Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Ալբերտի Կազելատիին 10/29/2019   13:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 28-ին հանդիպել է Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Ալբերտի Կազելատիին: Այս մասին տեղեկացնում է  ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունը:
Արարատ Միրզոյանը, ողջունելով Սենատի նախագահին, չափազանց կարեւորել է հայ-իտալական միջխորհրդարանական շփումները եւ համոզմունք հայտնել, որ այս այցով հիմք է դրվում առավել ակտիվ համագործակցությանը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ մեր երկու երկրներում գործող խորհրդարանական համակարգը շատ ավելի մեծ հնարավորություններ ու ներուժ է պարունակում եւ այն անհրաժեշտ է իրագործել լիարժեքորեն: Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են, որ վերջին ժամանակաշրջանում ակտիվացել են շփումները բարեկամական խմբերի միջեւ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առավել սերտ համագործակցել նաեւ ԵԱՀԿ ԽՎ եւ ԵԽԽՎ պատվիրակությունների մակարդակով:
ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Սենատի կողմից 2019 թ. սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման համար: Երկուստեք հույս է հայտնվել, որ հնարավորինս մոտ ապագայում այն կվավերացվի նաեւ Իտալիայի պատգամավորների պալատի կողմից: Այս առնչությամբ Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ հայկական կողմն ակնկալում է նաեւ իտալացի գործընկերների աջակցությունը վիզաների ազատականացման երկխոսության գործընթացը մեկնարկելու հարցում:
Մարիա Էլիզաբետա Կազելատին գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների միջեւ բարձրաստիճան շփումների աշխուժացման կապակցությամբ` հատուկ ընդգծելով Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Իտալիայի Սենատի պատգամավորների միջեւ հաճախակի դարձած հանդիպումներն ու քննարկումները՝ ներառյալ հանձնաժողովների մակարդակով:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին` Կազելատին նշել է, որ Իտալիան շարունակում է հավատարիմ մնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հավասարակշռված դիրքորոշմանը: Պատասխանելով Արարատ Միրզոյանի այն դիտարկմանը, որ իտալական խորհրդարանի հարթակը երբեմն օգտագործվում է ԼՂ հիմնահարցում խաղաղ գործընթացին չնպաստող շահարկումներ անելու համար, Մարիա Էլիզաբետա Կազելատին նշել է, որ Իտալիայի խորհրդարանի մոտեցումները համահունչ են պետության պաշտոնական դիրքորոշմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների միջեւ տնտեսական եւ մշակութային կապերի ակտիվացմանը:
18:51 25/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ավստրիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Վոլֆգանգ Սոբոտկայի հետ
16:01 25/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը Ստրասբուրգում հանդիպել է Սլովենիայի խորհրդարանի ստորին պալատի խոսնակ Դեժան Ժիդանի հետ
18:09 15/10/2019  |  ՄեկնաբանությունԿոչ եմ անում անտարբեր չմնալ և անընդունելի համարել Թուրքիայի գործողությունները. Արարատ Միրզոյան
18:28 11/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀագայում տեղի է ունեցել հայ-նիդերլանդական բարեկամական շրջանակի անդրանիկ նիստը
13:43 11/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հյուրընկալվել է Նիդերլանդներում Հայաստանի դեսպանությունում
09:58 11/10/2019  |  ՄամուլՄանդատը՝ որպես «վոյաժների» ուղեգիր. ԱԺ նախագահը գործուղումներով փորձում է փոխհատուցե՞լ «բացը». «Հրապարակ»
09:33 10/10/2019  |  ՄամուլԱԺ-ում հասկանում են, որ չափն անցնում են. գործուղումների շքերթ է Սերբիա և Հոլանդիա. «Հրապարակ»
14:47 08/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Իրանի դեսպանի հետ
13:23 07/10/2019  |  ՄեկնաբանությունԿարծում եմ, որ իրավական պետություն կառուցելու մեր ջանքերը թերի կլինեն, եթե անցումային արդարադատության շրջանակներում մենք չանդրադառնանք այս խնդիրներին. ԱԺ նախագահ

Спикер парламента Армении и председатель Сената Италии договорились активизировать сотрудничество 10/29/2019 15:06 | Лента новостей
Находящийся с официальным визитом в Итальянской Республике 28 октября спикер Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян встретился с председателем Сената Италии Марией Элизабеттой Альберти-Казеллати. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Арарат Мирзоян, приветствуя председателя Сената, оценил важность армяно-итальянских межпарламентских контактов и выразил уверенность, что настоящим визитом закладывается основа более тесного сотрудничества как в двустороннем, так и многостороннем форматах.
Спикер НС отметил, что действующая в обеих странах парламентская система предоставляет более широкие возможности и содержит больший потенциал, которые следует использовать полноценно. Стороны с удовлетворением констатировали в последнее время активность контактов групп дружбы. Достигнута также договоренность о более тесном сотрудничестве на уровне делегаций в ПА ОБСЕ и ПАСЕ.
Председатель НС выразил признательность Сенату за ратификацию 25 сентября 2019 г. Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. Обоюдно выражена надежда, что в ближайшее время документ будет ратифицирован также Палатой депутатов Италии. А.Мирзоян в связи с этим заметил, что армянская сторона ожидает также содействия итальянских коллег о начале процесса диалога по либерализации виз.
Мария Элизабетта Альберти-Казеллати выразила удовлетворение оживлением высоких контактов между двумя странами, особо выделив ставшие частыми встречи и обсуждения между депутатами НС РА и Сената Италии, в том числе на уровне комиссий.
Коснувшись Нагорно-Карабахской проблемы, г-жа Альберти-Казеллати отметила, что Италия продолжает оставаться приверженной взвешенной позиции сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Отвечая на наблюдение А.Мирзояна, что порою площадка итальянского парламента используется в НК-вопросе для не содействующих мирному процессу домыслов, председатель Сената отметила, что подходы парламента Италии созвучны официальной позиции государства.