение об его задержании, однако суд тянул с рассмотрением жалобы. 22-го октября вечером Арсену Бабаяну предъявили обвинение по части 1 статьи 38-300 (“Пособничество в узурпации государственной власти”) и части 1 статьи 314 (“Служебный подлог”) УК Армении.
24-го октября суд общей юрисдикции Еревана посчитал неправомерным задержание Арсена Бабаяна. При этом суд удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении Арсена Бабаяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Причем решение суда о признании задержания Бабаяна неправомерным Прокуратура не обжаловала. 29-го октября правозащитник, председатель ОО “Хельсинкский комитет” Аветик Ишханян и омбудсмен Республики Арцах Артак Бегларян (в личном статусе) обратились в органы уголовного преследования, выразив готовность поручиться за надлежащее поведение Арсена Бабаяна в ходе расследования уголовного дела. Сегодня, однако, Прокуратура сообщила, что ходатайство о личном поручительстве подал депутат парламента Армении от правящей фракции, представитель “соросовского” крыла Сисак Габриелян. Информации о результатах рассмотрения поручительства омбудсмена Арцаха нет.