Արա Վարդանյանը կշարունակի մնալ կալանավորված 11/15/2019   12:44  |  Քրեական խրոնիկոն
«Հայաստան» Համահայկական հիմնադրամի նախկին տնօրեն Արա Վարդանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորման դեմ պաշտպանական խմբի բողոքը մերժվեց։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ փաստաբան Երվանդ Վարոսյանից։
Վերջինս ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Մնացական Հարությունյանն իր մեջ ուժ չգտավ (ճիշտ էին, փաստորեն հուշում բազմաթիվ ընկերներս) բավարարել մեր կողմից ներկայացված բողոքն ու ազատ արձակել Հայաստան Համահայկական հիմնադրամի նախկին տնօրեն Արա Վարդանյանին։
Արա Վարդանյանը կշարունակի մնալ անազատության մեջ այն պայմաններում, երբ դրա համար օրենքով նախատեսված որևէ պայման ու հիմք գոյություն չունի, երբ նա մեկ տարի ու երեք ամիս լինելով մեղադրյալի կարգավիճակում որևէ կերպ չի խախատել իր նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց գրավի որևէ պայման։
Ինչ է սա նշանակում, սա նշանակում է, որ Արա Վարդանյանի ու հիմնադրամի նկատմամբ կա «հատուկ» ուշադրություն իշխանության կողմից, հակառակ պարագայում նման որոշումներն ուղղակի բացառված էին։
Իսկ սա էլ իր հերթին նշանակում է, որ Արա Վարդանյանը հետապնդվում ու փաստացի պատժի է ենթարկվում իր քաղաքական ու հասարակական գործունեության համար միայն։
Ազատություն բոլոր քաղբանտարկյալներին, քրեական հետապնդումների շղարշով իրականացվող ցանկացած քաղաքական գործընթաց հակապետական է»,-գրել է Երվանդ Վարոսյանը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը վերացրեց Արա Վարդանյանի նկատմամբ որպես ընտրված խափանման միջոց գրավը ու նա կալանավորվեց։
Ավելի վաղ Երվանդ Վարոսյանը հայտնել է, որ Արա Վարդանյանին նոր մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, իբր յուրացման համար. «Իրականում մեղադրանք առաջադրելու համար պատրվակ է հանդիսացել հիմնադրամի ենթակա ձեռնարկություններից մեկի արտադրանքը հասցեատերերին մատակարարված չլինելու հանգամանքը, ինչի հետ Արա Վարդանյանը առնչություն ունենալ չէր կարող։ Նախաքննական մարմնի կողմից ևս դատարանին չներկակացվեց որևէ ապացույց, թե Արա Վարդանյանը հնարավոր է առնչություն ունենա ինչ-որ ենթադրյալ յուրացման։ Ամենևին պատահական չենք համարում նաև այն, որ դեռևս դատարանի` խորհրդակցական սենյակում գտնվելու ընթացքում, դատարան ժամանեցին Արա Վարդանյանին քրեակատարողական հիմնարկ ուղեկցող աշխատակիցները»,-նշեց Երվանդ Վարոսյանը։
Վերջինս ընդգծում է, որ 1 տարի 3 ամիս խափանման միջոց գրավի որևէ պայման չխախտած անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորման ընտրությունը պայմանավորում է Արա Վարդանյանի հասարակական-քաղաքական հրապարակային գործունեության հետ։
19:38 13/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրա Վարդանյանին կալանավորելու որոշման դեմ բողոքի քննությունն այսօր էլ չավարտվեց
16:48 12/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրա Վարդանյանին կալանավորելու որոշման դեմ բողոքի քննությունը երկրորդ անգամ հետաձգվեց
20:00 21/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրա Վարդանյանին կալանավորելու որոշումը բողոքարկվել է Վերաքննիչ դատարան
11:06 11/10/2019  |  ՄեկնաբանությունԽոսք եմ տալիս ձեզ «հարգելիներս» շատ շուտով պատասխան եք տալու. Արա Վարդանյան
18:56 09/10/2019  |  ՄեկնաբանությունՍա պարզունակ քայլ է՝ ինձ լռեցնելու համար . Արա Վարդանյան
18:49 09/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրա Վարդանյանին կալանավորելու որոշում է կայացվել
18:24 19/05/2019  |  ՄեկնաբանությունՄի տարեք հասարակությունը դեպի քաղաքացիական պատերազմ. Արա Վարդանյան

Апелляционный суд Армении оставил под стражей Ара Варданяна 11/15/2019 13:17 | Лента новостей
Апелляционный суд Армении отклонил жалобу защиты на арест бывшего директора Всеармянского фонда “Айастан” Ара Варданяна. Об этом “ФактИнфо” сообщил авокат Ереван Варосян.
“Сегодня Апелляционный суд Армении под председательством судьи Мнацакана Арутюняна не нашел в себе силы удовлетворить поданную нами жалобу и освободить из-под стражи бывшего директора Всеармянского фонда “Айастан” Ара Варданяна”, - написал адвокат на своей странице в соцсети Facebook.
По его словам, Ара Варданян продолжит оставаться под стражей в условиях отсутствия какого-либо предусмотренного законом для этого основания. "Будучи в статусе обвиняемого на протяжении года и трех месяцев он никоим образом не нарушил ни одного условия залога, примененного ранее в отношении него", - напомнил адвокат.
Это, по словам Варосяна, означает, что А. Варданян и фонд находятся под особым вниманием властей, в противном случае такие решения были бы исключены. «А это, в свою очередь, означает, что Ара Варданяна преследуют и фактически подвергают наказанию только за политическую и общественную деятельность.
"Свободу всем политзаключенным, любые политические процессы, осуществляемые под покровом уголовного преследования, являются антигосударственными", - написал Ерванд Варосян.
Напомним, 9-го октября суд общей юрисдикции Еревана отменил избранную в отношении Варданяна меру пресечения в виде залога и постановил заключить его под стражу.
Ранее Ерванд Варосян сообщил, что «Варданяну предъявлено новое обвинение по части 2 статьи 179 УК Армении, якобы за присвоение».
"На самом же деле поводом для предъявления обвинения стала непоставленная адресатам продукция одного из предприятий, подведомственных фонду, к чему сам Варданян не мог иметь какого-либо отношения. Орган предварительного следствия также не представил суду какое-либо доказательство о возможной причастности Ара Варданяна к предполагаемому присвоению. Не считаем случайным и то, что еще в ходе нахождения в совещательной комнате в суд прибыли сотрудники, сопровождающие Варданяна в УИУ", - отметил Варосян.
По его словам, арест человека, не нарушившего за 1 год 3 месяца ни одного условия залога, показывает, что причиной всего этого является публичная общественно-политическая деятельность Варданяна.