Հայաստանին 45.8 մլն եվրո գումար կտրամադրվի, որը կուղղվի 2019 թվականի պետբյուջեով սահմանված պակասուրդի ֆինանսավորմանը 11/14/2019   12:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետությանը կտրամադրվի բյուջետային աջակցության վարկ՝ 45 մլն եվրո գումարի չափով, որը կուղղվի «Հայաստանի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պակասուրդի ֆինանսավորմանը։
Այս մասին համապատասխան որոշումը կայացվեց կառավարության այսօրվա նիստում։ Գործադիրը հավանություն տվեց Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակացռուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև «Հարկաբյուջետային, տնտեսական և պետական հատվածի կառավարման զարգացման քաղաքականության վարկ» վարկային համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը։
Ֆինանսների փոխնախարար Կարեն Բրուտյանը նշեց, որ ըստ էության դա բյուջետային աջակցության վարկ է. «Համաձայնագրով նախատեսված բոլոր նախապայմաններն իրականացված են և նախագծի արագ վավերացումն անհրաժեշտ է, որպեսզի հասցնենք այս տարվա ընթացքում նշված միջոցները ներգրավել»,-հավելեց փոխնախարարը։

Армения получит кредит в размере 45,8 млн. евро на финансирование дефицита бюджета 11/14/2019   12:38  |  Экономика
Республике Армения будет предоставлен кредит бюджетного содействия в размере 45,8 млн. евро. Сумма в установленном законом порядке будет направлена на финансирование дефицита бюджета.
Соответствующее решение было принято на заседании правительства в четверг, 14-го ноября.
Кабмин одобрил предложение  о подписании  между Республикой Армения и международным банком реконструкции и развития кредитного соглашения.
Как отметил заместитель министра финансов, по сути, это кредит бюджетного содействия. “Предусмотренные соглашением  все предусловия выполнены, и необходимо оперативно ратифицировать проект, чтобы успеть в течение текущего года привлечь указанные средства”, - сказал он.