Ոսկեվազում գայլը հոշոտել է 30 ոչխարի, որոնք ընտանիքի ապրուստի միակ միջոցն էին եւ այժմ գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում 11/13/2019   15:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արագածոտնի մարզի Ոսկեվազ գյուղում այսօր գայլը հոշոտել է 30 ոչխարի։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Ոսկեվազ համայնքի ղեկավար Հայկ Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով ոչխարները պատկանում էին Պետրոսյանների ընտանիքին։ Դեպքը տեղի է ունեցել գիշերը ժամը 3։30-ի սահմաններում. «Գրիշա Պետրոսյանը պատմում է, որ ինչ-որ երազ է տեսել, արթնացել և դուրս եկել։ Տեսել է գայլը ոչխարներին կոտորել է։ Ձեռքին եղան է եղել, շպրտել է գայլի վրա ու փախչել»,-ասաց Հայկ Հովհաննիսյանը։
Նշում է՝ ընտանիքն ուներ մոտ 37-38 ոչխար, որոնց մեծ մասը հղի էին. «Մի քանի հատ կային, որ չէին սատկել, մորթեցին, զույգ ձագեր էին։ Խայտառակ վիճակ է։ Ընտանիքը շատ վատ պայմաններում է ապրում։ Կինը 3-րդ կարգի հաշմանդամ է, մի որդին տարիներ առաջ արտագնա աշխատանքի գնաց, սպանվեց այնտեղ, հիմա նրա ընտանիքն էլ է իրենց հետ ապրում։ Ծանրաբեռնված, խեղճ ընտանիք է»,-նշեց համայնքապետը։
Հարցին՝ արդյոք գյուղապետարանը պատրաստվու՞մ է աջակցել Պետրոսյանների ընտանիքին, համայնքապետն ասաց. «Անպայման, մենք արդեն խորհրդակցել ենք, որ նրանք 130-140 հազ պարտքեր ունեն, կզիջենք այդ պարտքերը։ Բացի այդ ֆինանսական օգնություն էլ կտանք։ Մարզպետարան էլ եմ դիմել, նրանք էլ անպայման գրավոր կդիմեն մարզպետարան։ Այնտեղից, անպայման, կօգնեն, որովհետև չի եղել ոսկեվազցի կարիքավոր ընտանիք, որ մարզպետարան դիմի և ֆինանսական օգնություն չստանա»,-հավելեց Հայկ Հովհաննիսյանը։

Семья в Воскевазе лишилась средств к существованию из-за нападения волка, растерзавшего 30 овец 11/13/2019 15:39 | Чрезвычайное просшествие
В селе Воскеваз Арагацотнской области Армении волк растерзал отару 30 овец. Об этом “ФактИнфо” сообщил глава общины Воскеваз Айк Ованнисян.
Инцидент произошел в ночь на 13-ое ноября, примерно в 03:30.По его словам, овцы принадлежали семье Петросянов.
“Глава семьи Гриша Петросян рассказал, что видел какой-то сон, проснулся и вышел из дома и увидел, что волк загрыз овец. В руках у него были вилы, он метнул их в сторону волка, после чего хищник скрылся”, - поведал Ованнисян.
Семья разводила 37-38 овец, большая часть из которых были беременны.
“Ужасная ситуация. Семья живет в очень плохих условиях. Мать - инвалид третьей группы. Один из сыновей отправился на заработки за рубеж, был убит там. Теперь и его семья живет вместе с ними. Им тяжело живется”, - рассказал односельчанин.
Ованнисян также отметил, что администрация села обязательно окажет поддержку семье. Он также сообщил, что они обратились в областную администрацию. Не было ни одной нуждающейся семьи в Воскевазе, которая бы обратилась в областную администрацию и ей бы не оказали финансовую помощь”, - добавил Айк Ованнисян.