ՀԿԵ. Գնացքների երթևեկության դադարեցման պատճառով դադարեցվել են նավթամթերքների, ցորենի, պարենային և այլ ապրանքների փոխադրումները 10/25/2019   15:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀԿԵ-ում ստեղծված իրավիճակի շտկման վերաբերյալ մամուլի խոսնակ Ռուբեն Գրձելյանը հայտնում է.
«Հոկտեմբերի 25-ին՝ ժամը 00:40-ից «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ լոկոմոտիվային բրիգադները վերսկսել են աշխատանքը և գնացքների երթևեկությունը վերականգնվեց: Որոշումն ընդունվել էր հոկտեմբերի 24-ին կայացած «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, ՀԿԵ Տնօրենների խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Միշարինի և ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Վալկոյի մեքենավարների հետ հանդիպումից հետո:
Հանդիպման ընթացքում մասնավորապես, նշվել էր, որ 2019 թվականի 9-ամսյա աշխատանքի արդյունքում փոխադրվել է 2 321,6 հազար տոննա բեռ, ինչը 7,7% գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը, իսկ ուղևորաշրջանառությունն ավելացել է 15,9%:
Ցուցանիշների աճը թույլ է տալիս ապահովել աշխատավարձերի, պարգևատրումների վճարումը ժամանակին: Ընդ որում, մեքենավարների աշխատավարձը 2019 թվականին ավելացել է 16,6%՝ մինչև 354 հազար դրամ, իսկ օգնականների՝ 13,3%՝ մինչև 249 հազար դրամ:
Լոկոմոտիվների մեքենավարների աշխատավարձերի հարաբերակցությունը Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված աշխատավարձերի միջին չափին կազմել է 198,6%՝ այսինքն՝ կրկնակի ավել:
Գործունեության դրական արդյունքները թույլ են տվել ձևավորել ֆինանսական պաշարներ և միջին ամսական աշխատավարձի չափով պարգևների վճարում նախատեսել տարվա արդյունքներով: Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը, լոկոմոտիվային բրիգադների միջին ամսական աշխատավարձը 2019 թվականի արդյունքներով աճելու է 19%:
Չնայած աշխատավարձերի գծով արձանագրվող դրական փոփոխություններին՝ ՀԿԵ լոկոմոտիվային բրիգադները հոկտեմբերի 22-ից 25-ը լիովին դադարեցրել են գնացքների երթևեկությունը: Նման գործողություններով նրանք խախտել են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը և ընկերության ղեկավարությունը պարտավոր է միջոցներ ձեռնարկել ՀՀ աշխատանքային օրենսդրության համաձայն:
Գնացքների երթևեկության դադարեցման պատճառով դադարեցվել են նավթամթերքների, ցորենի, պարենային և այլ ապրանքների փոխադրումները: Ստեղծված իրավիճակի մասին տեղեկացվել են ՀՀ փոխվարչապետը, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարը, Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը, Ոստիկանության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը և Գլխավոր դախախազությունը:
Պետական մարմինների հետ համագործակցության և համակարգված աշխատանքի շնորհիվ գնացքների երթևեկությունը վերականգնվել էր հոկտեմբերի 25-ին՝ ժամը 00:40: Պարապուրդի պատճառով Հարավկովկասյան երկաթուղին չի ստացել ավելի քան 140 մլն դրամի եկամուտ, ինչը նախադրյալներ է ստեղծում տարեկան ցուցանիշների թերկատարման և հարցականի տակ է դնում ամբողջ աշխատակիցների աշխատավարձերի բարձրացման հնարավորությունը:
Հանդիպման արդյունքներով ընդունվել են մի շարք որոշումներ: Մասնավորապես, որոշվել է մշակել 2019 թվականի նոյեմբերի 1-ից ընկերության բոլոր աշխատակիցների աշխատավարձերը 10%-ով ինդեքսավորելու մասին նորմատիվ ակտը, ինչպես նաև Տնօրենների խորհրդի քննարկմանը ներկայացնել 2020 թվականի հունվարի 1-ից լոկոմոտիվային բրիգադների ժամավճարների 5%-ով բարձրացնելու հարցը: Հաշվի առնելով ընկերության աշխատանքի դրական արդյունքները՝ պարգևատրման մասին կարգի համաձայն նախատեսել միանվագ պարգևների վճարումը բոլոր աշխատողներին տարվա արդյունքներով: Նաև որոշվել է մշակել տարվա արդյունքներով ընկերության աշխատողների պարգևատրման կարգը»:
11:14 25/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳնացքների երթևեկությունը վերականգնված է. ՀԿԵ
23:54 10/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Հարավկովկասյան երկաթուղու» աշխատակիցները մեղադրվում են հափշտակություն կատարելու, առեւտրային կաշառք ստանալու մեջ. Գործն ուղարկվել է դատարան
17:41 02/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՏրանսպորտի նախկին փոխնախարար Արթուր Առաքելյանին մեղադրանք չի առաջադրվել. Գործը նորից ուղարկվել է ՔԿ
09:50 07/03/2019  |  Մամուլ«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ում սկսվել են պաշտոնանկությունները. «Հրապարակ»
09:32 12/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿարող ենք մնալ առանց վագոնների՝ միայն դատարկ ռելսերով. Ռուսներն ուզում են հրաժարվել երկաթուղուց. «Հրապարակ»

В ЮКЖД выступили с заявлением относительно разрешения ситуации с забастовкой железнодорожников 10/25/2019   17:18  |  Лента новостей
25 октября с 00:40 локомотивные бригады компании «Южно-Кавказская железная дорога» приступили к работе, и движение поездов было восстановлено. Об этом говорится в заявлении, опубликованном на сайте ЮКЖД.
Решение принято по итогам встречи с локомотивными бригадами первого заместителя генерального директора РЖД, председателя Совета директоров ЮКЖД Александра Мишарина и генерального директора ЮКЖД Сергея Валько 24 октября.
В ходе встречи, в частности, было отмечено, что по итогам работы ЮКЖД за 9 месяцев 2019 года перевезено 2 321,6 тысяч тонн грузов, что больше показателя 2018 года на 7,7%, а пассажирооборот возрос на 15,9%. Рост показателей обеспечил возможность своевременной выдачи заработных плат, в том числе премий с учетом положительной динамики для всего коллектива ЮКЖД в полном объеме. При этом зарплата машинистов локомотивов в 2019 году возросла на 16,6% - до 354 тысяч драмов, помощников – на 13,3% - до 249 тысяч драмов. Соотношение заработной платы машинистов локомотивов к средней заработной плате по Республике Армения составило 198,6%, то есть вдвое выше.
Достигнутые положительные результаты работы позволили сформировать финансовые резервы и запланировать премии по итогам работы за год в размере среднемесячной заработной платы. С учетом этого среднемесячная заработная плата локомотивных бригад по итогам 2019 года возрастет на 19%.
Несмотря на положительную динамику заработной платы, локомотивные бригады ЮКЖД с 22 по 25 октября полностью остановили движение поездов. Своими действиями локомотивные бригады нарушили законодательство Республики Армения, в связи с чем руководство компании обязано принять меры в соответствии с трудовым законодательством РА.
В связи с остановкой движения поездов были прекращены перевозки нефтеналивных, зерновых, продовольственных и иных грузов.
О сложившейся ситуации были проинформированы вице-премьер Республики Армения, министр территориального управления и инфраструктур, и.о. директора Службы национальной безопасности, и.о. начальника Полиции и Генеральная прокуратура. В результате взаимодействия с правительственными органами и согласованной работы движение поездов было возобновлено 25 октября в 00:40.
Из-за простоя ЮКЖД недополучила доходов в размере свыше 140 млн драмов, что создает предпосылки для невыполнения годовых параметров работы и угрозу выплате вознаграждения по итогам работы за год и индексации заработной платы всего коллектива.
По итогам встречи был принят ряд решений. В частности, разработать нормативный акт об упреждающей индексации с 1 ноября 2019 года на 10% для всего коллектива компании. Вынести на рассмотрение Совета директоров компании вопрос о дополнительной индексации часовых тарифных ставок локомотивных бригад в размере 5% с 1 января 2020 года.
Учитывая положительные итоги работы компании в 2019 году предусмотреть в конце года выплату единовременной премии в размере среднемесячной заработной платы всем сотрудникам на основе положения о премировании. Также принято решение разработать порядок премирования работников компании по итогам работы за год.