Արսեն Բաբայանին թույլատրվել է հանդիպել կնոջն ու երեխաներին 10/31/2019   10:05  |  Քրեական խրոնիկոն
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանին թույլատրվել է հանդիպել կնոջն ու երեխաներին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանից։
«Թույլատրվել է կնոջ ուղեկցությամբ նրա երեխաների տեսակցությունը հոր հետ։ Տեսակցության արգելքը հանվել է միայն մերձավոր ազգականների մասով»,-ասաց Մարինա Օհանջանյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ լրագրողների հետ զրույցում ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը հայտարարել էր, որ անչափահաս երեխաների հետ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արսեն Բաբայանի տեսակցության արգելքը թյուրիմացության հետեւանք է։ «Յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում քննիչն է գնահատում, թե որ խափանման միջոցն է ի զորու ապահովել մեղադրյալի պատշաճ վարքագիծը։ Տվյալ դեպքում գործը քննող քննիչն եկել է այն եզրահանգման, որ Բաբայանի պատշաճ վարքագիծը կարող է ապահովել միայն կալանավորման պայմաններում և հենց այդ նկատառումներով էլ արգելանք է դրվել տեսակցությունների վրա»,-ասել էր ՀՔԾ պետը՝ հավելելով, որ եթե թյուրիմացություն է եղել, ուրեմն կշտկվի։
Հավելենք, որ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայությունը հոկտեմբերի 25-ի երեկոյան ԱԺ պատգամավորներ Գևորգ Գեորգիսյանի և Անի Սամսոնյանի մասնակցությամբ տեսանյութի կապակցությամբ, որոնց թույլ չէին տվել տեսակցել Արսեն Բաբայանին, պարզաբանում էր տարածել՝ նշելով, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով մեղադրյալ, ՀՀ ԱՆ «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի կալանավոր Արսեն Բաբայանի հետ պատգամավորների տեսակցությունն արգելվել է քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի որոշման հիման վրա, որով քննության շահերից ելնելով արգելանք է դրված կալանավորված անձ Ա. Բաբայանի տեսակցությունների վրա։
Քերական գործը, որի շրջանակներում կալանավորվել է Արսեն Բաբայանը, հարուցվել  է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազություն ներկայացված հաղորդման հիման վրա՝ Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու հատկանիշներով: Քրեական գործն առնչվում է Հրայր Թովմասյանի՝ ՍԴ նախագահ ընտրվելու գործընթացին։
Արսեն Բաբայանը նախ ձերբակալվեց  փաստաթղթեր կեղծելու կասկածանքով, ինչը դատարանը համարժեք չհամարեց, ապա Ապա նույն գործի շրջանակում նրան մեղադրանք առաջադրվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ՍԴ լիազորություններին տիրանալուն օժանդակելու եւ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար եւ դատարանը բավարարեց նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը։ Նույն գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել նաեւ  ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանին՝ 300-րդ հոդվածի 1-ին մասով։

Арсену Бабаяну разрешили видеться с женой и детьми 10/31/2019   10:37  |  Криминальная хроника
Бывшего заместителю руководителя аппарата Национального Собрания Арсену Бабаяну разрешили встретиться с женой и детьми. Об этом “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Марина Оганджанян.
“Разрешено свидание детей с отцом в сопровождении матери. Запрет на свидание снят лишь только в части, касающейся близких родственников”, - сказала Марина Оганджанян.
Отметим, что Уголовно-исполнительная служба Министерства юстиции Армении 25-го октября вечером выступила с пояснением в связи с видеозаписью с участием депутатов парламента Армении Геворка Горгисяна и Ани Самсоняна, которым не разрешили увидеться с Арсеном Бабаяном. В заявлении отмечалось, что  в свидании с проходящим обвиняемым по расследуемому в Специальной следственной службе уголовному делу и содержащемуся под стражей в УИУ “Вардашен” Арсеном Бабаяном было отказано на основании решения органа, осуществляющего уголовное производство, которым в интересах следствия наложен запрет на свидания с А. Бабаяном.
Напомним, что на основании заявления депутата НС Армана Бабаджаняна, представленного генпрокурору РА,  в ССС сначала  было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 300("Узурпация государственной власти") УК РА. Затем в рамках того же дела был задержан бывший заместитель руководителя аппарата парламента Арсен Бабаян, которому было предъявлено обвинение по части 1 статьи  38-300("Пособничество в узурпации государственной власти") и части 1 статьи 314("Служебный подлог") УК РА. За этим последовало привлечение бывшего спикера парламента Армении Ара Баблояна в качестве подозреваемого по части 1 статьи 300 УК РА. Недавно стало известно, что Баблояну предъявили обвинение.Экс-спикеру парламента Армении Ара Баблояну предъявили обвинение