Արարատ Միրզոյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Ղազախստանի խորհրդարանի Սենատի նախագահ Դարիգա Նազարբաեւային 11/14/2019 19:22 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 14-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ Դարիգա Նազարբաեւայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը վստահություն է հայտնել, որ Դարիգա Նազարբաեւայի այցը նոր լիցք կհաղորդի հայ-ղազախական հարաբերություններին: ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Ղազախստանի հետ կապերի խորացմամբ՝ ելնելով մեր երկրների փոխադարձ շահերից: Նա ընդգծել է, որ հայ-ղազախական հարաբերությունները գործնականում զարգանում են բոլոր ուղղություններով, եւ դրանցում կարեւոր դեր է խաղում նաեւ միջխորհրդարանական համագործակցությունը: Այդ համատեքստում նա նշել է, որ վերջին տարիներին առաջին անգամ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ բարեկամական խմբի այցը Ղազախստան, իսկ առաջիկայում սպասվում է ղազախական կողմի այց: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ տնտեսական ցուցանիշներով արձանագրված է դրական դինամիկա. երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունն աճել է մոտ 150 տոկոսով: Ըստ ԱԺ նախագահի՝ թիվն արդեն խոսուն է եւ դեռ առկա է մեծ չիրացված ներուժ: Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջեւ երկխոսությունը ծավալվում է ոչ միայն երկկողմ, այլ նաեւ բազմակողմ ուղղություններով, երկու երկրները համագործակցում են միջազգային տարբեր ձեւաչափերում: Նա կարծիք է հայտնել, որ տեսակետներն այդ հարթակներում կարող են լինել ավելի հավասարակշռված, իհարկե, առաջին հերթին անվտանգության վերաբերյալ հարցերում: «Մեր երկրի համար կա զգայուն հարց՝ ԼՂ հիմնահարցը: Հայաստանում շատ ընդգծված տեսակետ կա, որ դաշնակիցները միջազգային տարբեր հարթակներում պետք է հաշվի առնեն միմյանց հետաքրքրություններն այսպիսի հարցերում եւս»,- ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը: Նա խոսել է նաեւ մշակութային համագործակցության մասին՝ ընդգծելով, որ Ղազախստանի հայ համայնքը բարգավաճում է, ունի բոլոր հնարավորությունները՝ իր ներդրումն ունենալու երկրի զարգացման գործում եւ շատ լավ իրացնում է այդ հնարավորությունը:
Դարիգա Նազարբաեւան, շնորհակալության հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ շատ ուրախ է կրկին հանդիպել Արարատ Միրզոյանի հետ: Նա հայտարարել է, որ կարող է Ղազախստանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունները վստահաբար անվանել եղբայրական, որովհետեւ առկա են մշակութային ընդհանուր արմատներ: Նա ուրախությամբ է ընդգծել, որ սերտորեն աշխատում են նաեւ մեր գիտնականները, որոնք համագործակցության հուշագիր են ստորագրել: «Այս տարի նշում ենք Ղազախստանի եւ Հայաստանի անկախ հանրապետությունների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը: Սա մեծ իրադարձություն է եւ մեզ համար հպարտանալու մեծ բան կա, կան կոնկրետ հաջողություններ, բայց մենք միշտ ուզում ենք մի փոքր ավելին»,- ասել է Դարիգա Նազարբաեւան: Նա կարեւորել է տրանսպորտային միջանցքների զարգացումը, որպեսզի երկու երկրների միջեւ առեւտրային հարաբերությունները հեշտանան: Նաեւ ընդգծել է, որ ավելանում է ապրանքաշրջանառության ծավալը, որի ընդլայնման համար կան էլ ավելի հնարավորություններ:
Դարիգա Նազարբաեւան հայտնել է, որ եկող տարի նախատեսվում է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւի այցը Հայաստան, որը, նրա կարծիքով, եւս կհանդիսանա կարեւոր քայլ՝ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման ճանապարհին:
Ղազախստանի խորհրդարանի Սենատի նախագահն էլ իր հերթին է արձանագրել, որ միջխորհրդարանական հարաբերությունները զարգանում են շատ լավ դինամիկայով: Նաեւ նշել է, որ զբոսաշրջության զարգացման մեծ հնարավորություններ կան: Նազարբաեւան շնորհակալություն է հայտնել, որ Երեւանի պետական համալսարանում գործում է ղազախերենի կենտրոն, ուր նա պատրաստվում է այցելել: «Համագործակցության հեռանկարները մեծ են, դրանք պետք է զարգացնել տարբեր ուղղություններով: Հայաստանում գիտական մեծ ներուժ կա եւ այս հարցում պատրաստ ենք ձեզանից շատ բան սովորել: Մենք ընդհանուր առմամբ շարժվում ենք նույն ուղղությամբ»,- ասել է Դարիգա Նազարբաեւան:
Արարատ Միրզոյանը լիովին համաձայնել է, որ զբոսաշրջության զարգացման մեծ ներուժ կա եւ միջխորհրդարանական խմբերը ակտիվ պետք է աշխատեն այդ ուղղությամբ: «Իսկապես ամեն ինչ ճիշտ ուղղությամբ է ընթանում եւ պետք է հետեւել, որ ամեն ինչ այդպես էլ շարունակվի»,- ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Դարիգա Նազարբաեւան գրառում է կատարել Ազգային ժողովի պատվո հյուրերի մատյանում, նաեւ բարեկամության ծառ տնկել Հայաստանի խորհրդարանի այգում:

Арарат Мирзоян на встрече с Даригой Назарбаевой: Армения заинтересована в углублении связей с Казахстаном 11/15/2019   00:09  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания  Aрарат Мирзоян 14 ноября принял прибывшую в Армению с официальным визитом делегацию во главе с Председателем Сената Республики Казахстан Даригой Назарбаевой. Подробности передает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя гостей, председатель НС выразил уверенность, что визит Д.Назарбаевой придаст новый импульс армяно-казахским отношениям.   Спикер отметил, что Армения заинтересована в углублении связей с Казахстаном, исходя из взаимных интересов двух стран.
Он подчеркнул, что армяно-казахстанские отношения развиваются практически во всех направлениях. В этом контексте А.Мирзоян отметил, что в последние годы впервые состоялся визит группы дружбы НС РА в Казахстан, а вскоре ожидается визит казахстанской стороны. Спикер отметил, что по экономическим показателям зафиксирована положительная динамика – товарооборот между двумя странами вырос почти на 150%. По словам Мирзояна, цифра уже красноречива и налицо нереализованный потенциал.
Глава армянского парламента подчеркнул, что диалог между государствами ведется не только в двустороннем, но и многостороннем векторах; обе страны сотрудничают в различных международных форматах. Он заметил, что точки зрения на этих площадках могут быть более взвешенными, разумеется, в первую очередь в вопросах безопасности. “Есть чувствительный для нашей страны вопрос – Нагорно-Карабахский . В Армении есть очень четкая точка зрения, что союзники на различных международных платформах должны учитывать взаимные интересы также в подобных вопросах”, - отметил председатель НС. Он коснулся также культурного сотрудничества, подчеркнув, что армянская община Казахстана процветает, имеет все возможности внести свой вклад в развитие страны и отлично реализует эту возможность.
Дарига Назарбаева, поблагодарив за прием, отметила, что рада вновь встретиться с Араратом Мирзояном. Она заявила, что отношения между Казахстаном и Арменией можно твердо назвать братскими, так как налицо общие культурные корни. Спикер Сената с удовлетворением подчеркнула, что тесно работают также наши ученые, подписавшие Меморандум о сотрудничестве. “В этом году отмечаем 20-летие установления дипломатических отношений между независимыми республиками Казахстана и Армении. Это большое событие и повод гордиться; есть конкретные успехи, но мы всегда хотим немного большего”, - заметила Д.Назарбаева. Она подчеркнула важность развития транспортных коридоров – для облегчения торговых отношений между двумя странами. Председатель Сената отметила рост объемов товарооборота, для расширения которого есть большие возможности.
Д.Назарбаева сообщила, что в будущем году намечается визит президента Казахстана Касим-Жомарта Токаева в Армению, который, по ее мнению, также явится важным шагом к развитию отношений двух стран.
Спикер Сената Казахстана в свою очередь также констатировала, что межпарламентские отношения развиваются в позитивной динамике. Она отметила, что есть большие возможности развития туризма. Д.Назарбаева поблагодарила за Центр казахского языка в ЕГУ, который собирается посетить. “Перспективы сотрудничества велики, их следует развивать в различных направлениях. В Армении весомый научный потенциал, и в этом аспекте мы готовы учиться у вас многому. В целом мы двигаемся в том же направлении”, - подчеркнула Д.Назарбаева.
А.Мирзоян также согласился, что налицо большой потенциал для развития туризма, и межпарламентские группы должны активно работать в этом русле. “Действительно, все идет в правильном направлении, и надо лишь проследить, чтобы все так же продолжалось”, - заметил   спикер НС.
Д.Назарбаева внесла запись в Книгу почетных гостей НС, затем высадила дерево дружбы в парке парламента Армении.