ՀՀ ԱՆ գլխավոր մանկաբարձ-գինեկոլոգից Արսեն Թորոսյանի տեղակալի կողմից կաշառք ստանալու գործը կքննի Արտուշ Գաբրիելյանը 11/04/2019   11:14  |  Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ավարտվել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի տեղակալ Արսեն Դավթյանի կողմից ՀՀ ԱՆ գլխավոր մանկաբարձ-գինեկոլոգից կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով նախաքննությունը։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Արսեն Դավթյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ ծառայության գծով հովանավորչություն ցուցաբերելու և իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով որոշակի գործողություններ կատարելուն նպաստելու համար ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք։ Իսկ մանկաբարձ գինեկոլոգ, ՀՀ վաստակավոր բժիշկ Ռազմիկ Աբրահամյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ի պաշտոնե մոր ու մանկան առողջության պահպանման կազմակերպման աշխատանքները և առողջապահական համակարգի` նախարարության միջոցով իրականացվող ֆինանսավորման աշխատանքները համակարգող ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արսեն Դավթյանին տվել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու համար։
Ա.Դավթյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել գրավը, իսկ Ռ.Աբրահամյանի նկատմամբ՝ ստորագրություն չհեռանալու մասին։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ փոխնախարար Արսեն Դավթյանը ձերբակալվել է այս տարվա մարտի 30-ին՝ կաշառք ստանալու պահին։ Նա փոխնախարար է նշանակվել 2018 թվականի մայիսին՝ նախարար Արսեն Թորոսյանի ներկայացմամբ։
Կաշառքի գործով սկանդալից հետո ձերբակալված փոխնախարարն ազատվեց պաշտոնից։
Քրեական գործը նոյեմբերի 1-ին ուղարկվել է դատարան ու մակագրվել դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանին։
09:58 23/10/2019  |  Մամուլ«Ի՞նչ ասեմ, չեք ուզում՝ ծխեք, մեռեք»․ ինչն է վրդովեցրել Արսեն Թորոսյանին․ «Ժողովուրդ»
09:39 22/10/2019  |  ՄամուլԱրսեն Թորոսյանի կինն աննախադեպ գրություն է հղել նախարար-ամուսնուն. «Հրապարակ»
11:50 21/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում նախատեսում են սկսել դիակային դոնորներից փոխպատվաստում
12:40 18/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀարկային տեսուչը մեղադրվում է կաշառք ստանալու մեջ
09:29 18/10/2019  |  ՄամուլԱրսեն Թորոսյանն ազատվեց ՔՊ-ական փոխնախարարից. նա նախարարի պոտենցիալ թեկնածու էր. «Հրապարակ»
09:47 16/10/2019  |  ՄամուլԱրսեն Թորոսյանը «զոհաբերեց» փոխնախարարին, որ իր հարաբերություններն ԱԺ-ի հետ կարգավորի. «Ժողովուրդ»
10:39 12/10/2019  |  ՄամուլԱլավերդու հիվանդանոցի «էպոպեան». Մրցույթում հաղթողը չի նշանակվի. Տեղը պահում են Արսեն Թորոսյանի մտերիմի համար. «Փաստ»
14:51 11/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀակածխախոտային օրենքն ընդունելու համար ՀՀ-ն բավականաչափ հասունացել է. Արսեն Թորոսյան
10:14 11/10/2019  |  ՄամուլԱրսեն Թորոսյանը շարունակում է բժշկական կենտրոնների տնօրենների ջարդը. «Հրապարակ»
09:42 09/10/2019  |  ՄամուլՄիրզոյան-Զեյնալյան դուետը «կոնտր ուդառ» է հասցրել Թորոսյանին. Վերջինս նոր քայլեր է մտածում. «Հրապարակ»

Дело в отношении обвиняемого во взяточничестве бывшего замглавы Минздрава Армении дошло до суда 11/04/2019 12:04 | Судебный репортаж
В следственном департаменте Службы национальной безопасности Армении завершилось предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту получения бывшим заместителем министра здравоохранения Армении Арсеном Давтяном взятки от главного акушера-гинеколога Минздрава.
Как стало известно “ФактИнфо”, Арсена Давтяна обвиняют в получении взятки в особо крупном размере за содействие в совершении определенных действий посредством оказания покровительства по линии службы и использования своего должностного положения. А акушеру-гинекологу, заслуженному врачу Армении Размику Абрамяну инкриминируют дачу взятки экс-заместителю министра здравоохранения Арсену Давтяну, координировавшему работы по финансированию, осуществляемому Минздравом.
В отношении Давтяна избрана мера пресечения в виде залога, а с Р. Абрамяна взята подписка о невыезде.
Как ранее сообщило ИА “ФактИнфо”, глава Минздрава Армении Арсен Давтян был задержан 30-го марта с.г. за получение взятки. Он был назначен заместителем министра здравоохранения в мае 2018 года по представлению главы Минздрава Арсена Торосяна.
После скандала со взяточничеством, задержанный заместитель министра был освобожден от занимаемой должности. 1-го ноября уголовное дело было направлено в суд и поступило на рассмотрение к судье Артушу Габриеляну.