Ուշադրությամբ կհետևենք ընթացքին ու հետևանքներին. Եվրոպական միությունը՝ ՍԴ-ի ու Արսեն Բաբայանի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների մասին . Aysor.am 10/28/2019   11:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական միությունն ուշադրությամբ կհետևի դատական գործերի ընթացքին ու հետևանքներին, Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան՝ հայտարարել են ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությունից։
«Մենք չենք մեկնաբանում ընթացող անհատական հետաքննությունները կամ դատական գործերը», - ասել են պատվիրակությունից՝ պատասխանելով Aysor.am-ի հարցերին, թե հետևու՞մ են ՀՀ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին ու ինչպե՞ս կգնահատեն ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալի կալանավորումը։
ԵՄ պատվիրակությունից վստահեցրել են՝ օրենքի գերակայության և դատական բարեփոխումների խթանումն առաջնահերթություն է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների համար` Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով (CEPA) ստանձնած պարտավորությունների համաձայն։
«ԵՄ-ն պարտավորվում է աջակցել կառավարության բարեփոխումների հավակնոտ ծրագրին, որը վերջերս ներկայացվել է արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների ռազմավարությամբ։ Հայաստանում արդարադատության համակարգի կազմակերպման իրավասությունը լիովին պատկանում է կառավարությանը, այդուհանդերձ՝ այն պետք է համապատասխանի Հայաստանի միջազգային, այդ թվում Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում ստանձնած պարտավորություններին», - ասված է ԵՄ պատվիրակության՝ Aysor.am-ին տրված պատասխանում։
14:50 26/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲՀԿ-ն հնարավոր է Վահե Գրիգորյանի լիազորությունները դադարեցնելու նախաձեռնությամբ հանդես գա. Իվետա Տոնոյան
13:44 26/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՈչ մի հույս չունեմ, որ ՀՀ-ում այս գործն օրինական լուծում կստանա. Պաշտպանը՝ Արսեն Բաբայանի կալանավորման մասին
12:39 26/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրսեն Բաբայանի տեսակցությունների վրա քննիչը արգելանք է դրել
12:16 25/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ի հետ կապված իրավիճակն այլևս տեղավորվում է քաղաքական հարթության մեջ. ԲՀԿ պատգամավոր
12:03 25/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է սպասել իրավապահ մարմինների իրավական գնահատականին. Աբովյանը՝ Արսեն Բաբայանի կալանավորման մասին
14:34 24/10/2019  |  ՔաղաքականՔաղաքական պատվերի շրջանակներում հարուցված քրեական գործ է. Գոհար Մելոյան
13:20 24/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍա քաղաքական դատավարություն է, և դատավորը չէր կարող անկախ լինել. Լուսինե Սահակյան (տեսանյութ)

В ЕС прокомментировали происходящие вокруг Конституционного суда и Арсена Бабаяна события - Aysor.am 10/28/2019   13:28  |  Лента новостей
Европейский союз будет внимательно следить за ходом и результатами судебных дел, заявили в делегации Европейского союза в Армении в ответ на запрос Aysor.am.
«Мы не комментируем проходящие частные расследования или судебные дела», - заявили в делегации ЕС, отвечая на вопросы Aysor.am, следят ли они за ситуацией вокруг Конституционного суда Армении и как оценивают арест бывшего заместителя руководителя аппарата парламента Армении.
В делегации ЕС заверили, что в соответствии с обязательствами Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA) верховенство закона и стимулирование судебных реформ является приоритетом отношений ЕС – Армения.
«ЕС обязуется содействовать амбициозной программе реформ правительства, которая недавно была представлена в стратегии реформирования сферы правосудия. В Армении правомочия по организации системы правосудия полностью принадлежат правительству, вместе с тем, они должны соответствовать международным обязательствам Армении, в том числе и обязательствам в рамках Совета Европы», - говорится в предоставленном Aysor.am ответе делегацией ЕС в Армении.