Պարզաբանում` Արա Բաբլոյանի կողմից հնչեցված հայտարարության առնչությամբ 10/25/2019 10:18 | ԼՐԱՀՈՍ
2019 թ.-ի հոկտեմբերի 23-ին տարբեր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ զրույցի ընթացքում Արա Բաբլոյանը հայտարարել է. «...Ինձ մի բանում կարող են մեղադրել, որ ես նպաստել եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը եկել է իշխանության: Այդ հարցում հստակ կա մեղադրանք: Եթե որոշեն դա քննել, դա կհաստատեմ»: Այս մասին տեղեկացանք Հատուկ քննչական ծառայությունից։
Հաշվի առնելով այս հայտարարության ուղղությամբ քննություն սկսելու հետ կապված լրատվամիջոցների կողմից վարույթն իրականացնող մարմնին ուղղված բազմաթիվ հարցադրումներն ու հանրության հետաքրքրությունը հիշյալ հարցի շուրջ` հարկ ենք համարում հայտնել, որ Արա Բաբլոյանն այս հայտարարության կապակցությամբ քննիչի կողմից իրեն ուղղված հարցադրմանը բառացի պատասխանել է հետևյալը. «Ճիշտն ասած, ի նկատի եմ ունեցել այն, որ ներկայիս ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս ԱԺ պատգամավորի պաշտոնից է նշանակվել վարչապետի պաշտոնում և պատգամավորական մանդատից հրաժարական չի ներկայացրել: Եթե ենթադրենք՝ Հրայր Թովմասյանի դեպքում խախտում էի թույլ տվել այն մասով, որ նա պատգամավորական մանդատից հրաժարական չէր ներկայացրել, սակայն արձանագրել էի նրա պատգամավորի լիազորությունները վաղաժամ դադարած լինելու հանգամանքը, ապա նույն խախտումը ենթադրաբար թույլ էի տվել նաև Նիկոլ Փաշինյանի դեպքում: Սակայն փաստաբանիս հետ իրավաբանական խորհրդակցությունից հետո հասկացա, որ նման պայմաններում պետական մարմնում պաշտոնի նշանակվելուց հետո պատգամավորի լիազորությունները, ՀՀ Սահմանադրության 2015 փոփոխությունների 95-րդ հոդվածի համաձայն, ինքնաբերաբար, իրավունքի ուժով դադարում են: Իմ կողմից տրված հարցազրույցի մասով ավելացնելու այլ բան չունեմ»:

Экс-спикер НС Армении внес ясность в свое заявление о допущенном им нарушении при избрании Пашиняна премьером 10/25/2019 11:36 | Лента новостей
Специальная следственная служба Армении выступила с комментарием по поводу заявления бывшего спикера Национального Собрания РА Ара Баблояна от 23-го октября 2019 года.
В беседе с журналистами Ара Баблоян заявил: "Меня могут винить только в одном, что я способствовал приходу к власти Никола Пашиняна. В этом вопросе четко есть обвинение. Если решат это расследовать, я это подтвержу".
В ССС Армении сообщили, что в связи с данным заявлением в органу, осуществляющему производство, направили многочисленные запросы от СМИ.
В ведомстве дословно привели ответ Ара Баблояна на вопрос, адресованный ему следователем в связи с этим заявлением.
"Честно говоря, я имел в виду, что нынешний премьер-министр Армении Никол Пашинян также был избран на пост главы правительства с должности депутата и не подавал заявления об отказе от депутатского мандата. Если предположить, что в случае с Грайром Товмасяном я допустил нарушение, заключающееся в том, что он не подал заявления об отказе от депутатского мандата, однако я зафиксировал факт досрочного сложения им депутатских полномочий, то такое же нарушение, предположительно, я допустил и в случае с Николом Пашиняном. Однако после юридической консультации с моим адвокатом, я понял, что в подобных условиях после назначения на должность в государственном органе полномочия депутата в соответствии со статьей 95 измененной в 2015 году Конституции сами по себе в силу закона прекращаются. Добавить что-либо еще по вопросу своего интервью я не имею", - заявил Баблоян.