Հայաստանն ու Նիդերլանդները հարաբերությունները զարգացնելու մեծ հնարավորություն ունեն. նախագահ Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Նիդերլանդների Թագավորության նորանշանակ դեսպանը (տեսանյութ) 11/12/2019   17:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության նորանշանակ դեսպան Մարիա Կրիստինա վան Կոլդամը (նստավայրը` Թբիլիսի):
Շնորհավորելով դեսպանին՝ նախագահ Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ նա առավելագույնը կանի հայ-նիդերլանդական բարձր մակարդակի հարաբերություններն ավելի խորացնելու և ընդլայնելու ուղղությամբ: Նախագահն իր լավագույն բարեմաղթանքներն է փոխանցել Նորին Մեծություն Նիդերլանդների թագավորին ու Նիդերլանդների ժողովրդին:
Դեսպան Մարիա Կրիստինա վան Կոլդամը նշել է, որ Նիդերլանդները շահագրգռված է Հայաստանի հետ փոխգործակցության զարգացմամբ, և, որպես դեսպան, ինքն ամեն ինչ կանի՝ առաջիկայում ևս ամրապնդելու այդ հարաբերությունները: Նա ասել է, որ Հայաստանում եղել է 15 տարի առաջ, իսկ այժմ կփորձի հնարավորինս շատ լինել այստեղ:
Նշելով, որ Հայաստանը դեռ անցյալ դարի 90-ականներից դեսպանություն է ունեցել Նիդերլանդներում՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ եղել է Հայաստանի առաջին դեսպանը և պատիվ է ունեցել հավատարմագրերը հանձնել Նորին Գերազանցությանը: «Նրա հետ մեր բոլոր հանդիպումներից հիանալի հիշողություններ են մնացել»,- նշել է Արմեն Սարգսյանը:
Հանրապետության նախագահն ասել է, որ երկու երկրներն ունեն հարաբերությունները զարգացնելու բավականին մեծ հնարավորություն: «Մենք շատ ընդհանրություններ ունենք և շատ բան կարող ենք սովորել միմյանցից,-նշել է նա: -Հայաստանը սերտորեն համագործակցում է ինչպես ԵԱՏՄ-ի, այնպես էլ Եվրամիության հետ՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում: Դա մեր երկրի առավելությունն է: Ինչ-որ առումով մենք հանդես ենք գալիս նաև որպես համագործակցության խաչմերուկ, և այստեղ փոխգործակցության հնարավորությունները մեծ են»:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ երկու երկրները կարող են հաջողությամբ համագործակցել նորագույն տեխնոլոգիաների, ֆինանսական, բանկային սեկտորներում, կարևորվել են մշակութային փոխանակումները: Նախագահ Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ Նիդերլանդները նաև իր խորհրդարանական ժողովրդավարության հարուստ փորձով կարող է օգտակար լինել Հայաստանին:
14:57 12/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Հունաստանի դեսպանի հետ
13:15 12/11/2019  |  Քաղաքական«Սասնա Ծռեր» համահայկական կուսակցության Քարտուղարության հայտարարությունը. կենսալաբորատորիաների նկատմամբ ՌԴ տեսչությունը ինքնիշխանության զիջման քայլ է
18:08 10/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀրապարակվել է ՀՀ-ում տեղական ինքնակառավարման ապակենտրոնացման վիճակի վերաբերյալ առաջին զեկույցը
21:29 08/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄեծ քաղաքից դուրս նույնպես հնարավոր է ապրել ժամանակակից կյանքով. նախագահ Սարգսյանն այցելել է Երևանի պետական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղ
21:08 08/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Իջևանի գինու, կոնյակի գործարան
20:30 08/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ դեսպանը լիակատար աջակցություն է հայտնել ՀՀ-ում իրականացվող բարեփոխումներին. ԱԺ նախագահն ընդունել է Լին Թրեյսիին
22:11 07/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆոյեմբերի 8-ին Վրաստանն ու Հայաստանը կանցնեն օդային տարածության ազատ թռիչքների ռեժիմին

Армения и Нидерланды обладают большими возможностями для развития отношений - президент 11/12/2019 17:52 | Лента новостей
Президент Армения Армен Саркисян сегодня принял верительные грамоты новоназначенного посла Королевства Нидерландов в РА Марии Кристины ван Колдам (резиденция в Тбилиси). Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Поздравив посла, президент Саркисян выразил уверенность, что он сделает всё возможное для еще большего углубления и расширения армяно-нидерландских отношений высокого уровня. Президент передал свои лучшие пожелания Его Величеству Королю Нидерландов и народу Нидерландов.
Посол Мария Кристина ван Колдам отметила, что Нидерланды заинтересованы в развитии взаимодействия с Арменией и как посол она сделает всё, чтобы и впредь укреплять эти отношения. Она сказала, что приезжала в Армению 15 лет назад, а сейчас постарается бывать здесь как можно чаще.
Отметив, что Армения ещё с 90-х годов прошлого век имела посольство в Нидерландах, президент Саркисян сказал, что был первым послом Армении и имел честь вручить свои верительные грамоты Его Величеству. «У меня остались восхитительные воспоминания от всех встреч с ним», - отметил Армен Саркисян.
Президент Армении заявил, что две страны обладают довольно большими возможностями для развития отношений. «У нас много общего и мы многому можем друг у друга научиться, - отметил он. - Армения тесно сотрудничает как с ЕАЭС, так и с Евросоюзом в рамках соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве. Это преимущество нашей страны. В каком-то смысле мы выступаем также как перекрёсток сотрудничества, и здесь возможности взаимодействия велики».
Собеседники выразили общее мнение, что две страны могут успешно сотрудничать в области новейших технологий, финансового и банковского секторов. Они подчеркнули также важность культурного взаимодействия. Президент Саркисян выразил уверенность, что Армении может быть полезен также богатый опыт Нидерландов в плане парламентской демократии.