7 տոկոսին մոտ տնտեսական աճ ենք ունենալու. Փաշինյան 10/28/2019   11:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Որպես 2019թ-ի տնտեսական աճի կանխատեսում դրված էր 4,9 տոսկոս ցուցանիշը, բայց եթե նայենք հունվար-սեպտեմբերի մեր ցուցանիշները, կտեսնենք, որ տնտեսական աճի մեր սպասումը, կանխատեսումը շատ ավելի մեծ է»,- Ազգային ժողովում 2020 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ այսօր ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց, որ բյուջեի հիմքում դրվում է ոչ թե լավատեսական, այլ պահպանողական կանխատեսում՝ ապահովելու համար մակրոտնտեսական կայունությունը։
«Կարծում եմ՝ սա ճիշտ մոտեցում է ապահովելու համար կայուն մակրոտնտեսական միջավայրը և ֆինանսների նախարարի հետ բազմիցս ենք քննարկել այս մոտեցումը»,-ասաց Փաշինյանը։
Նա հայտնեց, որ 2019թ-ի առաջին 10 ամիսների տվյալներով կա 7,1 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ. «Չնայած գրեթե ակնհայտ է, որ 7 տոկոսին մոտ տնտեսական աճ ենք ունենալու, բայց, եթե ուշադիր լինեք, կտեսնեք, որ ֆինանսների նախարարությունը գնահատում է 6,3 տոկոս տնտեսական աճի հնարավոր ցուցանիշ այս տարի, չնայած կենտրոնական բանկը 7,9 տոկոս է գնահատում»։
Փաշինյանի խոսքով միջազգային կազմակերպությունները վերագնահատել են Հայաստանում տնտեսական աճի վերաբերյալ իրենց գնահատականներն ու դա տեղի է ունեցել բարձրացման միտումով։
«Հիմա միջնաժամկետում Հայաստանի համար ավելի բարձր տնտեսական աճ են կանխատեսում, քան նախկինում էին կանխատեսում։ և, ըստ այդմ, ուզում եմ ընդգծել, որ առաջին 10 ամսվա ցուցանիշներով արդյունաբերական արտադրանքի ծավալի 9,7 տոկոս տնտեսական աճ, շինարարության 4,4 տոկոս, առևտրի շրջանառության 8,8 տոկոս, ծառայությունների 15,5 տոկոս»,-ասաց վարչապետն ու շեշտեց, որ կա նաև միջին ամսական աշխատավարձի աճ՝ 5,9 տոկոսով։
15:14 26/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը Վանաձորում է
10:58 26/10/2019  |  ՄամուլԻրավապահ մարմինների ղեկավարները դժգոհում են. Փաշինյանը հանգիստ չի տալիս, կարող է գիշերով զանգել. «Հրապարակ»
13:25 25/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՇարունակվում է պետական գերատեսչությունների 2020 թ. բյուջետային հատկացումների հայտերի քննարկումը
13:10 25/10/2019  |  ՄեկնաբանությունՓաշինյանը քաջալերվել է իր կնոջ գործունեությունից, ինքն էլ քաջալերում է
09:51 25/10/2019  |  Մամուլ«Կզբաղվեն իրավապահները. Բաբլոյանը պետք է հրավիրվի՝ բացատրություն տալու». Վարչապետի մամուլի խոսնակ. «Ժամանակ»
09:44 25/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջիկայում կլինի փոթորիկ. Փաշինյանը փաթեթներ է հավաքում «սկանդալի» համար. «Իրավունք»
13:04 24/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՓոփոխության նպատակն է, որ միջոցները գնան երեխայի հետևից և մտնեն նրա ընտանիք. Վարչապետը՝ գիշերօթիկների փակման մասին (տեսանյութ)

Пашинян: у нас будет почти семипроцентный экономический рост 10/28/2019   12:02  |  Экономика
В 2019 году в Армении экономический рост прогнозировался на уровне 4,9%, однако, судя по показателям за январь-сентябрь,  он превзошел ожидания. Об этом  заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе проходящего сегодня в парламенте обсуждения государственного бюджета на 2020 год.
Премьер указал, что в основу бюджета закладывают не оптимистический, а консервативный прогноз для того, чтобы обеспечить макроэкономическую стабильность.
“Полагаю, что это правильный подход для обеспечения устойчивой макроэкономической среды, и мы неоднократно обсуждали его с министром финансов”, - заявил Пашинян.
Как сообщил он, показатель экономической активности, по данным за 10 месяцев 2019 года, составил 7,1%. “Хотя почти очевидно, что у нас будет почти семипроцентный экономический рост, однако, если вы внимательно посмотрите, то  заметите, что возможный показатель экономического роста в текущем году Минфин оценивает на уровне 6,3%, несмотря на то, что Центральный банк оценивает его на уровне 7,9%”, -заявил он.
По словам Пашиняна, международные организации пересмотрели свои оценки относительно экономического роста в Армении, и наметилась тенденция в сторону повышения.
“Теперь в среднесрочной перспективе для Армении предвидят более высокий экономический рост, нежели прогнозировался доселе. В этой связи в соответствии с показателями за первые 10 месяцев хочу констатировать, что  рост объемов производства промышленной продукции составил 9,7%, строительства - 4,4%, товарооборот - 8,8%, сфера услуг - 15,5%”, -заявил премьер. Он также указал на рост среднемесячной заработной платы на 5,9%.