Արսեն Բաբայանն ազատ արձակվեց (տեսանյութ) 11/12/2019 14:05 | Քրեական խրոնիկոն
Ավելի վաղ «Փաստինֆո» - ն տեղեկացրել էր, որ ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը տեղեկացրել էր, որ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի խափանման միջոցը փոխելու որոշում է կայացվել։
Բաբայանի խափանման միջոցը փոխվել է «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ավետիք Իշխանյանի և ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի կողմից ներկայացված անձնական երաշխավորությամբ։
Հիշեցնենք, որ նա ձերբակալվել է հոկտեմբերի 21-ին պաշտոնեական կեղծիք կատարելու կասկածանքով։ Նույն օրը փաստաբանները դատարան են մուտքագրել բողոքը՝ ձերբակալելու որոշման դեմ, սակայն դատարանը ձգձգեց բողոքի քննարկումը։ Հոկտեմբերի 22-ի երեկոյան՝ Արսեն Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարքների՝ իշխանության յուրացմանը օժանդակելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներով։
Հոկտեմբերի 24-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը ոչ իրավաչափ համարեց Արսեն Բաբայանին ձերբակալությունը, սակայն բավարարեց նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։ Ընդ որում՝ ձերբակալությունը ոչ իրավաչափ ճանաչելու մասին դատարանի որոշումը դատախազության կողմից չի բողոքարկվել։
Հոկտեմբերի 29-հն իրավապաշտպան, «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» ՀԿ նախագահ Ավետիք Իշխանյանը և Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը (անձնական կարգավիճակով) գրավոր դիմել են քրեական հետապնդման մարմիններին՝ պատրաստակամություն հայտնելով իրենց խոսքով և վճարվող գումարով երաշխավորելու Արսեն Բաբայանի պատշաճ վարքագիծը քրեական գործի քննության ընթացքում։ Այսօր սակայն դատախազությունը հայտարարեց, թե երաշխավորություն է ներկայացրել իշխող ուժի պատգամավոր, սորոսական թեւի ներկայացուցիչ Սիսակ Գաբրիելյանը։ Արցախի ՄԻՊ-ի երաշխավորության քննարկման արդյունքների մասին տեղեկություն չկա։

Арсен Бабаян вышел на свободу(Видео) 11/12/2019   14:29  |  Криминальная хроника
Бывший заместитель руководителя аппарата Национального Собрания(НС) Армении Арсен Бабаян немногим ранее вышел на свободу из уголовно-исполнительного учреждения “Вардашен”.
Ранее ИА “ФактИнфо” со ссылкой на советника генпрокурора Армении Гора Абраамяна сообщил о том, что  принято решение об изменении Арсену Бабаяну меры пресечения с заключения под стражу на личное поручительство.
За него поручились председатель общественной организации “Хельсинкский комитет” Аветик Ишханян и депутат парламента Армении Сисак Габриелян.
24-го октября суд общей юрисдикции Еревана посчитал неправомерным задержание Арсена Бабаяна. При этом суд удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении Арсена Бабаяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Причем решение суда о признании задержания Бабаяна неправомерным Прокуратура не обжаловала.
29-го октября правозащитник, председатель ОО “Хельсинкский комитет” Аветик Ишханян и омбудсмен Республики Арцах Артак Бегларян (в личном статусе) обратились в органы уголовного преследования, выразив готовность поручиться за надлежащее поведение Арсена Бабаяна в ходе расследования уголовного дела. Сегодня, однако, Прокуратура сообщила, что ходатайство о личном поручительстве подал депутат парламента Армении от правящей фракции, представитель “соросовского” крыла Сисак Габриелян. Информации о результатах рассмотрения поручительства омбудсмена Арцаха нет.