Հայաստանի և Կատարի միջև փոխգործակցության մեծ հնարավորություններ կան․ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Դոհայում հանդիպել է Կատարի Պետության վարչապետի հետ 11/19/2019   12:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Կատարի Պետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Դոհայում հանդիպել է Կատարի Պետության վարչապետ, ներքին գործերի նախարար Աբդուլահ բին Նասեր բին Խալիֆա ալ Թանիի հետ։
Վարչապետ Աբդուլահ բին Նասեր բին Խալիֆա ալ Թանին ողջունել է Հայաստանի նախագահի պաշտոնական այցը Կատարի Պետություն՝ կարևորելով միջպետական հարաբերությունները Հայաստանի Հանրապետության հետ։
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Կատարի Պետության կառավարությանը՝ Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության բացմանն աջակցելու համար՝ նշելով, որ այն նոր որակի կբարձրացնի երկկողմ հարաբերությունները և հույս հայտնելով, որ մոտ ապագայում Կատարը ևս իր դեսպանությունը կունենա Երևանում:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջև հարաբերությունների խորացման հնարավորությունները։ Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ երկու բարեկամ երկրների միջև առկա են փոխգործակցության մեծ հնարավորություններ և լավ հիմքեր՝ երկկողմ համագործակցության ընդլայնման ու ամրապնդման համար։
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը, լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, այլ երկրների շուկաներ դուրս գալու տարանցիկ լավ հնարավորություններ ունի։
Փոխգործակցության համար մասնավորապես հետաքրքիր են համարվել շինարարության, անշարժ գույքի, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության և սննդի անվտանգության ոլորտները: Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է նաև գիտական, կրթական, տեխնոլոգիական ոլորտներում գործակցության մեծ ներուժի առկայությունը՝ այս համատեքստում նշելով փոխգործակցության հնարավորությունը Հայաստանում նորագույն տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնության շրջանակում ։
12:12 19/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մոնակոյի արքայազն Ալբերտ Երկրորդին
10:40 19/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը Դոհայում հյուրընկալվել է Կատարում ՀՀ դեսպանատանը
09:43 19/11/2019  |  ՄամուլԱրտերկրյա վոյաժներից աչք չբացող ՀՀ նախագահը չի կատարում սահմանադրական իր պարտականությունը. «Հրապարակ»
17:36 18/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ նախագահը ստորագրել է Ազգային ժողովի ընդունած մի շարք օրենքներ
17:29 18/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Օմանի Սուլթանության Սուլթան Կաբուս Բին Սայիդ ալ Սայիդին
16:10 18/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿատարի ազգային գրադարանի համագործակցությունը Հայաստանի ազգային գրադարանի ու Մատենադարանի հետ արժեքավոր կլինի․ նախագահ Սարգսյան
14:25 18/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀամընկնող հետաքրքրություններ և հեռանկարային համագործակցություն. նախագահ Սարգսյանն այցելել է Կատարի հիմնադրամ
11:11 18/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մարոկկոյի Թագավոր Մուհամմադ Վեցերորդին

Президент Армении констатировал наличие больших возможностей взаимодействия с Катаром 11/19/2019   16:20  |  Лента новостей
Находящийся в Государстве Катар с официальным визитом президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня в Дохе встретился с премьер-министром Катара, министром внутренних дел Абдуллой бин Насером бин Халифой аль Тани. Подробности передает пресс-службба президента Армении.
Премьер-министр Абдулла бин Насер бин Халифа аль Тани приветствовал официальный визит президента Армении в Государство Катар, подчеркнув важность межгосударственных отношений с Арменией.
Президент Саркисян выразил благодарность правительству Государства Катар за помощь в открытии посольства Республики Армения, отметив, что это поднимет на новое качество двусторонние отношения, и выразив надежду, что в скором будущем Катар также будет иметь своё посольство в Ереване.
На встрече обсуждались возможности углубления отношений между двумя странами. Собеседники выразили единое мнение, что между двумя дружественными странами существуют большие возможности взаимодействия и хорошие основы для расширения и укрепления двустороннего сотрудничества.
Президент Саркисян отметил, что Армения, будучи членом Евразийского экономического союза, обладает хорошими транзитными возможностями для выхода на рынки других стран.
Для взаимодействия, в частности, признаны интересными сферы строительства, недвижимости, туризма, сельского хозяйства и пищевой безопасности. Президент Саркисян подчеркнул также наличие большого потенциала взаимодействия в областях науки, образования, технологий, в этом контексте отметив возможности сотрудничества в рамках Президентской инициативы ATOM (Advanced Tomorrow), направленной на развитие в Армении новейших технологий и науки.