Ինչքան փող է կուտակել կառավարությունը` չծախսելով բյուջեն 11/19/2019   11:38  |  Տնտեսություն
Պետական բյուջեի ծախսերը ժամանակին չիրականացնելու հաշվին կառավարությունը բավական խոշոր գումարներ է աշխատել։ Բանկերում և այլ ֆինանսավարկային հաստատություններում բյուջեի ժամանակավոր ազատ միջոցների տեղաբաշխումից ու դեպոզիտներից տարեսկզբի ինը ամիսներին ստացվել է շուրջ 8,7 մլրդ դրամի տոկոսավճար։
Հիշեցնենք, որ բյուջեի ազատ միջոցները վերջին ամիսներին հասել են ընդհուպ մինչև 330 մլրդ դրամի։ Խոսքը ոչ միայն տնտեսված, այլև տարբեր պատճառներով չիրականացված ծրագրերի հետևանքով առաջացած գումարների մասին է։
Այս տարի բյուջեի ազատ միջոցների հաշվին ստացված գումարներն ավելի քան 58 տոկոսով գերազանցել են 2018թ. ցուցանիշը։
Առաջին հայացքի կարող է զարմանալի թվալ, թե ի՞նչ վատ բան կա դրանում։ Ինը ամսում կառավարությունը «օդից» ավելի քան 18 մլն դոլար փող է աշխատել։
Բայց խնդիրը «օդից» փող աշխատելու մեջ չէ։ Խնդիրը պետական միջոցները արդյունավետ օգտագործելու մեջ է։ Կառավարության գործը ոչ թե բյուջեի փողերը բանկերում պահելու, այլ դրանց հաշվին տնտեսական ծրագրեր իրականացնելու և տնտեսական գործընթացները խթանելու մեջ է։
09:47 19/11/2019Թե ինչպես պահպանողական բյուջեն մի քանի օրում դարձավ «հեղափոխական». Փաշինյանը որոշեց հեռվից գալ «168 ժամ»
12:47 18/11/2019  |  Տնտեսություն«Հեղափոխական» բյուջեի հմայքը
14:04 15/11/2019  |  ՏնտեսությունԻնչի՞ համար են ներգրավվող նոր վարկերը, երբ կառավարությունը չի կարողանում ծախսել անգամ եղած փողը
12:33 31/10/2019  |  ՏնտեսությունԿառավարությունը ակտիվացնում է վարկերի ներգրավումը
12:28 31/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳյուղերում կբարեկարգվեն փողոցները, մանկապարտեզները, մշակութային տները
10:12 29/10/2019  |  ՄամուլԲյուջե-2020-ի քննարկման հենց առաջին «ռաունդում» ընդդիմադիրները «գրոհեցին». «Ժողովուրդ»
18:38 24/10/2019  |  ՔաղաքականԳործարարություն Doing Business 2020»-ում Հայաստանի դիրքերի հետընթացը կառավարությունում պայմանավորում են ՀԲ մեթոդաբանության փոփոխությամբ
18:41 22/10/2019  |  ՏնտեսությունԿառավարությունը համեստ խնդիր է դրել ստվերի դեմ պայքարում
12:31 18/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունում քննարկվում է մի բան, որը պիտի վաղուց քննարկված լիներ
09:54 25/09/2019  |  ՄամուլԿառավարությունը որոշել է ռիսկի դիմել. Ինչ արմատական լուծման է պատրաստվում գնալ. «Ժամանակ»

Сколько денег скопило правительство, не расходуя госсредства 11/19/2019 12:35 | Экономика
Правительство Армении заработало довольно крупную сумму за счет неисполнения госбюджета по расходам в свое время. В банках и других финансово-кредитных учреждениях от перераспределения временно свободных средств бюджета и депозитов за 9 месяцев с начала года по процентам было получено порядка 8,7 млрд. драмов.
Напомним, свободные средства бюджета в последние месяцы достигли вплоть до 330 млрд драмов. Речь идет не только о сэкономленных, но и сумме, образовавшейся вследствие нереализации программ по разным причинам.
Полученная в этом году за счет свободных средств бюджета денежная сумма превысила показатель за 2018 год на более чем на 58%.
На первый взгляд может показаться, что в этом плохого; за 9 месяцев правительство заработало 18 млн. долларов “из воздуха”. Однако задача не в том, чтобы делать деньги “из воздуха”. Задача - в эффективном использовании государственных средств. Дело правительства - не в хранении бюджетных средств в банках, а в реализации проектов за счет них и стимулировании экономических процессов.