Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը ՄԻԵԴ է ներկայացրել իր դիտարկումները 11/15/2019   17:29  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմն արդեն ՄԻԵԴ է ներկայացրել իր գրավոր դիտարկումները։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց սահմանադրական իրավունքի մասնագետ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի անդամ Արամ Վարդևանյանը՝ խոստանալով մանրամասները հայտնել մի փոքր ուշ։
Հիշեցնենք, որ ՄԻԵԴ-ը վարույթ է ընդունել Սահմանադրական դատարանի դիմումը՝ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա Սահմանադրական դատարանի կողմից քննության ընդունված գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար։
Ստեղծվել է 17 դատավորից բաղկացած Մեծ պալատ: Սահմանել են նաև ժամկետները՝ ներպետական դատավարության կողմերից կամ այլ շահագրգիռ կողմերից, այդ թվում ՀՀ Կառավարության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների հանձնակատարի, գրավոր փաստարկների ներկայացման համար։
ՄԻԵԴ-ի պաշտոնական կայքում հրապարակված պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դիմումով պահանջվող խորհրդակցական կարծիքը վերաբերում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի սահմանադրականությանը։ Մեծ պալատի նախագահը հրավիրել է Սահմանադրական դատարանի դատավարության կողմերին, մասնավորապես Ազգային ժողովին և ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, գրավոր դիտարկումներ ներկայացնել մինչև 2019 թվականի նոյեմբերի 19-ը:
«Փաստինֆո-ն հաղորդել է, որ հուլիսի 18-ին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանն ընդունել է աշխատակարգային որոշումներ՝ «Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու նպատակով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին և Վենետիկյան հանձնաժողովին դիմելու և այդ կապակցությամբ հիշյալ գործերի վարույթները՝ մինչև պատասխանները ստանալը, «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 56-րդ հոդվածի առաջին մասի 5-րդ կետի հիմքով կասեցնելու վերաբերյալ:

Адвокаты Роберта Кочаряна представили в ЕСПЧ свои соображения 11/15/2019   17:54  |  Лента новостей
Команда адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна представила в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) свои письменные соображения. Об этом “ФактИнфо” сообщил специалист по конституционному праву, член команды адвокатов экс-президента Арам Вардеванян, пообещав сообщить позже подробности.
Напомним, ЕСПЧ принял к производству обращение Конституционного суда Армении для получения консультативного мнения по делам на основании заявлений суда общей юрисдикции Еревана и второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Сформирована Большая палата в составе 17 судей. Председатель Большой палаты установил также сроки для представления письменной аргументации сторонами внутригосударственного судопроизводства или другими заинтересованными сторонами.
В официальном релизе, опубликованном на сайте ЕСПЧ, указывается, что затребованное в обращении Конституционного суда консультативное мнение касается вопроса соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса Конституции РА. Председатель Большой палаты пригласил стороны судебного разбирательства в Конституционном суде, в частности Национальное Собрание и бывшего президента РА Роберта Кочаряна, представить в письменной форме свои соображения до 19-го ноября 2019 года.
Как ранее сообщило ИА “ФактИнфо", 18-го июля текущего года Конституционный суд Армении принял процедурное решение об обращении в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию для получения консультативного заключения по делам на основании заявлений суда общей юрисдикции Еревана и второго президента Армении Роберта Кочаряна относительно определения вопроса соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса Конституции РА и  в этой связи приостановлении на основании пункта 5 части 1 статьи 56 конституционного закона “О Конституционном суде” производства по вышеупомянутым делам до получения ответов.