Բանակցությունների փակուղում գտնվելը կարող է մեծացնել պատերազմի վտանգը. Աղվան Վարդանյան 11/15/2019 11:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Կարելի է ասել, որ այսօր բանակցությունները մտել են փակուղի։ Այս մասին «Վերնատուն» հասարակական-քաղաքական ակումբի համաժողովին լրագրողների հետ զրույցում ասել է հասարակական-քաղաքական գործիչ Աղվան Վարդանյանը՝ անդրադառնալով Արցախյան հիմնահարցի կարգավորման գործընթացում իշխանության քաղաքականությանը։
Ըստ Վարդանյանի՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները հակասական են և որքան էլ պարոն Փաշինյանը հայտարարի, որ խնդրի կարգավորման քաղաքականությունն աննախադեպ է, միևնույնն է, արդեն արձանագրվել է նախկին դիրքերից զիջումներ։
«Այն ինչ կատարվում է բանակցային դաշտում, մտահոգիչ է»,- ասել է Վարդանյանը՝ ընդգծելով. «Ո՞րն է այդ քաղաքականությունը, ո՞րն է որ նույնական է Արցախի իշխանությունների հետ։ Այս բոլորը բավականին հակասական և իմպուլսիվ արձագանքներ են և, եթե մենք համադրենք մեկ տարի առաջվա հայտարարություններն այսօրվա հայտարարությունների հետ՝ հակասում են իրար։ Անհանգստացնում է, որ բանակցությունների փակուղում գտնվելը կարող է մեծացնել պատերազմի վտանգը, այն էլ՝ մեր հասարակության այսօրվա վիճակով»։

Зашедшие в тупик переговоры по карабахскому урегулированию увеличивают риск войны - Агван Варданян 11/15/2019   11:48  |  Лента новостей
Переговоры зашли сегодня в тупик, заявил общественно-политический деятель Агван Варданян, комментируя политику властей в процессе урегулирования карабахского конфликта. Такое мнение Варданян высказал в беседе с журналистами в ходе съезда общественно-политического клуба “Вернатун”.
По словам Варданяна, заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна противоречивы и сколько ни утверждал г-н Пашинян, что “политика урегулирования вопроса беспрецедентна, все равно уже констатированы уступки с прежних позиций”.
“То, что происходит в переговорном поле вызывает обеспокоенность”, - сказал Варданян.
“Что эта за политика, что в ней идентично с позицией властей Арцаха? Все это довольно противоречивые и импульсивные отклики и, если мы сопоставим прошлогодние заявления с сегодняшними высказываниями, то увидим, что они противоречат друг другу. Тревожным представляется и то, что зашедшие в тупик переговоры могут увеличить риск войны, и это при нынешнем состоянии общества”.