ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունը Սլովակիայի ԱԳ նախարարի՝ Բրատիսլավայում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպում հյուրընկալելու հայտարարության վերաբերյալ 10/25/2019 12:24 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախ նշեմ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և ղեկավարների միջև հանդիպումները իրականացվում են միմիայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և համանախագահ երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների միջնորդությամբ: Այս մասին հայտնում են Արտաքին գործերի նախարությունից։
Իրապես, համանախագահների կողմից արվել է հանդիպում անցկացնելու առաջարկություն, ինչի մասին նշված է ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների նյույորքյան հանդիպման մեր հաղորդագրությունում, այնպես էլ՝ համանախագահների տարածաշրջան այցելության արդյունքով հաղորդագրությունում: Նման հանդիպման մասին, ինչպես գիտեք, մենք հայտարարում ենք համաձայնեցված կարգով, և այդ սկզբունքը մենք չենք խախտելու:

В МИД Армении прокомментировали заявление о предстоящей встрече Мнацаканяна и Мамедъярова в Братиславе 10/25/2019   12:56  |  Карабахский конфликт
Пресс-секретарь  внешнеполитического ведомства Армении Анна Нагдалян прокомментировала заявление министра иностранных дел Словакии, действующего председателя ОБСЕ Мирослава Лайчака о предстоящей в скором времени встрече глав МИД Армении и Азербайджана в Братиславе.Главы МИД Армении и Азербайджана встретятся в БратиславеВ первую очередь Анна Нагдалян отметила, что встречи между главами МИД и лидерами Армении и Азербайджана проводятся только  при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ и высокопоставленных представителей стран-сопредседателей.
“Действительно от сопредседателей поступило предложение о проведении встречи, о чем упомянуто как в нашем сообщении по итогам встречи в Нью-Йорке, так и в заявлении посредников по итогам визита в регион. Как известно, о подобных встречах мы сообщаем в согласованном порядке, и мы не намерены нарушать этот принцип”, - говорится в комментарии пресс-секретаря МИД Армении.