Ուսանողների դասադուլի հասցեատերը ոչ թե նախարարությունն է, այլ բուհական գիտական խորհուրդը. ԿԳՄՍ փոխնախարար 11/06/2019   12:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երբ օրենքի նախագծի աշխատանքային տարբերակը շրջանառել ենք, առաջինը այն ներկայացրել ենք մեր գործընկեր բուհերին, որոնցից միայն ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետն է այդ կետի հետ կապված անհամաձայնություն հայտնել։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԿԳՄՍ փոխնախարար Գրիշա Թամրազյանը։
Վերջինս մամուլից է տեղեկացել ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետի դասադուլ իրականացնող ուսանողների մասին։
ԿԳՄՍ փոխնախարարն ասաց, որ գործող օրենքում գրված է, որ հայոց լեզուն և գրականությունը պարտադիր են։ Նոր օրենքի նախագածի աշխատանքային տարբերակում այն բացակայում է, ինչը սակայն չի նշանակում, որ այդ առարկաները բուհերում չեն դասավանդվելու. «Այդ լիազորությունը տրված է բուհերի գիտական խորհուրդներին, ամբիոններին և ֆակուլտետային խորհուրդներին։ Այսինքն օրենքում մենք դրա մասին չենք գրում, բայց եթե բուհի գիտական խորհուրդը գտնում է, որ օրինակ տնտեսագետ պատրաստելու համար իրենց ուսումնական ծրագրում պարտադիր պետք է ուսուցանեն հայոց լեզու և հայոց պատմություն, ապա նախարարությունը կամ օրենքն այստեղ արգելք չեն հանդիսանում»,-ասաց ԿԳՄՍ փոխնախարարը։
Նրա համար անհասկանալի է ուսանողների դասադուլն այն պարագայում, երբ նախարարություն չեն ներկայացրել որևէ առաջարկ կամ դիմում, ոչ էլ հանդիպում ունենալու ցանկություն են հայտնել. «Մենք բաց ենք քննարկումների համար։ Բաց ենք կարծիքներ լսելու համար և եթե կներկայացվի այնպիսի հիմնավոր կարծիք, որին հակադարձելու արգումենտներ չենք ունենա, պատրաստ ենք նաև ընդունել նրանց առաջարկներըն օրենքի աշխատանքային տարբերակի հետ կապված»,-նշեց Գրիշա Թամրազյանը՝ հավելելով, որ այս պահի դրությամբ նախարարությունում դասադուլ իրականացնող ուսանողների առաջարկությունների հետ կապված որևէ դիմում մուտք չի եղել։
Նա ընդգծեց, որ օրինագիծը չի արգելում համալսարաններում հայոց լեզու և հայոց պատմություն առարկաների դասավանդումը, պարզապես բարձրագույն կրթության և գիտահետազոտական օրենքի մասին նախագծից հանվում է պարտադիր պահանջը։ Փոխնախարարի խոսքով լիազորությունն անցնում է բուհերին, քանի որ նրանք են կազմում ուսումնական ծրագիրը, որն էլ վերջնական հաստատվում է գիտական խորհրդում. «Այստեղ օրենքի հետ կապված թյուրըմբռնում կա։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ նախարարությունն արգելում է, բայց՝ ոչ։ Առաջարկում եմ բոլոր բուհերին գիտական խորհրդի նիստ հրավիրել և քննարկել այս հարցը։ Եթե ցանկանում են իրենց ուսումնական ծրագրերում պարտադիր թողնել այդ առարկաները, ինչպես նախկինում է եղել, նախարարությունը չի խոչընդոտում»,-հավելեց փոխնախարարը՝ նկատելով, որ ուսանողների բողոքի հասցեատերն այս դեպքում ստացվում է՝ ոչ թե նախարարությունը, այլ բուհական գիտական խորհուրդն է։
Գրիշա Թամրազյանը վստահեցնում է՝ հետագայում, երբ ստանան ուսանողների պահանջները, առաջարկները, քննարկում կկազմակերպեն և կլսեն նրանց։
Հիշեցնենք, որ վաղ առավոտից ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետի ուսանողները դասադուլ են իրականացնում։ Նրանց են միացել նաև պատմության ֆակուլտետի մի քանի ուսանողներ և դասախոսներ։ Այս պահին դեկանատում քննարկում է տեղի ունենում։
11:53 27/10/2019  |  Մեկնաբանություն«Լավ լուր». Գևորգ Պետրոսյան
16:06 15/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿԳ նախարարը հայտնել է որոշ բուհերի և ինստիտուտների միավորման մասին
10:39 25/09/2018  |  ՄամուլԱրայիկ Հարությունյանը` ԵՊՀ ռեկտո՞ր. նախկին իշխանությունների գործելաոճը շարունակվում է. «Ժողովուրդ»
09:57 25/08/2018  |  ՄամուլԴժգոհության նոր ալիք, այս անգամ՝ բուհերում. «Փաստ»
09:30 07/12/2017  |  ՄամուլՌեկտորների տա­րիքը կսահմանափակվի մինչև 70 տարեկանը. «Հրապարակ»
14:08 19/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի բուհերում կներառվի երկու նոր մասնագիտություն
09:42 05/07/2017  |  ՄամուլԲուհերն անտեսել են ԿԳ նախարարի շրջաբերականը. «Հայկական ժամանակ»
15:50 25/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում իրականացվելու է ԲՈւՀ-երի կրթության որակի բարձրացման նոր ծրագիր
14:59 11/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄիջազգային հարաբերություններ, իրավագիտություն, տնտեսագիտություն. պահանջված մասնագիտությունների ցանկը չի փոխվում
18:22 03/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ կառավարությունը հաստատել է բուհերի 2017-2018 ուսումնկան տարվա ընդունելության տեղերը

В Минобрнауки Армении просветили по поводу тонкостей законопроекта, обернувшегося забастовкой студентов 11/06/2019   13:26  |  Лента новостей
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Гриша Тамразян узнал из прессы о забастовке студентов против отмены обязательного изучения армянского языка, армянской литературы и истории Армении.
“Когда мы ввели в обращение рабочий вариант проекта, в первую очередь представили его нашим вузам-партнерам. Из них только факультет истории ЕГУ высказал свое несогласие с этим пунктом”, - заявил замглавы Минобнаруки в беседе с “ФактИнфо”.
Он отметил, что в действующем законе написано, что армянский язык и армянская литература обязательны для изучения. В рабочем варианте нового закона этот пункт отсутствует, что, однако не означает, что эти предметы в вузах не будут преподавать.
“Это полномочие делегировано ученым советам вузов, советам кафедр и факультетов. В законе мы об этом не пишем, однако если ученый совет вуза считает, например, что для подготовки экономистов армянский язык и история Армении обязательны для изучения в рамках учебной программы, то министерство или закон здесь не являются препятствием”, - пояснил замминистра.
Он выразил недоумение по поводу забастовки студентов в том случае, когда министерству не представили ни одного предложения и заявления и даже не изъявили желания провести встречу.
“Мы открыты для обсуждений, готовы выслушать, и, если прозвучит подкрепленное доводами мнение, которому нам нечего будет противопоставить, то мы готовы принять их предложения, связанные с рабочим вариантом законопроекта” , - отметил Гриша Тамразян, добавив, что к данному моменту в министерство не поступало ни одного заявления с предложениями от студентов, бойкотирующих занятия.
Он подчеркнул, что законопроект не запрещает преподавания в вузах армянского языка и истории Армении, просто из законопроекта изымается обязательная составляющая. По словам замминистра, это полномочие переходит вузам, поскольку они составляют учебную программу, которую окончательно утверждает ученый совет.
“Здесь имеет место недопонимание закона. Создается впечатление, что министерство запрещает, но это не так. Предлагаю всем вузам созвать заседание ученого совета и обсудить этот вопрос. Если они пожелают оставить пункт об  обязательном обучении этим дисциплинам в своих учебных программах, как это имело место ранее, то министерство не будет этому препятствовать”, - добавил замминистра.
Гриша Тамразян заверил, что в случае поступления от студентов предложений или требований, они организуют обсуждение и выслушают их.
Напомним, сегодня с раннего утра студенты факультета армянской филологии Ереванского государственного университета бойкотируют занятия. К ним присоединились несколько студентов  и преподавателей из исторического факультета.