Մտքում 4 երկիր պահեք. արդիականացված զինատեսակները որ երկրներից են բերվում 11/04/2019 13:34 | ԼՐԱՀՈՍ
«ՀՀ զինված ուժերն այսօր ձեռք են բերում մեծամասամբ նոր, արդիականացված զինատեսակներ և՛ պայմանագրային, և՛ վարկային ծրագրերի միջոցով»,-այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
Հարցին, այդ զինատեսակները ո՞ր երկրներից են ձեռք բերվելու, ՊՆ-ն պատասխանեց. «Տարբեր երկրներից, մտքում 4 երկիր պահեք»։
Խոսելով ռուսական ռազմաբազայի մասին՝ Տոնոյանն ասաց, որ այն արդիականացվում է և՛ սպառազինության տեսանկյունից, և՛ նյութատեխնիկական ապահովման, և՛ զինծառայողների կենցաղային պայմանների բարելավման։
«Հողատարածքի ավելացումներ չեն լինելու, լինում են տարբերակումներ, ինչ-որ տարածք տրամադրվում է, ինչ-որ տարածք չի օգտագործվում անցնում է Պաշտպանության նախարարությանը։ Բոլոր տարածքները մնում են ՀՀ-ինը, դա ուղղակի տրվում է օգտագործման համար»,-ասաց Տոնոյանը։
Խոսելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության մասին, թե առաջին անգամ է, որ 1,5 տարվա ընթացքում այդքան բարեփոխումներ են տեղի ունենում՝ նախարարն ասաց, որ բարեփոխումները շատ արագ են տեղի ունենում և՛ զինծառայողների կենցաղային, և՛ նյութատեխնիկական ապահովման ոլորտներում։
«Նախկինում նույնպես եղել են գործընթացներ, սակայն վարչապետը խոսել է կարճ ժամանակահատվածի մասին, այս կարճ ժամանակահատվածում իրականում բավականին մեծ փոփոխություններ են կատարվել, սակայն այնպես չէ, որ զինված ուժերը դոփել են տեղում»,-ասաց Տոնոյանը։
Դիտարկմանը, որ վարչապետն ասում է Արցախի հարցի լուծումն այնպիսին պետք է լինի, որ ընդունելի լինի Արցախի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար՝ նա արձագանքեց. «Ես լիովին համաձայն եմ վարչապետի հետ, բայց պատկերացրեք, եթե այլ տարբերակ լինի և Ադրբեջանի ժողովուրդները համաձայն չլինի դրան, դա նույն լարվածության շարունակությունն է, նույն ռազմական գործողությունների սկսման հավանականությունն է»։
Տոնոյանը կարծում է՝ կա այնպիսի տարբերակ, որ նախընտրելի կլինի երեք պետությունների համար էլ. «Դա պատերազմի վերսկսման անհնարինությունն է»։
Պաշտպանության նախարարը նշեց, որ շատ պրոֆեսիոնալ կերպով բանակցություններ են իրականացվում, Հայաստանի դիվանագիտական ծառայությունն ու
Արտաքին գործերի նախարարը շատ հետաքրքիր գործընթացի մեջ են։
Տոնոյանը նաև տեղեկացրեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստեղծված օպերատիվ կապը շարունակվում է պահպանվել և այն հեռախոսային ձևաչափով է։

Армения закупает новейшие виды вооружения – Давид Тоноян 11/04/2019   14:14  |  Лента новостей
Вооруженные силы Армении сегодня приобретают в большинстве своем новейшие, модернизированные виды оружия как по договору, так и по кредитным программам, завил министр обороны РА Давид Тоноян.
На вопрос о том, у каких стран Армения закупает оружие, глава Минобороны отметил: “У разных, держите в уме 4 страны”.
Говоря о российской военной базе, Тоноян заявил, что она модернизируется как в плане вооружения, так и материально-технического обеспечения, а также улучшение бытовых условий жизни военнослужащих.
"Увеличения территории базы не будет. Если какая-либо площадь базы не используется, она возвращается министерству обороны Армении. Но вся эта территория остается за Арменией и лишь предоставляется в пользование”, - сказал он.
Комментируя заявление премьер-министра Никола Пашиняна по поводу проводимых впервые реформ за последние полтора года, министр указал, что они осуществляются быстрыми темпами как в сфере улучшения бытовых условий жизни военнослужащих, так и материально-технического обеспечения.
“Процессы имели место и раньше, однако премьер говорил о коротком периоде. В действительности, за этот короткий период  были проведены серьезные преобразования, однако и ранее ВС не стояли на месте”, - сказал Тоноян.
Что касается заявления премьера о том, что решение карабахского вопроса должно быть приемлемым для народов Арцаха, Армении и Азербайджана, он отметил, что полностью согласен с премьером. “Но представьте, если будет другой вариант и народ Азербайджана не согласится с ним; это – продолжение той же напряженности, та же вероятность возобновления военных действий”, - сказал министр.
Тоноян считает, что есть такой вариант, который будет предпочтителен для трех государств.
“Это – невозможность возобновления войны”, - уточнил он. Глава Минобороны отметил, что переговоры ведутся весьма профессионально.
Тоноян сообщил, что налаженная между Арменией и Азербайджаном оперативная связь поддерживается и что она осуществляется по телефону.