Թյուրիմացություն է եղել. Սասուն Խաչատրյանը՝ անչափահաս երեխաների հետ Արսեն Բաբայանի տեսակցության արգելքի մասին 10/30/2019 13:15 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանն այսօր հայտարարել է, թե անչափահաս երեխաների հետ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արսեն Բաբայանի տեսակցության արգելքը թյուրիմացության հետեւանք է։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Արսեն Բաբայանը մեղադրվում է Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալուն օժանդակելու եւ պաշտոնեական փաստաթղթերը կեղծելու մեջ։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, միաժամանակ քննիչը որոշել է ագելանք դնել նրա՝ տեսակցությունների վրա, այդ թվում՝ անչափահաս երեխաների հետ։
«Յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում քննիչն է գնահատում, թե որ խափանման միջոցն է ի զորու ապահովել մեղադրյալի պատշաճ վարքագիծը։ Տվյալ դեպքում գործը քննող քննիչն եկել է այն եզրահանգման, որ Բաբայանի պատշաճ վարքագիծը կարող է ապահովել միայն կալանավորման պայմաններում և հենց այդ նկատառումներով էլ արգելանք է դրվել տեսակցությունների վրա»,-այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը։
Հարցին՝ անչափահաս երեխաների հետ հանդիպումն ինչո՞վ է գործին խոչընդոտելու ՝ Սասուն Խաչատրյանն ասաց, թե տեղեկատվություն չունի, որ անչափահաս երեխաների հետ նրա շփումն արգելվել է։
«Եթե նման թյուրիմացություն եղել է, իհարկե, կշտկվի», - ասաց նա։
Պնդմանը, որ Նաիրի Հունանյանի դեպքում պատգամավորը կարող է տեսակցել, իսկ Արսեն Բաբայանի դեպքում՝ ոչ, ՀՔԾ պետը պատասխանեց. «Եկեք չնույնացնենք պատիժը կրող անձի հետ։ Նրանց կարգավիճակներն են տարբեր։ Նաիրի Հունանյանը դատապարտված է, պատիժ է կրում, իսկ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ ընտրված է խափանման միջոց կալանավորումն ընտրվում է հենց այն նկատառումներով, որպեսզի բացառվի նաև նրա շփումն այլ անձանց հետ»։
Պատասխանելով մեկ այլ հարցի, թե եթե Հրայր Թովմասյանը հրաժարական տված լիներ Արսեն Բաբայանի դեմ գործ կհարուցվե՞ր, Խաչատրյանն ասաց, որ Հրայր Թովմասյանի հրաժարական տալ-չտալը քրեական գործի համար որևէ նշանակություն չունի. «Կրկին անգամ ասում եմ, որ ՀՔԾ-ն քաղաքականությամբ չի զբաղվում»։

"Произошло недоразумение": глава ССС Армении об отказе Арсену Бабаяну в свидании с детьми 10/30/2019 13:58 | Лента новостей
Начальник Специальной следственной службы Армении Сасун Хачатрян назвал следствием недоразумения запрет находящемуся под арестом бывшему и.о. заместителю главы аппарата парламента РА Арсену Бабаяну на свидание с несовершеннолетними детьми.
Как ранее сообщило “ФактИнфо”, Арсен Бабаян обвиняется в пособничестве в завладении полномочиями Конституционного суда и совершении служебного подлога. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. В то же время следователь решил наложить запрет на свидания, в то числе с несовершеннолетними детьми.
“В каждом конкретном случае следователь оценивает, какая из мер пресечения в состоянии обеспечить надлежащее поведение обвиняемого. В данном случае следователь, в ведении которого находится дело, пришел к заключению, что надлежащее поведение Бабаяна можно обеспечить только в условиях содержания его под стражей. Именно по этим соображениям был наложен запрет на свидания”, - заявил сегодня журналистам глава ССС Сасун Хачатрян.
На вопрос о том, чем могла помешать встреча с несовершеннолетними детьми, Сасун Хачатрян заявил, что не располагает информацией по этому поводу.
“Если имело место подобное недоразумение, то, естественно, проблема будет улажена”, - сказал он.
На утверждение о том, что в случае с Наири Унаняном депутат может видеться, однако в случае с Бабаяном – нет, глава ССС заявил: ”Давайте, не будем отождествлять с лицом, отбывающим наказание. У них разные статусы. Наири Унанян осужден, отбывает наказания, а меру пресечения в виде заключения под стражу в отношении Арсена Бабаян избрали именно по тем соображениям, чтобы исключить также его общение с другими лицами”. В ответ на другой вопрос, завели бы уголовное дело против Арсена Бабаяна, если бы Грайр Товмасян подал в отставку, Хачатрян заявил, что отставка Товмасяна не имеет никакого значения для дела.