Խոշոր հարկատուների վճարած հարկերն աճել են. ՀՀ վարչապետ 11/04/2019 09:45 | Մեկնաբանություն
2019թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին 1000 խոշորագույն հարկատուների կողմից պետական բյուջե վճարված հարկերի ընդհանուր մեծությունը կազմել է շուրջ 765 մլրդ դրամ, ինչը 13.5%-ով ավելին է նախորդ տարվա համապատասխան ցուցանիշից: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2019թ. առաջին 9 ամիսներին, նախորդ երկու տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, աճել է նաև 10, 50 և 100 խոշորագույն հարկատուների կողմից պետական բյուջե վճարված հարկերի ընդհանուր մեծությունը:
Այսպես, 2019-ի հունվար-սեպտեմբեր ժամանակահատվածում 10 խոշորագույն հարկատուները պետական բյուջե են վճարել մոտ 190 մլրդ դրամ հարկ, ինչը նախորդ տարվա համեմատությամբ ավելի է 21.5 մլրդ դրամով կամ 12.6%-ով: 100 խոշոր հարկատուները, 2018թ. համեմատ, վճարել են 50 մլրդ դրամով ավելի հարկ:
2019թ. հաշվետու ժամանակահատվածում 1000 խոշորագույն հարկատուների ցանկում ներառվելու համար պետք էր վճարել առնվազն 119 մլն դրամի հարկ, 2018-ին` 98 մլն դրամից մի փոքր ավելի, իսկ 2017-ին` դրա համար բավարար կլիներ ընդամենը 80 մլն դրամի չափով հարկային պարտավորության կատարումը»,-գրել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян заявил о росте поступлений от крупнейших налогоплательщиков в госказну 11/04/2019   10:02  |  Комментарий
Тысяча крупных налогоплательщиков Армении за январь-сентябрь 2019 года выплатили в казну страны в общей сложности 765 миллиардов драмов, что на 13,5% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом написал премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в Facebook.
Премьер Армении отметил, что 10 крупнейших налогоплательщиков страны выплатили в бюджет 190 миллиардов драмов, что на 21,5% превышает показатель за предыдущий год.
Он также сообщил, что 100 крупных налогоплательщиков  заплатили на 50 миллиардов больше чем за аналогичный период  2018 года.
“Чтобы оказаться в списке 1000 крупнейших налогоплательщиков, в 2019 году компании  должны были выполнить налоговые обязательства на сумму как минимум 119 миллионов драмов, в 2018 году -  чуть больше 98 млн. драмов, а в 2017 году было бы достаточно и 80 млн. драмов”, - сообщил Никол Пашинян.