Իշխան Բարսեղյանի վերաբերյալ դատավճիռն օրինական ուժի մեջ է մտել. դատավորի լիազորությունները դադարեցվել են 10/31/2019 11:22 | ԼՐԱՀՈՍ
Կաշառք ստանալու մեղադրանքով 7 տարվա ազատազրկման դատապարտված Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Իշխան Բարսեղյանի լիազորությունները դադարեցված են:
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ ԲԴԽ-ն նման որոշում է կայացրել այն բանից հետո, երբ Իշխան Բարսեղյանի նկատմամբ կայացված մեղադրական դատավճիռն օրինական ուժի մեջ է մտել, ուստիև հոկտեմբերի 24-ից դատավորի լիազորությունները դադարեցվել են:
Նշենք, որ Վճռաբեկ դատարանի հոկտեմբերի 16-ի որոշմամբ՝ մերժվել է Իշխան Բարսեղյանի պաշտպանների կողմից ներկայացված բողոքը վարույթ ընդունելը: Այսպիսով, 2018թ. օգոստոսի 6-ին առաջին ատյանի դատարանի կողմից կայացված մեղադրական դատավճիռը օրինակ ուժի մեջ է մտել:
Ըստ մեղադրանքի՝ 2016թ. հոկտեմբերի 27-ին` ժամը 19.35-ին, Երևան քաղաքի Արշակունյաց պողոտայի և Գարեգին Նժդեհի փողոցի խաչմերուկի գետնանցումում դատավոր Իշխան Բարսեղյանը հանդիպել է քաղաքացուն և վերջինիցս անձամբ ստացել 1000 ԱՄՆ դոլարը:
Իսկ հոկտեմբերի 28-ին` ժամը 01.45-ին, դատավոր Իշխան Բարսեղյանը ձերբակալվել է՝ խոշոր չափերով կաշառք ստանալու կասկածանքով:
Այսպիսով՝ ԱԱԾ-ի կողմից օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման արդյունքում Հատուկ քննչական ծառայությունը հարուցել է քրեական գործ, որի շրջանակներում դատավոր Իշխան Բարսեղյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 3-րդ կետով և որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

Приговор в отношении судьи Ишхана Барсегяна вступил в силу: его полномочия прекращены 10/31/2019   11:35  |  Судебный репортаж
Полномочия судьи суда общей юрисдикции ереванского административного района Шенгавит Ишхана Барсегяна, приговоренного к 7 годам лишения свободы по обвинению в получении взятки, прекращены.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, Высший судебный совет принял соответсттвующее решение после того, как вынесенный в отношении Ишхана Барсегян обвинительный приговор вступил в законную силу, поэтому с  24-го октября полномочья судьи прекращены.
Отметим, что решением Кассационного суда от 16-го октября было отказано в принятии жалобы защиты Ишхана Барсегяна к производству. Таким образом, вынесенный судом первой инстанции 6-го августа 2018 года обвинительный приговор вступил в законную силу.
Согласно обвинению, 27-го октября 2016 в одном из подземных переходов Еревана судья Ишхан Барсегян встретился с гражданином и лично получил от него 1000 долларов.
28-го октября ночью судья Ишхан Барсегян был задержан по подозрению в получении взятки в крупном размере.
В результате проведенного СНБ оперативно-розыскного мероприятия в Специальной следственной службе Армении было возбуждено уголовное дело, в рамках которого судье Ишхану Барсегяну было предъявлено обвинение по пункту 3 части 4 статьи 311(“Получение взятки судьей”) УК РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Автор: Элен Аракелян
16:34 25/01/2018  |  Судебный репортажОбвиняемый в получении взятки судья ереванского суда перенес инсульт
17:02 15/12/2016  |  Судебный репортажСостоялось первое заседание суда по делу судьи Ишхана Барсегяна