Վարչապետի ենթակաները առաջնորդվում են ոչ թե օրենքով, այլ վերեւի ցուցումներով. Վարուժան Հոկտանյան 10/29/2019 15:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Այն ինչ տեղի ունեցավ ՊԵԿ աշխատակից Հայկ Մարտիրոսյանի հետ Նորագավիթի ավտոմաքսատուն ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցից հետո, ոչ միայն վարչապետի սխալն էր, այլեւ ՊԵԿ ղեկավարության։
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը։
«Այդ ժամանակ նրա կողքին կանգնած էր Անանյանը՝ ՊԵԿ նախագահը։ Ես մեկ այլ խնդիր եմ տեսնում, որ Հայկ Մարտիրոսյանի՝ անմիջական ղեկավարը, Դավիթ Անանյանը վարչապետին որեւէ բան չասացին եւ իսկապես, հետո ծառայողական քննություն չնշանակեցին, այսինքն, շատ հաճախ մեզ մոտ այն մտայնությունը կա, որ ահա Նիկոլը՝ առաջին դեմքն այսպես վարվեց, բայց եկեք հասկանանք, իսկ ինչպե՞ս վարվեցին նույն Անանյանը եւ Մարտիրոսյանի անմիջական ղեկավարը։ Այստեղ այդ ծառայամտությունն է ավելի վտանգավոր, որ նա ասաց՝ եւ վերջ, պետք է արվի։ Ինչպես նախկինում էր՝ ՀՀԿ-ականների ժամանակ, հիմա էլ նույն վիճակն է՝ ոչ թե օրենքն է օրենք, այլ ասածն է օրենք»,- «Փաստինֆո»-ին ասաց Վարուժան Հոկտանյանը։
Հիշեցնենք, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆեյսբուքյան էջի միջոցով տեղեկացրել է, թե այսօր ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանին հրահանգել է Մարտիրոսյանին կրկին ծառայության ընդունել ՊԵԿ համակարգում, բնականաբար՝ համաձայնությամբ: Գրառման մեջ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ ապրիլի 9-ին Երեւանի ավտոմաքսատուն այցելության ընթացքում հրահանգեց աշխատանքից ազատել մաքսային մի ծառայողի (հետագայումն պարզվեց, որ նրա անունը Հայկ Մարտիրոսյան է)՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշի նկատմամբ ոչ պատշաճ վերաբերմունք ցուցաբերելու պատճառով: Վարչապետը գտնում է, որ այս ժամանակահատվածը բավարար էր բոլորիս համար՝ տվյալ իրավիճակի վերաբերյալ պատշաճ հետեւություններ անելու համար:
Նշենք, որ Հայկ Մարտիրոսյանը Փաշինյանի այցից մի քանի օր առաջ էր աշխատանքի ընդունվել՝ հայտարարված մրցույթում ստանալով բարձր միավորներ։ Իսկ այդ դեպքից հետո՝ ամիսներ շարունակ, չի ունեցել աշխատանք։
«Երեւի խղճի խայթ է ունեցել»,-անդրադառնալով Փաշինյանի գրառմանը ասաց Վարուժան Հոկտանյանը։ Հարցին, արդյո՞ք սա պաշտոնական դիրքի չարաշահում չէ, Վարուժան Հոկտանյանը պատասխանեց. «Բնականաբար, նորից նույն պատասխանը կտամ, որ հիմա էլ պետք է ամեն ինչ արվի օրենքով։ Ինչպես մարդկանց ազատումը աշխատանքից պետք է լինի օրենքով, այնպես էլ՝ աշխատանքի ընդունումը։ Նույն նախարարների աշխատավարձերի պատմությունն էլ ցույց տվեց, որ վարչապետի ենթակաները առաջնորդվում են ոչ թե օրենքով, այլ վերեւի ցուցումներով ու դա չի ընկալվում որպես սխալ գործելակերպ։ Սա ես ավելի լուրջ խնդիր եմ համարում։ Ասողը ինքն է, բայց այդ քայլերին դիմողը, այդ ամենը իրականացնողը ինքը չէ»։
Նշենք, որ մաքսային ծառայություն կատարած այցի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը զայրացել էր աշխատակցի կեցվածքից։ Նա Հայկ Մարտիրոսյանին ուղղակիորեն հրամայել էր դիմում գրել։ «Աշխատավարձդ կծախսես, դրոշը կդնես գլխավերևում, հետո դիմումդ կգրես, կգնաս տուն, լսեցի՞ր: Ով աշխատել է այդ սենյակում, բոլորը հեռացվեն աշխատանքից, կզեկուցեք անձամբ ինձ»,- հայտարարել էր վարչապետը։ Տեղում վարչապետի այցը լուսաբանող տեսախցիկները սակայն, ֆիքսել էին, որ դրոշը ոչ թե գետնին ընկած է եղել, այլ պատին հենած։ Միջադեպից հետո մամուլը գրեց, որ աշխատանքից ազատված երիտասարդը ողնաշարի խնդիր է ունեցել: Իսկ ՊԵԿ-ը որեւէ ծառայողական քննություն չանցկացրեց՝ պարզելու, թե ով է եղել դրոշի պատասխանատում եւ ինչ հանգամանքներում է այն պատին հենած վիճակում հայտնվել՚ ՊԵԿ-ից հայտարարել էին, թե աշխատանքից ազատման դիմումը Հայկ Մարտիրոսյանը կամավոր է գրել, մինչդեռ իրավապաշտպաններն ահազանգեցին, որ նրա ազատումն ապօրինի է եւ ՄԻԵԴ դիմելու դեպքում, միանշանակ, Հայկ Մարտիրոսյանը կշահի գործը։

Подчиненные премьера руководствуются не законом, а директивами сверху – Варужан Октанян 10/29/2019   17:07  |  Лента новостей
То, что произошло с сотрудником Комитета государственных доходов Армении Айком Мартиросяном в Норагавитской таможне после визита премьер-министра РА Никола Пашиняна, - не только вина главы правительства, но и руководства КГД. Такое мнение в беседе с “ФактИнфо” выразил руководитель армянского офиса антикоррупционного центра “Трансперенси интернейшнл” Варужан Октанян.
“В тот момент рядом с ним стоял председатель КГД Ананян. Я вижу здесь и другую проблему – непосредственный руководитель Айка Мартиросяна, Давид Ананян ничего не сказали премьеру и, действительно, затем не назначили служебного расследования, то есть, зачастую у нас бытует умонастроение, что вот Никол – первое лицо - поступил так, однако давайте попытаемся понять, как поступили тот же Ананян и непосредственный руководитель Мартиросяна. Эта услужливость гораздо опаснее; мол, он сказал, и точка, надо выполнять. Теперь сложилась та же ситуация, что и во времена РПА, - не закон есть закон, а сказанное - закон”, - заявил “ФактИнфо” Варужан Октанян.
Напомним, сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что поручил главе Комитета государственных доходов РА Давиду Ананяну восстановить на работе в таможенной службе Айка Мартиросяна, уволенного 9-го апреля по его же распоряжению за ненадлежащее отношение к государственному флагу РА.Пашинян распорядился восстановить на работе уволенного им сотрудника таможенной службы“Полагаю, этого времени достаточно для всех нас для того, чтобы сделать выводы по данной ситуации", – подчеркнул Пашинян.
Отметим, что Айк Мартиросян поступил на работу за несколько дней до визита Пашиняна, набрав высокие баллы по итогам объявленного конкурса.  А после этого инцидента он на протяжении нескольких месяцев оставался без работы.
“Видимо, у него возникли угрызения совести”, - сказал Варужан Октанян, комментируя запись Пашиняна. На вопрос о том, не является ли это злоупотреблением должностным положением, Октанян заявил: “Естественно, я дам снова тот же ответ – и теперь нужно делать все по закону. И увольнение людей, и их прием на работу должен осуществляться в соответствии с законом. Та же история с повышением зарплат министрам продемонстрировала, что подчиненные премьер-министра руководствуются не законом, а  спущенными сверху директивами, и это не воспринимается как неправильный метод работы. Я считаю это серьезной проблемой”.
Глава правительства  9 апреля посетил Араратский таможенный терминал. Премьер был возмущен отношением работников к порядку и их поведением.
Пашинян пришел в негодование, увидев в углу армянский флаг. Премьер поручил уволить всех тех, кто работает в данном кабинете.
Одному из сотрудников, который сидел в этом кабинете, премьер, в частности, сказал:
"Напишешь заявление и пойдешь домой, слышишь?  Уволить всех, кто работал в этом кабинете! Взгляните на то, как они стоят, на их прикид. Словно находятся на улице. Хорошо еще, что на корточки не присели. Причем тут арендованное помещение. Когда вы живете в арендованном доме, вы говорите – ничего, поживем в этом свинарнике”, – возмутился премьер. Видеокамеры зафиксировали, что флаг валялся не на полу, а стоял в углу кабинета.
После инцидента пресса писала, что у уволенного сотрудника были проблемы со спиной. В свою очередь КГД не провела служебного расследования, чтобы выяснить, кто был ответственен за флаг и каким образом он оказался углу. В Комитете госдоходов заявили, что Айк Мартиросян добровольно написал заявление об увольнение с работы. Между тем правозащитники указали на незаконность его увольнения, и Айк Мартиросян в случае обращения в Европейский суд по правам человека выиграл бы дело.
13:50 29/10/2019  |  Лента новостейПашинян распорядился восстановить на работе уволенного им сотрудника таможенной службы
13:08 11/04/2019  |  Лента новостейДавид Ананян прокомментировал инцидент с увольнением сотрудника Норагавитской таможни
15:54 10/04/2019  |  Лента новостей“Я дважды не повторяю”: Пашинян об увольнении сотрудников Норагавитской таможни
16:37 09/04/2019  |  Лента новостей“Если понадобится, то уволю десятки тысяч человек” – Пашинян об инциденте с армянским флагом
14:47 09/04/2019  |  Лента новостейПашинян распорядился перенести пункт растаможки автомобилей из Еревана в Гюмри
11:39 09/04/2019  |  Лента новостей“Крепитесь, Запад нам поможет": Пашинян попытался “разрулить” ситуацию с автономерами
10:54 09/04/2019  |  Лента новостей“Уволить этих людей!” Пашинян пришел в негодование от увиденного на Норагавитской таможне