Նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսը 11/01/2019 12:17 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով՝ նոյեմբերի 5-ին պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն կժամանի Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսը տիկնոջ՝ Վլասիա Պավլոպուլուի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում տեղի կունենա Հունաստանի նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որին կհաջորդի նախագահներ Արմեն Սարգսյանի և Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսի առանձնազրույցը, այնուհետև երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով հանդիպումը: Երկու երկրների նախագահները հանդես կգան մամուլի համար հայտարարությամբ:
Հունաստանի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը կայցելի Մեծ Եղեռնի հուշահամալիր, ծաղկեպսակ կդնի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին, շրջայց կկատարի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում:
Պաշտոնական այցի շրջանակում նախատեսվում են Հունաստանի նախագահի հանդիպումները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսին կհյուրընկալի Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը:
Հունաստանի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը կայցելի նաև Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ՝ Մատենադարան, ինչպես նաև կհանդիպի հունական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Президент Греции прибудет с официальным визитом в Армению: обнародована повестка 11/01/2019   12:43  |  Лента новостей
Президент Греции Прокопис Павлопулос с супругой Власией Павлопулу прибудут 5-го ноября в Армению с официальным визитом по приглашению армянского коллеги Армена Саркисяна. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
После официальной церемонии встречи в резиденции президента Армении состоится беседа Саркисяна и Павлопулоса, за которой последуют переговоры в расширенном составе с участием делегаций двух стран. Президенты двух стран выступят с заявлением на совместной пресс-конференции.
Делегация во главе с президентом Греции посетит мемориальный комплекс "Цицернакаберд", где возложит венок к мемориалу памяти жертв Геноцида армян. Она также побывает в Музее-институте Геноцида армян.
В рамках официального визита запланированы встречи президента Греции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, спикером Национального Собрания Армении Араратом Мирзояном, Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым.
Делегация во главе с президентом Греции посетит также Институт древних рукописей "Матенадаран", а также встретится с представителями греческой общины.